polski rynek

Artykuły - Polski rynek (530)

 • Polscy hodowcy przez ASF stracili setki milionów złotych. Teraz może im zaszkodzić koronawirus

  Polscy hodowcy przez ASF stracili setki milionów złotych. Teraz może im zaszkodzić koronawirus

  Już szósty rok trwa epidemia afrykańskiego pomoru świń wśród dzików w Polsce. W tym roku sytuacja jest bardziej dramatyczna niż w ubiegłym, a od początku roku odnotowano już ponad tysiąc przypadków choroby. Do tej pory jej ogniska występowały we wschodniej części kraju, w tym roku pojawiły się jednak także w Wielkopolsce i województwie lubuskim. Zdaniem ekspertów, uniemożliwia to eksport wieprzowiny do krajów z poza UE. Teraz epidemia koronawirusa, może pogłębić kłopoty branży.
 • Rekordowy czas dla polskiego rynku gazu

  W 2017 roku Polska pobiła rekord pod względem wykorzystania gazu ziemnego. Zużyliśmy w Polsce ponad 17 mld metrów sześciennych tego surowca. Dlaczego to ważne? Jakie miejsce gaz zajmuje w polskiej gospodarce? Wyjaśniamy.
 • Rynek taksówek w Polsce

  Rynek taksówek w Polsce

  Polski rynek taksówek ulega w ostatnich latach dynamicznym, wręcz rewolucyjnym zmianom. W ostatnich latach zaostrzyła się konkurencja między licencjonowanymi taksówkarzami a innymi podmiotami oferującymi przewóz osób. Na ile opłacalne jest w tym momencie prowadzenie firmy taksówkowej?
 • ETi wchodzi na Polski rynek

  ETi wchodzi na Polski rynek

  ETi - turecki lider w segmencie słodyczy - ogłasza wejście na polski rynek. Producent czekoladek, herbatników, ciast oraz słonych przekąsek, który wygenerował w zeszłym roku 1,3 miliarda euro przychodu ze sprzedaży, znajduje się wśród 100 największych przedsiębiorstw w Turcji. W pierwszym roku obecności w Polsce ETi planuje inwestycje wielkości kilku milionów euro.
 • Polacy nie będą masowo wracać do Polski po Brexicie. Wybiorą inny kierunek emigracji

  Polacy nie będą masowo wracać do Polski po Brexicie. Wybiorą inny kierunek emigracji

  Po Brexicie do wyjazdu z Wielkiej Brytanii może zostać zmuszonych kilkaset tysięcy Polaków. Eksperci twierdzą, że nie oznacza to jednak, iż wrócą oni na polski rynek pracy. Część z nich wybierze zapewne inny kierunek emigracji. Tym, którzy wrócą do Polski, zdobyte za granicą doświadczenie może wcale nie ułatwiać, a wręcz utrudniać znalezienie zatrudnienia. Ponadto wracający z emigracji Polacy będą mieć konkurencję w postaci tańszych imigrantów z Ukrainy, których jest już około milion.
 • Krótkie formy szkoleniowe - trend dotarł do Polski

  Krótkie formy szkoleniowe - trend dotarł do Polski

  Polski rynek szkoleniowy nieustannie ewoluuje. W latach 90. XX wieku szkolenia były dobrej ekskluzywnym - kosztowały nawet 2-3 krotnie więcej niż dziś, potem nastąpiła era szkoleń unijnych, które w praktyce były za darmo - szkoleni byli wszyscy i ze wszystkiego.
 • Nowe zagraniczne banki wchodzą do Polski. W kolejce estoński AS Inbank i holenderski MUFG Bank Europe

  Nowe zagraniczne banki wchodzą do Polski. W kolejce estoński AS Inbank i holenderski MUFG Bank Europe

  KNF poinformowała, że zapoznała się z notyfikacją w sprawie utworzenia w w Polsce oddziału estońskiego AS Inbank. To kolejny zagraniczny bank, który przymierza się do wejścia na polski rynek.
 • Pomysł ministra rozwoju wyrwie giełdę z marazmu? "Zapowiedzi wyglądają ciekawie"

  Pomysł ministra rozwoju wyrwie giełdę z marazmu? "Zapowiedzi wyglądają ciekawie"

