Polski Instytut Ekonomiczny

Artykuły - Polski Instytut Ekonomiczny (10)

 • PIE: Jesteśmy świadkami ożywienia gospodarki

  PIE: Jesteśmy świadkami ożywienia gospodarki

  Wraz ze światowym ożywieniem następującym po pandemicznym kryzysie i deszczem unijnych pieniędzy polski PKB wzrośnie o 12,5-15,5 proc. w ciągu najbliższych trzech lat - prognozuje Polski Instytut Ekonomiczny w wydawanym co pół roku "Przeglądzie Gospodarczym PIE".
 • Prognozy: Wzrost PKB w II kwartale przekroczy 9 proc. rok do roku

  Prognozy: Wzrost PKB w II kwartale przekroczy 9 proc. rok do roku

  Jak oszacował Polski Instytut Ekonomiczny, PKB Polski w II kwartale wzrośnie do ponad 9 proc. rok do roku.
 • Szef PIE: Eksport nadal będzie napędzać gospodarkę

  Szef PIE: Eksport nadal będzie napędzać gospodarkę

  - Nie ma powodów do zmartwienia dla polskiego eksportu, a przez to też dla polskiej produkcji czy sektora przetwórczego - mówi Interii Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego. - Choć bieżące nastroje w firmach się pogorszyły, to z większym optymizmem spoglądają one w przyszłość. Poprawa jest też widoczna w dużych firmach produkcyjnych - dodaje szef PIE.
 • Pandemia zostanie z nami na zawsze?

  Pandemia zostanie z nami na zawsze?

  Przedsiębiorcy powoli oswajają się z myślą, że wychodzenie z pandemii to będzie maraton, a nie sprint. Choć polskie firmy z miesiąca na miesiąc radzą sobie coraz lepiej z kryzysem, to już ponad jedna trzecia (35 proc.) badanych przez Polski Instytut Ekonomiczny skłonna jest twierdzić, że pandemia zostanie z nami na zawsze i trzeba się będzie z nią oswoić.
 • PIE: W zależności od scenariusza wzrost PKB w '20 może wynieść od 1,1 proc. do recesji 4,7 proc.

  PIE: W zależności od scenariusza wzrost PKB w '20 może wynieść od 1,1 proc. do recesji 4,7 proc.

  W zależności od scenariusza wzrost PKB w 2020 r. może wynieść od 1,1 proc. do recesji 4,7 proc. - napisali w czwartkowym raporcie analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
 • PIE: W Polsce skraca się czas pracy

  PIE: W Polsce skraca się czas pracy

  ​Długość czasu pracy w Polsce skraca się - zauważa Polski Instytut Ekonomiczny. W 2000 r. średni tydzień pracy w naszym kraju liczył prawie 42 godziny, w kolejnych osiemnastu latach skrócił się do ok. 39 i pół godziny.
 • Analiza: Mniejsze bezrobocie i cudzoziemcy na legalnych umowach

  Analiza: Mniejsze bezrobocie i cudzoziemcy na legalnych umowach

  Rynek pracy na początku tegorocznej wiosny wyraźnie kwitnie. Według analiz Polskiego Instytutu Ekonomicznego, w kwietniu 2019 roku bezrobocie spadło do rekordowych 9 proc. Jest to mniej niż milion osób pozostających bez zatrudnienia.
 • Młodzież masowo idzie na studia i wyjeżdża do dużych miast. Czy rynek pracy pomieści ich wszystkich?

  Młodzież masowo idzie na studia i wyjeżdża do dużych miast. Czy rynek pracy pomieści ich wszystkich?

  Ogromna większość tegorocznych maturzystów wybiera się na studia wyższe - wynika z badań Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Chociaż tylko 3 proc. z nich chce wyjechać w tym celu z Polski, z rodzinnego domu wyprowadzi się większość przyszłych studentów.
 • Raport: Polska gospodarka mniej liberalna a bardziej solidarna

  Raport: Polska gospodarka mniej liberalna a bardziej solidarna

  Polska gospodarka jest mniej liberalna a bardziej solidarna niż jeszcze pięć czy 15 lat temu - wynika z raportu "Kapitalizm po polsku" przedstawionego we wtorek przez ekspertów z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. W kolejnych latach możemy spodziewać się dalszej modyfikacji w stronę większego solidaryzmu społecznego - powiedział dyrektor instytutu Bogusław Bławat.
 • Polski Instytut Ekonomiczny będzie wspierał narodowy kapitał?

  Polski Instytut Ekonomiczny będzie wspierał narodowy kapitał?

  Sejm uchwalił w piątek ustawę o powstaniu Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Instytucja ta ma służyć za merytoryczne zaplecze premiera. Członek RPP Eryk Łon pozytywnie odniósł się do idei utworzenia PIE. Wyrażam nadzieję, że Instytut ten będzie czołowym ośrodkiem myśli ekonomicznej opartej na idei patriotyzmu gospodarczego, dzięki czemu możliwe będzie wypracowanie kolejnych elementów składowych strategii rozwoju społeczno-gospodarczego -powiedział.