polska waluta

Artykuły - Polska waluta (1308)

 • Koronawirus: Euro po 4,57 zł. Złoty może jeszcze tracić

  Koronawirus: Euro po 4,57 zł. Złoty może jeszcze tracić

  Polskiej walucie nie grozi osłabienie jak w czasach ostatnich kryzysów finansowych i gospodarczych. Na rynku pozostanie jednak duża zmienność. Złoty zanim zacznie się umacniać, a to powinno nastąpić w drugiej połowie 2020 r., do tego czasu wciąż jeszcze może tracić.
 • Złoty pod presją. Co dalej z polską walutą?

  Złoty pod presją. Co dalej z polską walutą?

  Kolejne banki centralne podejmują działania, które mają być odpowiedzią na stan epidemiczny na świecie w związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem. Również w Polsce rozgorzała dyskusja na temat tego czy obniżać stopy procentowe. Kluczowa będzie jednak polityka rządu, który jutro ma przedstawić pakiet pomocowy dla firm.
 • Kiedy złoty błyszczał złotem i dlaczego przestał?

  Kiedy złoty błyszczał złotem i dlaczego przestał?

  Niedługo złoty - w swej nowoczesnej postaci - skończy 95 lat. Gdy powstawał, błyszczał prawdziwym złotem. To nie żarty, jeden polski zloty z 1924 roku miał wartość 0,29 grama kruszcu.
 • Złoty świętuje dziś setne urodziny

  Złoty świętuje dziś setne urodziny

  Dziś mija dokładnie 100 lat od ustanowienia polskiego złotego - naszej narodowej waluty. Dokładnie 28 lutego 1919 r. Sejm uchwalił ustawę "w sprawie nazwy polskiej monety". Wybrano nazwy "złoty" i "grosz". Co ciekawe, mało brakowało, żeby nasza waluta nosiła inną nazwę - "lech". Taką dekretem nadał marszałek Piłsudski. Posłowie myśleli też o nazwie "liast". Ostatecznie jednak wybrano historyczną nazwę złoty.
 • Nowe monety kolekcjonerskie: "100 lat złotego"

  Nowe monety kolekcjonerskie: "100 lat złotego"

  27 lutego 2019 r. Narodowy Bank Polski wprowadza do obiegu zestawy monet złotych i srebrnych o nominałach 1 gr, 2 gr, 5 gr, 10 gr, 20 gr, 50 gr, 1 zł, 2 zł, 5 zł z serii "100 lat złotego".
 • Mocny złoty może być dla drobiarstwa gorszy niż grypa ptaków - branża

  Mocny złoty może być dla drobiarstwa gorszy niż grypa ptaków - branża

  Polskie firmy produkujące i eksportujące mięso drobiowe mogą stracić ponad 370 mln zł z powodu umacniającego się złotego - wynika z analizy przeprowadzonej przez Krajową Izbę Producentów Drobiu i Pasz. Jeżeli polska waluta będzie dalej się wzmacniać, straty mogą sięgnąć nawet pół miliarda złotych.
 • Złoty stabilny, inwestorzy czekają na NFP

  Piątkowy, poranny handel na rynku walutowym nie przynosi większych zmian na wycenie PLN w oczekiwaniu na zachowanie dolara pod popołudniowe NFP. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,3033 PLN za euro, 3,6789 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,7553 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,8109 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,416 proc.
 • Mocny dolar ciąży złotemu

  Poranny, wtorkowy handel na rynku walutowym nie przynosi większych zmian na wycenie złotego, pomimo testu 1,5-miesięcznych maksimów na notowaniach dolara. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,3126 PLN za euro, 3,6861 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,7686 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,8735 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,378% w przypadku obligacji 10-letnich.
 • Podtrzymanie presji na PLN, inwestorzy wracają do dolara

  Czwartkowy, poranny handel na rynku walutowym przynosi podtrzymanie presji podażowej na wycenie złotego wraz z dalszymi spadki notowań dolara amerykańskiego. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,3287 PLN za euro, 3,6902 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,7858 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9346 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,358 proc. w przypadku obligacji 10-letnich.
 • Dolar wstaje na dobre z kolan?

  Choć na światowych rynkach doszło już do poprawy nastrojów, to nie za wiele to pomogło złotemu. Polska waluta znajduje się pod presją dolara, który w ostatnim czasie przestał być chłopcem do bicia. Odreagowaniu amerykańskiej waluty sprzyja Fed oraz doniesienia nt. szczegółów planowanej reformy podatkowej. Niemniej nie jest pewne, czy aprecjacja dolara potrwa dłużej.

Filmy - Polska waluta (20)

 • Co się stało ze złotem?

  Niemal całość przedwojennych rezerw złota, dzięki zdolnościom organizacyjnym i poświęceniu pracowników Banku Polskiego, szczęśliwie przetrwała okres wojny. Większość złota znalazła się po wojnie w dyspozycji władz nowego polskiego banku centralnego – Narodowego Banku Polskiego. Złoto to aż do wyczerpania wykorzystane zostało przez komunistyczne władze Polski na bieżące potrzeby. Po 1998 r. NBP systematycznie powiększa polskie zapasy złota. Ich udział w rezerwach Polski sięga obecnie 9 proc.
 • Silny złoty w słabej gospodarce

  W wyniku reformy skarbowo-walutowej premiera Władysława Grabskiego 28 kwietnia 1924 r. do pieniężnego obiegu wprowadzony został nowy pieniądz – złoty, o bardzo wysokiej, zakotwiczonej w wartości złota sile nabywczej. 1 złoty wart był tyle co 1 frank szwajcarski, odpowiadało to kursowi 5,18 złotych za 1 dolara amerykańskiego. Jak pokazały późniejsze wydarzenia polska gospodarka nie była przygotowana na aż tak twardy pieniądz.
 • Dualizm emisyjny po reformie 1924 r

  28 kwietnia 1924 r. Bank Polski SA wprowadził do obiegu nowy, długo oczekiwany pieniądz – złotego. Do jego emisji uprawniony był jednak nie tylko nowy polski bank emisyjny. Minister skarbu pozostawił sobie prawo do wprowadzania do obiegu państwowych znaków pieniężnych, w tym zwłaszcza bilonu. Więcej na temat polskiego pieniądza dowiesz się oglądając materiał.
 • Po co Polsce rezerwy dewizowe?

  Polskie rezerwy dewizowe wzrosły od zaledwie 2 mld dol., gdy upadał PRL, do prawie 130 mld dol. na koniec 2019 r. Dla banków centralnych i dla krajów, w tym dla NBP i Polski, rezerwy dewizowe to poduszka bezpieczeństwa na wypadek kryzysu. W skład rodzimych rezerw wchodzą przede wszystkim rezerwy walutowe i papiery wartościowe emitowane przez rządy innych krajów. Rośnie w nich również udział złota.