polskie miasta

Artykuły - Polskie miasta (68)

 • "DGP": Koronawirus uderzył w miejskie dochody

  "DGP": Koronawirus uderzył w miejskie dochody

  ​Około 2 mld zł stracą do końca tego roku największe miasta wskutek walki z koronawirusem - podaje w środę "Dziennik Gazeta Prawna", powołując się na dane Unii Metropolii Polskich.
 • Wtłoczono nam do głowy, że Oświęcim to Auschwitz

  Wtłoczono nam do głowy, że Oświęcim to Auschwitz

  - Niestety uderzamy pamięcią po oczach zamiast uderzyć po głowie. Zamiast postawić na solidną edukację, stawiamy na symbole, które często są sztuczne albo przaśne - mówi Marcin Kącki, dziennikarz, reporter, autor książek "Lepperiada", "Białystok. Biała siła, czarna pamięć" czy "Poznań. Miasto grzechu". Interii opowiada o swoim najnowszym reportażu pt. "Oświęcim. Czarna zima".
 • Polskie miasta chcą podbić targi FITUR w Madrycie

  Polskie miasta chcą podbić targi FITUR w Madrycie

  Warszawa, Kraków i Gdańsk - to miasta, które prezentują się na rozpoczętych dzisiaj w Madrycie 40. Międzynarodowych Targach Turystycznych FITUR, największej imprezie turystycznej w Europie. Do niedzieli pawilony targowe odwiedzi co najmniej 250 tysięcy gości z całego świata.
 • Polskie miasta i rynek nieruchomości: kto się zwija, kto rozwija?

  Polskie miasta i rynek nieruchomości: kto się zwija, kto rozwija?

  Koniunktura gospodarcza w regionie, dostępność miejsc pracy i poziom wynagrodzeń to podstawowe czynniki wpływające na sytuację na lokalnych rynkach nieruchomości. Równie ważne są procesy demograficzne rzutujące na liczbę mieszkańców - przyrost naturalny i migracje ludności.
 • Liczba Polaków spada. Najbardziej cierpią na tym małe i średnie miasta

  Liczba Polaków spada. Najbardziej cierpią na tym małe i średnie miasta

  Ukazał się nowy raport demograficzny Głównego Urzędu Statystycznego. W wynikach badań widać trend, który może okazać się dużym problemem dla polskich miast.
 • Samorządy ucierpią przez zerowy PIT: Mniej podatku to mniej inwestycji

  Samorządy ucierpią przez zerowy PIT: Mniej podatku to mniej inwestycji

  Drogi, obiekty sportowe, wodociągi, szkoły i przedszkola: wiemy, z jakich przedsięwzięć zrezygnują lub odłożą je w czasie niektóre miasta.
 • Polskie miasta szykują się na exodus Ukraińców. Ale exodusu nie będzie

  Polskie miasta szykują się na exodus Ukraińców. Ale exodusu nie będzie

  Polskie samorządy boją się zaplanowanych na 2020 r. zmian w niemieckich przepisach, które "otworzą" rynek pracy naszych zachodnich sąsiadów m.in. na pracowników z Ukrainy. Powołują specjalnych pełnomocników ds. mniejszości narodowych, wprowadzają udogodnienia w komunikacji publicznej czy tworzą dla nich urzędowe strony internetowe. - Boimy się odpływu Ukraińców do Niemiec - przyznaje Roman Kolek, wicemarszałek woj. opolskiego. - Obawy są nieuzasadnione, ale przepisy powinny być zmienione - odpowiada Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service.
 • Jak zmieniają się centra biurowe polskich miast?

  Jak zmieniają się centra biurowe polskich miast?

  Rynek powierzchni biurowych to w Polsce 9 mln m kw. Z tego 5,5 mln m kw. przypada na rynek warszawski. Duży jest udział Krakowa i Wrocławia, m.in. ze względu na duży standard życia oraz tworzenie oddziałów zagranicznych firm w tych miastach.
 • Ile kosztuje parkowanie w miastach?

  Ile kosztuje parkowanie w miastach?

  Opłaty za parkowanie w największych polskich miastach są zbliżone, bo od kilkunastu lat ich wzrost ogranicza ustawa i w większości jednostek obowiązują maksymalne stawki. Wbrew pozorom różnice są jednak znaczące, bo przykładowo w Krakowie opłata obowiązuje do godz. 20, a w Katowicach do 16.30. .
 • Konkurencja dla galerii

  Konkurencja dla galerii

  Brak planowania przestrzennego i architektonicznego w polskich miastach doprowadził do tego, że ruch na ulicach handlowych polskich miast praktycznie zamarł. Co zrobić, żeby odzyskały dawny blask?

Filmy - Polskie miasta (6)

 • Polacy będą się przenosić do siedmiu miast

  Będziemy się przenosić do kilku największych miast. Ten renesans miast już się odbywa. To będzie główny trend migracyjny przez najbliższych dziesięć lat.
 • „W Kielcach się można zakochać”. Sławomir Szmal zachwala miasto idealne dla aktywnych

  Jakie atrakcje czekają na wszystkich odwiedzających Kielce? O tym opowiedzieli Sławomir Szmal, były piłkarz ręczny reprezentacji Polski oraz Magdalena Kowalczyk z Regionalnego Centrum Informacji Turystycznej w Kielcach. – Kielce to doskonałe miejsce do spędzenia czasu, do odpoczynku. To jest nie tylko związane z atrakcjami historycznymi, przyrodniczymi i sportowymi. Warto zwrócić uwagę, jak Kielce żyją, jakim są miastem – dodał prezydent miasta Bogdan Wenta. (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Najbardziej dochodowe dzielnice polskich miast

  Blisko połowa z 30 najbardziej dochodowych dzielnic na rynku mieszkaniowym zlokalizowana jest w Warszawie, gdzie najlepiej wypadła Białołęka. Trzynaście dystryktów znajduje się w stołecznym mieście, dzięki czemu to właśnie Warszawie przypadła palma pierwszeństwa w tegorocznym rankingu. Na drugim miejscu uplasował się Gdańsk z pięcioma dzielnicami, a na trzecim miejscu podium znalazł się Kraków, także z pięcioma.
 • Centra wielu miast polskich zamieniono w grunty wiejskie

  Aż 70 proc. terenu Polski nie jest objęte miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego. Na podstawie nowej ustawy obszary te stały się gruntami rolnymi, będą je mogli nabywać tylko rolnicy z wyjątkiem małych działek. Nawet tereny w centrach wielu miast stały się grunatmi rolnymi.