polskie firmy

Artykuły - Polskie firmy (485)

 • Rzecznik MŚP: Kolejny lockdown oznacza spadek jakości życia Polaków

  Rzecznik MŚP: Kolejny lockdown oznacza spadek jakości życia Polaków

  Ponowne zamknięcie gospodarki będzie tożsame ze spadkiem jakości życia mieszkańców i prawdopodobnym podwyższeniem podatków, celem pokrycia kosztów zamknięcia państwa - oceniali eksperci podczas dyskusji w ramach Czwartkowego Forum SGH.
 • Rozsądek polskich konsumentów imponuje, ale pogłębi recesję

  Rozsądek polskich konsumentów imponuje, ale pogłębi recesję

  Polscy konsumenci po wybuchu pandemii postępują rozsądnie, nie szaleją z wydatkami, choć oczywiście skutki tego boleśnie odczuje nasz PKB. Pandemia zaburzyła dotychczasowe trendy, ale jedno jest pewne - Polacy już od lat oszczędzają coraz więcej i więcej. Choć teraz skłonności do oszczędzania narażone są na nowe ryzyka.
 • Przedsiębiorcy chcą realnych konsultacji

  Przedsiębiorcy chcą realnych konsultacji

  Rząd liczy, że Komisja Europejska notyfikuje nowe instrumenty pomocowe dla firm na przełomie listopada i grudnia, a wejdą one w życie najpóźniej od 1 stycznia. Przedsiębiorcy apelują z kolei o realne konsultacje przed, a nie po wprowadzaniu zmian i chirurgiczne działania, a nie zamykanie całych branż.
 • Przedsiębiorcy: Tarcza pomoże, ale zamknięte branże trzeba otworzyć

  Przedsiębiorcy: Tarcza pomoże, ale zamknięte branże trzeba otworzyć

  Takie narzędzia jak zwolnienie ze składek ZUS, postojowe czy subwencje na pokrycie kosztów są ważne, ale kluczowe jest jak najszybsze choćby częściowe otwarcie zamkniętych branż - ocenia Arkadiusz Pączka, ekspert FPP. Są też obawy o to jak szybko Komisja Europejska notyfikuje nowe instrumenty.
 • Szef rady nadzorczej Dr Irena Eris o zamknięciu hoteli: "dzisiaj mamy stypę"

  Szef rady nadzorczej Dr Irena Eris o zamknięciu hoteli: "dzisiaj mamy stypę"

  Premier Mateusz Morawiecki przedstawił dziesięć działań antykryzysowych dla firm dotkniętych obostrzeniami związanymi z pandemią koronawirusa. - Słyszymy to, co premier chce powiedzieć, a nie to co jest dla nas istotne - komentuje wystąpienie szefa rządu Henryk Orfinger, współzałożyciel i przewodniczący Rady Nadzorczej Dr Irena Eris.
 • Paweł Borys dla Interii: Większa pomoc z Tarczy Finansowej PFR

  Paweł Borys dla Interii: Większa pomoc z Tarczy Finansowej PFR

  Będą nowe formy pomocy z Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju - ustaliła Interia. Firmy z branż objętych restrykcjami będą mogły liczyć na pokrycie 70 proc. kosztów stałych i umorzenie całości subwencji otrzymanych z tarczy. Szef Polskiego Funduszu Rozwoju tłumaczy Interii jak to będzie działać.
 • Niemcy: Polskie firmy z podwykonawców na wykonawców

  Niemcy: Polskie firmy z podwykonawców na wykonawców

  Polscy przedsiębiorcy w Niemczech coraz bardziej aktywni mimo trwającej pandemii. Jak informuje Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) polskie firmy chemiczne, meblarskie, medyczne i logistyczne coraz częściej z podwykonawców stają się tam głównymi wykonawcami.
 • Branże dotknięte obostrzeniami kontra rząd: "To jest sojusz gospodarczy"

