polski przedsiębiorca

Artykuły - Polski przedsiębiorca (1)

 • Nie start-upy, a tradycyjne usługi są domeną młodych polskich przedsiębiorców

  Nie start-upy, a tradycyjne usługi są domeną młodych polskich przedsiębiorców

  30-letni mężczyźni prowadzący od sześciu lat jednoosobowe firmy zajmujące się handlem i usługami - to oni tworzą krajobraz polskiej mikroprzedsiębiorczości. Ich największym problemem jest zachowanie płynności finansowej i konkurencyjności. Tak wynika z badania zrealizowanego przez Smartscope na zlecenie Aasa Polska.
 • "FAZ": Polscy przedsiębiorcy cenią sobie Niemcy

  "FAZ": Polscy przedsiębiorcy cenią sobie Niemcy

  100 procent ankietowanych polskich przedsiębiorców poleca Niemcy na miejsce inwestycji - wykazał sondaż przeprowadzony przez AHK Polska. Ceniona jest zwłaszcza niemiecka dyscyplina płatnicza.
 • Sondaż na temat największych absurdów w biznesie

  Sondaż na temat największych absurdów w biznesie

  Znakomita większość, bo aż 97 proc. polskich przedsiębiorców uważa, że z absurdami prawnymi, podatkowymi i finansowymi spotykają się częściej, niż ich koledzy z innych krajów europejskich - tak wynika z sondażu przeprowadzonego w sierpniu przez firmę Tax Care. Wzięło w nim udział blisko 200 osób prowadzących własną działalność gospodarczą. Przedsiębiorcy narzekają na biurokrację, papierologię i niewiedzę urzędników, ale najwięcej absurdów spotykają podczas rozliczania podatków, ubiegania się o środki unijne i kredyt.
 • Polscy przedsiębiorcy mimo woli. Fala fałszywego samozatrudnienia

  Polscy przedsiębiorcy mimo woli. Fala fałszywego samozatrudnienia

  Nikt tak naprawdę nie wie, ile jest w Polsce firm jednoosobowych. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, ale wciąż tylko szacunkowych, określa się ich liczbę na ok. 1,1 mln. Według ZUS samozatrudnionych płacących składki (firmę można zawiesić na dwa lata) jest 800 tys. Stanowią prawie czwartą część całego sektora małych i średnich firm. Tylko ilu z nich rzeczywiście można określić przedsiębiorcami, a ilu jest nimi tylko z nazwy?
 • Właściciele firm uciekają z ZUS. Słowacja nowym rajem dla polskich przedsiębiorców?

  Właściciele firm uciekają z ZUS. Słowacja nowym rajem dla polskich przedsiębiorców?

  Coraz więcej właścicieli małych firm zatrudnia się na Słowacji. Dzięki temu nie muszą płacić składek ubezpieczeniowych od działalności prowadzonej w Polsce. ZUS nie może im tego zabronić.
 • J. K. Bielecki: Polscy przedsiębiorcy coraz chętniej przejmują europejskie firmy

  J. K. Bielecki: Polscy przedsiębiorcy coraz chętniej przejmują europejskie firmy

  Polskie małe i średnie firmy widzą swoją szansę na rynku europejskim i coraz częściej próbują swoich sił, przejmując zachodnich konkurentów. - Polskim firmom nie wystarcza już organiczny rozwój, dlatego zaczynają myśleć o fuzjach i przejęciach, także w innych krajach Unii - przekonuje Jan Krzysztof Bielecki. Przykładem może być nie tak dawne przejęcie niemieckiego producenta środków czyszczących przez polską firmę kosmetyczną Global Cosmed.
 • "Puls Biznesu": Polscy przedsiębiorcy polubili ryczałt

  "Puls Biznesu": Polscy przedsiębiorcy polubili ryczałt

  Coraz częściej prowadzący firmę rezygnują z rozliczania kosztów i wybierają ryczałt ewidencjonowany. Jest prostszy i ma niższe stawki - donosi "Puls Biznesu".
 • Polscy przedsiębiorcy przepracowani

  Polscy przedsiębiorcy przepracowani

  Polscy przedsiębiorcy są przepracowani. Z badania wynika, że pracują o 8 godzin dłużej tygodniowo od pracowników etatowych.
 • Polscy przedsiębiorcy nie mogą przegapić takiej okazji!

  Polscy przedsiębiorcy nie mogą przegapić takiej okazji!

  Norweska gospodarka potrzebuje zagranicznych wykonawców, co stwarza szansę dla polskich przedsiębiorstw - uważają eksperci. Ich zdaniem na sukces na tamtejszym rynku mogą liczyć m.in. polskie firmy z branży budowlanej, inżynieryjnej i projektowej.

Filmy - Polski przedsiębiorca (1)

 • Zwiększymy opodatkowanie najlepszych specjalistów

  Chcemy, aby młodzi ludzie stawali się wysokiej klasy specjalistami świetnie zarabiającymi, a jednocześnie zwiększamy ich opodatkowanie. Powstało nowe ministerstwo przedsiębiorczości, ale sprzeczności do pokonania jest wiele. - Nowy resort przedsiębiorczości i technologii, stworzony przy rekonstrukcji rządu, nie skłoni do zakładania firm i wprowadzania nowych technologii - mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Aleksander Łaszek, główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR).W ocenie eksperta przedsiębiorczość hamuje zbyt częste zmienianie prawa i to także tego podatkowego. Przykładem projekt zniesienia limitu 30-krotności składek na ZUS. Dotąd powyżej tego limitu składki nie były opłacane, a to ma się zmienić od 1 stycznia 2019 roku.