polski handel

Artykuły - Polski handel (12)

 • Polska Izba Handlu o ustawie o podatku od marketów: niszczy polski handel

  Polska Izba Handlu o ustawie o podatku od marketów: niszczy polski handel

  - To jest projekt ustawy o zniszczeniu polskiego handlu - tak dyrektor generalny Polskiej Izby Handlu Maciej Ptaszyński nazwał rządowy projekt ustawy o podatku od handlu detalicznego.
 • Wejście w życie ustawy o obecnym kształcie będzie zabójcze dla polskiego handlu

  Wejście w życie ustawy o obecnym kształcie będzie zabójcze dla polskiego handlu

  Poniżej List otwarty, skierowany przez Kupców polskich zrzeszonych w Polskiej Sieci Handlowej Lewiatan do premier Beaty Szydło oraz osób odpowiedzialnych za prace nad projektem ustawy o podatku od kleintów sklepów. Przedstawiciele sieci zwracają uwagę na społeczne i biznesowe skutki wprowadzenia nowej daniny - upadek setek małych przedsiębiorców i utratę pracy przez ponad 23 tys. osób zatrudnionych w nich.
 • W niedziele markety będą zamknięte? "Cios w polski handel"

  W niedziele markety będą zamknięte? "Cios w polski handel"

  Nikt z branży handlowej, poza zwolnionymi z podatku handlowego, nie jest zadowolony z propozycji Ministerstwa Finansów. Proponuje ono, by nową daninę płaciły wszystkie firmy, które przekroczą próg obrotów 1,5 mln zł miesięcznie. W takim przypadku w weekendy i święta zapłacą stawkę podatku 1,9 proc. od obrotów, a za obrót w pozostałe dni 0,7 proc. lub 1,3 proc. od nadwyżki ponad 300 mln zł miesięcznie. Plany resortu krytykują zarówno przedstawiciele krajowego małego i średniego handlu (w tym spółdzielczego), jak i reprezentanci handlu wielkopowierzchniowego z zagranicznym kapitałem.
 • Słowik: Czarny piątek polskiego handlu

  Słowik: Czarny piątek polskiego handlu

  Black Friday z niespotykaną dotąd siłą przybył do Polski. To taki dzień, kiedy sklepy oferują swoje towary za grosze, a konsumenci się biją o każdą rzecz niczym o karpia bądź crocsy.
 • Forum Polskiego Handlu: Podatek od supermarketów powinien być progresywny

  Forum Polskiego Handlu: Podatek od supermarketów powinien być progresywny

  Podatek od wielkopowierzchniowego handlu powinien objąć wszystkie podmioty. Jednakże zamiast kryterium powierzchni - proponowanego przez rząd, należy wprowadzić zróżnicowaną podstawę opodatkowania zależną od obrotów danych sklepów.
 • Polski handel czeka na przedświąteczny boom. Początek już w listopadzie

  Polski handel czeka na przedświąteczny boom. Początek już w listopadzie

  Z początkiem listopada zaczyna się jeden z najlepszych w roku okresów dla handlu detalicznego. Polacy zaczynają coraz intensywniejsze zakupy, które swój szczyt osiągają tuż przed świętami. Na większe obroty liczy również branża odzieżowa.
 • Jak rozwinąć sklep internetowy?

  Polski handel elektroniczny od kilku lat niezmiennie notuje wzrost procentowy wartości krajowego rynku e-commerce. Nie dotknął go kryzys ekonomiczny w latach 2008 - 2009, kiedy to przyszła pierwsza fala zahamowania gospodarczego i Europa skrupulatnie liczyła każdy grosz. W tym czasie, obroty polskiego e-handlu zwiększyły się o 32 proc.
 • Nasze sieci kontratakują

  Polski handel szykuje się do kontrofensywy. Krajowe firmy chcą wspólnie zbudować przeciwwagę dla zagranicznych podaje "Rzeczpospolita".
 • E-handel to przyszłość

  Polski handel elektroniczny, który w ub.r. wygenerował 21,5 mld zł, będzie jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi gospodarki. Biznes powinien to wykorzystać - informuje "Puls Biznesu".
 • Polski handel tonie w długach

  Polski handel tonie w długach

  Koniunktura w handlu na początku 2013 r. nie jest najlepsza. Branża jest zadłużona - według Krajowego Rejestru Długów - w styczniu 2013 r. zaległości wynosiły aż 813 mln zł. Dotyka to w dużym stopniu małe sklepy, które wskutek malejących zakupów i ekspansji sieci handlowych mają trudności z płatnościami. To z kolei sprawia, że trudności z utrzymaniem płynności finansowej mają hurtownie.

Filmy - Polski handel (1)

 • WEI: Podatek od sprzedaży detalicznej zniszczy polski handel

  Polscy handlowcy nie zostawiają suchej nitki na projekcie podatku od sprzedaży detalicznej. Twierdzą, że zamiast zmusić największych do dzielenia się zyskiem, zniszczy on drobny polski handel, który próbuje konkurować z dużymi sieciami, łączącą się w grupy zakupowe i sieci franczyzowe. Według Cezarego Kaźmierczaka z WEI uprzywilejowuje on również tych, którzy unikali płacenia podatku CIT. Propozycja ZPP zakłada podatek od powierzchni handlowej, a nie od obrotu lub jedną płaską stawkę dla wszystkich. – Celem tej ustawy miało być wyrównywanie szans polskich sklepów, które były dyskryminowane przez lata – przypomina Cezary Kaźmierczak, członek zarządu Warsaw Enterprise Institute i prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. – Aby to uczynić, powinno się w ogóle zrezygnować z podatku obrotowego w tym przypadku i wprowadzić kataster, czyli podatek katastralny od handlu wielkopowierzchniowego złożony z dwóch elementów. Pierwsza część podatku miałaby być ustalana przez rząd centralnie, a druga przez gminy, co pozwoliłoby samorządom decydować, czy chcą mieć na swoim terenie sklepy wielkopowierzchniowe, czy nie. W razie niemożności uchwalenia takich przepisów Kaźmierczak proponuje dla wszystkich jedną niską stawkę podatku, do której wliczałoby się opłacony przez sklepy CIT. To wyrównywałoby szanse tych, którzy uczciwie ten podatek płacą, z tymi, którzy się od niego uchylają.