Polski Alarm Smogowy

Artykuły - Polski Alarm Smogowy (12)

 • Likwidacja "kopciuchów" - dlaczego idzie wolniej, niż zakładano?

  Likwidacja "kopciuchów" - dlaczego idzie wolniej, niż zakładano?

  Główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza w Polsce jest emisja dymu, czyli pyłów zawieszonych z gospodarstw domowych. Polski Alarm Smogowy podaje więc stosunkowo prostą receptę na to, jak poprawić jakość powietrza i zlikwidować większość zanieczyszczeń.
 • Wymiana 3,5 mln pieców priorytetem. Czeka nas także rewolucja kominkowa

  Wymiana 3,5 mln pieców priorytetem. Czeka nas także rewolucja kominkowa

  Wymiana blisko 3,5 mln "kopciuchów", czyli przestarzałych technologicznie kotłów, ograniczenia ruchu starych samochodów i ciągły monitoring zanieczyszczeń przemysłowych - to najważniejsze wyzwania dla Polski w walce ze smogiem.
 • Ekologia w komunikatach wyborczych

  Ekologia w komunikatach wyborczych

  Polski Alarm Smogowy poprosił komitety wyborcze o przedstawienie programów antysmogowych na nadchodzącą kadencję. Spytaliśmy o konkretne działania w trzech kluczowych dla poprawy jakości powietrza obszarach: emisje z ogrzewania budynków, emisja z transportu samochodowego oraz emisje przemysłowe.
 • Sejm przyjął ustawę smogową. Będziemy obniżać progi

  Sejm przyjął ustawę smogową. Będziemy obniżać progi

  Ministerstwo Zdrowia potwierdza stanowisko Polskiego Alarmu Smogowego i chce znaczącego obniżenia progów alarmowania o zanieczyszczeniu powietrza. W porównaniu z wcześniejszymi zamierzeniami Ministerstwa Środowiska rekomendacje Ministra Zdrowia są trzykrotnie ostrzejsze. Przyspieszenie procesu wyeliminowania zagrożeń związanych z występowaniem ponadnormatywnych stężeń niektórych zanieczyszczeń powietrza - zapowiedział wczoraj wiceminister środowiska Michał Kurtyka,
 • Program Stop Smog do konsultacji

  Program Stop Smog do konsultacji

  Pełnomocnik premiera ds. programu Czyste Powietrze Piotr Woźny skierował do konsultacji projekt noweli o wspieraniu termomodernizacji i remontów, który umożliwi realizację pilotażowego programu Stop Smog - poinformowało we wtorek PAP Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.
 • Smog atakuje polskie górnictwo. Może wygrać?

  Smog atakuje polskie górnictwo. Może wygrać?

  W branży górniczej coraz większe emocje budzą kolejne uchwały antysmogowe. Przedstawiciele górnictwa zgadzają się z tym, że problem smogu jest istotny i trzeba z nim walczyć. Jednak podkreślają, że należy to robić racjonalnie, aby przy jak najmniejszej kwocie wydanych złotówek osiągnąć możliwie jak największy efekt ekologiczny. Z tym niestety mamy problem.
 • Sprzedawcy polskiego węgla: Polski Alarm Smogowy kłamie

  Sprzedawcy polskiego węgla: Polski Alarm Smogowy kłamie

  Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla odniosła się do raportu Polskiego Alarmu Smogowego zatytułowanego "Jakość węgla dostępnego na polskim rynku detalicznym". Według prezesa Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla Łukasza Horbacza Polski Alarm Smogowy posunął się do oszustwa oraz manipulacji faktami.
 • Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla bije na alarm

  Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla bije na alarm

  Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla wystosowała apel, w którym stara się przedstawić siebie jako obrońcę interesów najuboższych Polaków. Rozwiązania przyjęte w samorządowych uchwałach antysmogowych dotknie ponad 3,5 mln gospodarstw domowych które będą płacić o wiele więcej niż dotychczas za opał.
 • Bulwersująca wypowiedź Ministra Zdrowia - list otwarty Polskiego Alarmu Smogowego

  Bulwersująca wypowiedź Ministra Zdrowia - list otwarty Polskiego Alarmu Smogowego

  Szanowny Panie Ministrze, zwracamy się do Pana jako obywatele zatroskani fatalnym stanem powietrza w Polsce. Reprezentujemy inicjatywę społeczną Polski Alarm Smogowy, której działania wspiera 18 lokalnych inicjatyw oraz dziesiątki tysięcy polskich obywateli, którzy podpisali się pod naszymi petycjami do władz lokalnych i centralnych.
 • Europa broni się przed smogiem, Polacy trują się dalej

  Europa broni się przed smogiem, Polacy trują się dalej

  Co wydarzyłoby się w polskich miastach, gdybyśmy przyjęli francuski system ostrzegania przed smogiem? Polski Alarm Smogowy przeanalizował zanieczyszczenie powietrza w 6 polskich miastach w roku 2016. Okazuje się, że to co w Paryżu uznawane jest za największy smog od dekady, w Polsce jest na porządku dziennym, a władze nie informują mieszkańców o zagrożeniu.