Nowe Technologie - polski satelita

Artykuły - Polski satelita (10)

 • Pierwszy polski satelita obserwacyjny w kosmosie

  Pierwszy polski satelita obserwacyjny w kosmosie

  Wrocławska spółka SatRevolution z sukcesem wysłała na orbitę pierwszego polskiego satelitę obserwacyjnego. W planach jest konstrukcja całej konstelacji liczącej ponad tysiąc urządzeń obrazujących Ziemię w czasie rzeczywistym. Spółka zapowiedziała też zbiórkę crowdfundingową na platformie Crowdway.pl, wspierającą inwestycję w rozwój technologii. Cel kampanii to pozyskanie kwoty do 4,1 mln zł.
 • ​Szkoci pomogą zbudować polskiego satelitę Intuiton-1

  ​Szkoci pomogą zbudować polskiego satelitę Intuiton-1

  Budowa Intuiton-1, satelity z wysokowydajną jednostką obliczeniową do aplikacji sztucznej inteligencji i zaawansowanymi przyrządami do obserwacji Ziemi, wkracza w kolejną fazę. 15 marca 2019 r., realizująca projekt gliwicka firma KP Labs podpisała umowę ze szkocką spółką Clyde Space, na dostarczenie platformy satelitarnej i umieszczenie satelity na niskiej orbicie okołoziemskiej. Wystrzelenie Intuition-1 planowane jest na przełomie 2022 i 2023 roku.
 • Światowid gotowy do testów

  Światowid gotowy do testów

  Spółka SatRevolution jest gotowa do przeprowadzenia wszystkich niezbędnych testów Światowida - pierwszego polskiego satelity obserwacyjnego.
 • Tu powstają polskie satelity

  Tu powstają polskie satelity

  SatRevolution S.A. przygotowuje satelity do kosmicznej misji w specjalnym, wyjątkowo czystym laboratorium, tzw. pomieszczeniu typu cleanroom. Produkcja wymaga ściśle kontrolowanych warunków środowiskowych i maksymalnego ograniczenia wpływu czynników zewnętrznych, co może zapewnić tylko dedykowane pomieszczenie.
 • Prototyp polskiego silnika plazmowego już działa

  Prototyp polskiego silnika plazmowego już działa

  ​Prototyp pierwszego polskiego silnika plazmowego do sond kosmicznych został z sukcesem przetestowany w warunkach zbliżonych do tych panujących w przestrzeni kosmicznej w laboratorium Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA - ESTEC) w Nordwijk (Holandia).
 • Polscy studenci szykują kolejnego satelitę

  Polscy studenci szykują kolejnego satelitę

  Studenckie Koło Astronautyczne opublikowało zestaw szczegółów dotyczących misji PW-Sat 2. Ze wstępnych założeń wynika, że PW-Sat 2 ma być satelitą standardu CubeSat 2U i będzie wyposażony m.in. w deorbitujący żagiel oraz dwie kamery. Jednocześnie dokonano analizy wyników uzyskanych przez pierwszą misję PW-Sat.
 • Długi Marsz wyniesie Heweliusza

  Długi Marsz wyniesie Heweliusza

  Jak poinformowano na stronie projektu Brite-PL, konkurs na wyniesienie satelity Brite-PL "Heweliusz" wygrała chińska państwowa firma China Great Wall Industry Corporation (CGWIC), odpowiedzialna za eksport chińskich rakiet nośnych serii Długi Marsz (Chang Zheng). Konkurs rozstrzygnięto 15 lipca. Długi Marsz 4 z polskim satelitą naukowym może zostać wystrzelony jeszcze w tym roku.
 • Start pierwszego polskiego satelity - PW-Sat

  Start pierwszego polskiego satelity - PW-Sat

  O godzinie 11:00 z Gujany Francuskiej wystartowała rakieta Vega z pierwszym polskim sztucznym satelitą stworzonym przez studentów Politechniki Warszawskiej.
 • Polski satelita będzie nazwany imieniem Zofia

  Polski satelita będzie nazwany imieniem Zofia

  Komisja Europejska ogłosiła polskiego laureata konkursu plastycznego Galileo. Zwyciężyła 11-letnia Zofia Ćwir z Krasnegostawu. Nagrodą w konkursie jest nazwanie imieniem zwycięzcy jednego z satelitów, który zostanie wysłany na orbitę w ramach europejskiego systemu nawigacji satelitarnej Galileo.
 • "Lem" - pierwszy polski satelita badawczy

  "Lem" - pierwszy polski satelita badawczy

  W Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk w Warszawie powstaje pierwszy polski satelita naukowy. Jego nazwa to "Lem".