polski złoty

Artykuły - Polski złoty (149)

 • Kursy walut: Co przyniesie 2020 r. złotemu?

  Kursy walut: Co przyniesie 2020 r. złotemu?

  Rok 2020 miał obfitować w znaczące wydarzenia na rynkach finansowych. Wybory prezydenckie w USA, zakończenie negocjacji brexitowych i napięta sytuacja gospodarcza w południowych krajach strefy euro sugerowały, że rok 2020 może być naprawdę interesujący po kilku latach względnego spokoju.
 • Kogo cieszy i martwi słaby złoty?

  Kogo cieszy i martwi słaby złoty?

  Nasza waluta najsłabsza do euro od 2009 roku cieszy krajowych eksporterów i część ekonomistów. Jednak dla konsumentów i oszczędzających to kiepska wiadomość, bo zapłacą więcej za importowane towary i usługi, a podkręcona tym inflacja uderzy w i tak już przynoszące dotkliwe realne straty oszczędności.
 • Kursy walut. Co dalej z notowaniami złotego?

  Kursy walut. Co dalej z notowaniami złotego?

  Czwartkowy, poranny handel na rynku FX przynosi kolejną próbę wygenerowania korekty na eurodolarze, co skutkuje pośrednio lekkim osłabieniem złotego (PLN). Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,4144 zł za euro, 3,7384 zł wobec dolara amerykańskiego, 4,0935 zł względem franka szwajcarskiego oraz 4,9768 zł w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,363 proc. w przypadku papierów 10-letnich.
 • Mamy coraz więcej królów w portfelach

  Mamy coraz więcej królów w portfelach

  Wartość banknotów w obiegu w Polsce zwiększyła się w I kwartale 2020 r. o rekordowe 30,6 mld zł w porównaniu z końcem 2019 r., do 263,9 mld zł. Ich liczba zwiększyła się zaś o 270,3 mln sztuk, a najwięcej, bo ok. 180 mln, przybyło stuzłotówek z Władysławem Jagiełłą.
 • NBP: Banknot w Polsce zużywa się średnio po 413 dniach

  NBP: Banknot w Polsce zużywa się średnio po 413 dniach

  Banknot w Polsce zużywa się średnio po 413 dniach, dopiero po tym czasie trafia ponownie do Narodowego Banku Polskiego - wynika z danych NBP za pierwszy kwartał tego roku.
 • Koronawirus: Euro po 4,57 zł. Złoty może jeszcze tracić

  Koronawirus: Euro po 4,57 zł. Złoty może jeszcze tracić

  Polskiej walucie nie grozi osłabienie jak w czasach ostatnich kryzysów finansowych i gospodarczych. Na rynku pozostanie jednak duża zmienność. Złoty zanim zacznie się umacniać, a to powinno nastąpić w drugiej połowie 2020 r., do tego czasu wciąż jeszcze może tracić.
 • Waluty: Złoty negatywnym bohaterem tygodnia

  Waluty: Złoty negatywnym bohaterem tygodnia

  Utrzymywanie się awersji do ryzyka sprzyja wzrostowi EUR/PLN w kierunku 4,60 - uważają ekonomiści. Ich zdaniem, na rynku krajowych SPW będzie podwyższona zmienność, ale prognozowanie, choćby kierunku zmian, jest obarczone dużym marginesem błędu.
 • Co będzie się działo z polską walutą w 2020 r.?

  Co będzie się działo z polską walutą w 2020 r.?

  Złoty powinien się wzmacniać wobec euro i dolara. Za euro nie będziemy płacić 4,39 zł, jak to było we wrześniu 2019 r. Już z początkiem 2020 r. europejska waluta staniała do blisko 4,25 zł.
 • Złoty świętuje dziś setne urodziny

  Złoty świętuje dziś setne urodziny

  Dziś mija dokładnie 100 lat od ustanowienia polskiego złotego - naszej narodowej waluty. Dokładnie 28 lutego 1919 r. Sejm uchwalił ustawę "w sprawie nazwy polskiej monety". Wybrano nazwy "złoty" i "grosz". Co ciekawe, mało brakowało, żeby nasza waluta nosiła inną nazwę - "lech". Taką dekretem nadał marszałek Piłsudski. Posłowie myśleli też o nazwie "liast". Ostatecznie jednak wybrano historyczną nazwę złoty.
 • Nowe monety kolekcjonerskie: "100 lat złotego"

  Nowe monety kolekcjonerskie: "100 lat złotego"

  27 lutego 2019 r. Narodowy Bank Polski wprowadza do obiegu zestawy monet złotych i srebrnych o nominałach 1 gr, 2 gr, 5 gr, 10 gr, 20 gr, 50 gr, 1 zł, 2 zł, 5 zł z serii "100 lat złotego".

Filmy - Polski złoty (2)

 • NBP wspiera eksport osłabiając złotego

  Państwo posiada wiele narzędzi, dzięki którymi może ratować gospodarkę przed działaniem różnorakich kryzysów. Podobnie rzecz ma się w przypadku kryzysu pandemicznego, z którym wciąż walczymy. Jedną z instytucji państwowych, która odgrywa w tym procesie ważną rolę, jest Narodowy Bank Polski. To organ, który w aktywny sposób może wspierać popyt na rynku i ruch inwestycyjny w kraju. Już na początku pandemii COVID-19 Narodowy Bank Polski podjął działania mające na celu wsparcie polskiej gospodarki w czasach kryzysu. Jedno z nich, chociaż na pierwszy rzut oka nie do końca zrozumiałe, bardzo pomogło sektorowi eksportowemu w odbiciu się od dna. Wydaje się, że Bank Centralny będzie kontynuował tę politykę nie tylko w Polsce, ale także na rynkach światowych. Będzie chciał wspierać eksporterów. Dotychczas to działanie przynosi dobre skutki. Polski eksport dosyć szybko zaczął odreagowywać, bo ożywił się już w drugiej połowie 2020 roku.
 • "100 lat polskiego złotego": Polski złoty w obiegu

  Lech, piast, pol, polon, polonia, sarmat, a nawet setnik i oczywiście nawiązujący do tradycji dawnej Rzeczypospolitej złoty – takie nazwy nowego polskiego pieniądza konkurowały w wypowiedziach i w publicystyce w latach I wojny światowej, zanim Polska się odrodziła po ponad 120 latach utraty niepodległości. Równie emocjonująca, nie tylko wśród ekonomistów i numizmatyków, była tocząca się u zarania II Rzeczypospolitej debata na czym oprzeć wartość nowego pieniądza.