  Nie nowy prezes, ale rozsądek polityków może wyrwać polski rynek kapitałowy z marazmu. Na razie iskierką nadziei jest dla niego zapowiadany przez ministra rozwoju Program Budowy Kapitału.
 • To nowy hit na naszym rynku pracy

  To nowy hit na naszym rynku pracy

  Dane z rynku pracy nie pozostawiają złudzeń - w Polsce z pewnością mamy już rynek pracownika. W III kwartale br. było o 28 proc. więcej ofert pracy niż w II kwartale. Zdaniem analityków, największy boom jest na stanowiska w administracji biurowej, gdzie na jedno miejsce składa się przeciętnie 25 aplikacji.
 • Nowe technologie w finansach. Jak zmienia się polski rynek FinTech?

  Nowe technologie w finansach. Jak zmienia się polski rynek FinTech?

  Choć rynek FinTech w Polsce stale się rozwija, przed inicjatorami zmian stoi sporo trudności. Postęp w tym obszarze blokują przede wszystkim zaawansowane regulacje oraz poziom innowacyjności polskich banków i firm. Europa wypada pod względem finansowo-technologicznych nowinek słabiej niż Ameryka i Azja. Jak wygląda sytuacja na rodzimym podwórku?

Filmy - Polski rynek (5)

 • Polska jest czwartym rynkiem na świecie pod względem przyrostu liczby browarów rzemieślniczych

  W Polsce w ostatnich 6 latach bardzo dynamicznie rośnie rynek piw rzemieślniczych. Obecnie to ok. 2 proc. rynku. Według niektórych statystyk jesteśmy pod względem dynamiki czwartym rynkiem na świecie. Każdego miesiąca w Polsce pojawia się 3-4 nowe browary rzemieślnicze. - Nasz rynek jest ciągle na wstępnej fazie rozwoju, porównując go do największego rynku amerykańskiego. Najbliższe 4 - 5 lat zapowiadają się ciągły dynamiczny wzrost tego sektora - mówi Dawid Kulbicki, członek zarządu Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych.
 • Polskie firmy podbijają zagraniczne rynki

  Polski eksport, który szacuje się obecnie na ok. 200 mld dol., rośnie w tempie ok. 6 proc. rocznie, a jego dynamika w kolejnych będzie rosła. Rodzime firmy coraz częściej wchodzą na zagraniczne rynki, dlatego rośnie zapotrzebowanie na wsparcie, także finansowe, w ekspansji zagranicznej. Tylko w 2016 roku Bank Gospodarstwa Krajowego zwiększył wartość finansowania eksportu i ekspansji zagranicznej polskich firm do poziomu 1,7 mld zł.
 • Fiskus niszczy polskie firmy. Potrzebują one lat na odzyskanie dobrego imienia

  Optimus, JTT czy TFL to jedne z wielu firm, które zniszczył fiskus. Co ciekawe, ta ostatnia potrzebowała aż 20 lat – rekordowo dużo – aby wygrać sprawę w sądzie i udowodnić, że nie unikała płacenia podatków.
 • Dlaczego Polska do dla Gazpromu ważny rynek?

  PGNiG na podstawie kontraktu długoterminowego z Gazpromem kupuje około dwóch trzecich gazu zużywanego w Polsce, ok. 10 mld m3 rocznie. Rosyjski koncern wykorzystuje zależność Polski od tego kontraktu, narzucając nam za swój surowiec cenę, która od lat jest najwyższą lub jedną z najwyższych w Unii Europejskiej - jak wskazywały dane publikowane przez rosyjską prasę. A jednocześnie PGNiG nie może radykalnie zmniejszyć zakupów od Gazpromu i zwiększyć zakupu tańszego gazu na giełdach w Europie Zachodniej, bo wtedy polskiej firmie groziłyby sankcje finansowe za niewypełnienie kontraktu z Gazpromem, dokładniej słynnej formuły „take or pay”. - 10 mld m3 gazu rocznie, to dla Gazpromu nie jest bardzo dużo. Niemcy kupują 5 razy więcej, Ukraińcy kupowali 3-4 razy więcej. Jednak Gazprom zmaga się z coraz większą konkurencją. Dla rosyjskiego koncernu każdy rynek się dziś liczy. Stracili rynek ukraiński, mogą stracić też turecki – mówi Wojciech Jakóbik, ekspert ds. energetyki i redaktor naczelny BiznesAlert.pl.