  Branże dotknięte obostrzeniami kontra rząd: "To jest sojusz gospodarczy"

  "Silniejsi razem" to nowa inicjatywa przedsiębiorców dotkniętych obostrzeniami związanymi z koronakryzysem. Branża gastronomiczna, hotelarska, fitness i eventowa połączyły siły i przedstawiły wspólne postulaty dotyczące wsparcia, którego oczekują od rządu. - Po dwóch tygodniach pracy z ministrem Gowinem mówimy "sprawdzam" - wskazują przedsiębiorcy.
 • Producenci chryzantem: Przepadła praca kilku miesięcy

  Producenci chryzantem: Przepadła praca kilku miesięcy

  Dla producentów chryzantem decyzja o zamknięciu cmentarzy w całej Polsce na czas Święta Zmarłych oznaczała początek szacowania strat zamiast zysków. Ci, z którymi rozmawiała Interia, nie do końca wierzą w skuteczność pomocy finansowej zapowiedzianej przez rząd premiera Morawieckiego. Bardziej niż na wsparcie rządu, liczą na ludzką solidarność.
 • Gwarancje kredytowe BGK: Nie tylko na czasy kryzysu

  Gwarancje kredytowe BGK: Nie tylko na czasy kryzysu

  Ograniczony dostęp do finansowania, który dodatkowo spotęgowała pandemia COVID-19, to jedna z największych barier rozwojowych dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorców w Polsce. Dzięki gwarancjom kredytowym Banku Gospodarstwa Krajowego, polskiego banku rozwoju, ich szanse na kredyt obrotowy lub inwestycyjny rosną.

Filmy - Polskie firmy (44)

 • Polskie firmy zdominowały nowy ranking TOP 500 CEE

  Polska okazała się bezkonkurencyjna w nowym rankingu Coface TOP 500 CEE, który wyznacza pięćset największych przedsiębiorstw w Europie Środkowej i Wschodniej. Zdeklasowaliśmy pozostałe kraje nie tylko pod względem liczby firm ujętych w rankingu, lecz także pod względem wygenerowanych przez nie obrotów. Aż 175 polskich firm, które znalazły się na liście TOP 500 CEE miało razem 275 miliardów euro w obrotach za rok 2018. To ponad 30% wszystkich obrotów wygenerowanych przez 500 firm ogłoszonych na liście rankingowej. To optymistyczny obraz dla polskiego biznesu. Jednak z danych przedstawionych w rankingu można wyciągnąć również niepokojące wnioski. Jednym z nich jest spadek zysków – nieproporcjonalny do wzrostu obrotów polskich firm.
 • Coraz większe zagrożenie bankructwami, także dla polskich firm

  W naszym regionie Europy będzie bankrutować coraz więcej firm, dotyczy to także Polski. Pogarszająca się płynność przedsiębiorstw z Europy Środkowo-Wschodniej jest zaskakująca, biorąc pod uwagę, że przeżywają one najwyższe tempo wzrostu gospodarczego od 2008 r. Będzie więcej upadłości już w przyszłym roku.
 • Czego polskie firmy boją się najbardziej

  Wzrost inwestycji przedsiębiorstw będzie nadal niski, tak założono w budżecie na przyszły rok. Jednak nawet takie założenia mogą się okazać zbyt optymistyczne, bo na świecie zmieniło się podejście do zarządzania pieniędzmi przez firmy, czego polski rząd prawdopodobnie nie dostrzega.
 • Jak polskie firmy mogą zabezpieczyć się przed utratą płynności finansowej

  W 2018 roku – pomimo wyższej dynamiki nowo zarejestrowanych przedsiębiorstw niż wzrostu upadłości – sytuacja nadal jest niepokojąca. Firmy mogą radzić sobie na kilka sposobów. Jednym z nich jest ubezpieczenie należności. Innym rozwiązaniem jest faktoring. Instrumenty te znacząco poprawiają płynność przedsiębiorstwa już w momencie sprzedaży danego towaru.