Polska Rzeczpospolita Ludowa

Synonimy:
PRL,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Polska Rzeczpospolita Ludowa (815)

 • Gdzie się podziały tamte prywatki?

  Gdzie się podziały tamte prywatki?

  PRL to nie tylko długie kolejki i puste sklepowe półki. To także czas prywatek, leniwych niedziel spędzanych w domu lub na działce, a także wakacyjnych wojaży w ośrodkach wczasowych czy pod namiotem. Dzieci i młodzież spędzały całe dnie na podwórkach: bawiły się na trzepaku, grały w piłkę i kapsle, a z domów wynosiły scyzoryki oraz noże. O czasie wolnym Polaków w minionej epoce z sentymentem opowiedział Interii Wojciech Przylipiak - dziennikarz, autor bloga Bufet PRL oraz książki „Czas wolny w PRL”.
 • Kiedy partia organizuje wybory. Głosowanie w PRL

  Kiedy partia organizuje wybory. Głosowanie w PRL

  ​W 1946 roku komuniści byli pewni, że w legalny sposób nie wygrają głosowania. Zaprzęgli cały aparat partyjny, podległe im instytucje państwowe i media, aby wynik był po ich myśli. Robili tak też w kolejnych latach, aż do 1989 roku.
 • Barbara Hoff: wizjonerka mody

  Barbara Hoff: wizjonerka mody

  W ubogiej rzeczywistości PRL-u Barbara Hoff, jako projektantka, ubierała Polaków modnie, barwnie i niedrogo. Jako dziennikarka, uczyła, jak z niczego zrobić coś. Jej twórczość można oglądać na wystawie zorganizowanej w Muzeum Miasta Gdynia.
 • 1976: Lato gniewnych ludzi

  1976: Lato gniewnych ludzi

  ​W lipcu 1976 roku obywatele PRL-u po raz pierwszy od dwudziestu trzech lat otrzymali wraz z wypłatą tak zwane bilety towarowe. Pod tą oficjalnie brzmiącą nazwą kryły się kartki na cukier - sygnał gwałtownie pogarszającej się sytuacji gospodarczej socjalistycznego państwa oraz niechlubna "pamiątka" po dramatycznych protestach robotników w Radomiu, Ursusie i Płocku.
 • Sprawdzamy, ile trzeba zapłacić za hotel albo pensjonat

  Sprawdzamy, ile trzeba zapłacić za hotel albo pensjonat

  Szybko rosnące wyniki branży turystycznej, sprawiają że inwestorzy coraz bardziej interesują się projektami hotelowymi. Nie zawsze jednak dysponują odpowiednimi terenami pod nowe inwestycje. Stąd na celownik firm trafiają starsze obiekty o charakterze hotelowym. Stosunkowo najniżej wyceniane są starsze nieruchomości pensjonatowe, hotelowe z okresu PRL.
 • RMN apeluje o niezatrudnianie w mediach publicznych b. funkcjonariuszy służb specjalnych PRL

  RMN apeluje o niezatrudnianie w mediach publicznych b. funkcjonariuszy służb specjalnych PRL

  Rada Mediów Narodowych apeluje do zarządów spółek publicznej radiofonii i telewizji oraz PAP o niezatrudnianie byłych funkcjonariuszy, pracowników i współpracowników służb specjalnych PRL, a także o niepodejmowanie z nimi żadnej innej formy współpracy mającej wpływ na treść programu. Taki apel został przyjęty przez RMN w środę.
 • W tym tygodniu uchwała RMN ws. b. funkcjonariuszy służb PRL w mediach publicznych - Lichocka

  W tym tygodniu uchwała RMN ws. b. funkcjonariuszy służb PRL w mediach publicznych - Lichocka

  - Mam nadzieję, że w tym tygodniu Rada Mediów Narodowych przyjmie uchwałę z apelem do szefów mediów publicznych, aby rozwiązywali umowę o pracę z byłymi funkcjonariuszami komunistycznych służb PRL - poinformowała w poniedziałek posłanka PiS Joanna Lichocka, członek Rady.
 • ​Rezolucja I Zjazdu PPR w sprawach politycznych. Dokument z 12 XII 1945 r.

  Uczestnicy I Zjazdu stwierdzili, że Polska Partia Robotnicza jest nową partią klasy robotniczej i mas pracujących w mieście i na wsi wyrosłą na doświadczeniach II wojny światowej.
 • ​Tajny referat Chruszczowa. 25 II 1956 r.

  Obradujący w Moskwie od 14 do 25 lutego 1956 roku XX Zjazd KPZR nie zapowiadał się jako wydarzenie rewolucyjne i nie byłby takim, gdyby nie wygłoszony na nim przez I sekretarza KC, Nikitę Chruszczowa, referat "O kulcie jednostki i jego następstwach".
 • Elegancki ortalion - hit w PRL-u

  Elegancki ortalion - hit w PRL-u

  W latach 60. gładkie płaszcze ortalionowe były synonimem wyszukanej elegancji. Noszono je na wszystkie okazje z wyjątkiem ślubu, bo jak podpowiadał tygodnik „Przekrój”: „mógłby swoim szelestem zakłócić ceremonię”. Ortalion to nazwa tkaniny poliamidowej wprowadzonej pod koniec lat 50. przez włoską firmę Bemberg. Zanim w PRL-u ruszyła produkcja krajowych włókien sztucznych imitujących ortalion, importowano go prywatnymi kanałami z Włoc

Filmy - Polska Rzeczpospolita Ludowa (13)

 • Historyczne wydarzenie. Polacy odebrali kartki na mięso

  28 lutego 1981 roku Polacy po raz pierwszy odebrali kartki na mięso. Wcześniej, bo w lipcu 1976 roku wprowadzono kartki na cukier, co rozpoczęło „trzeci okres systemu kartkowego”. Reglamentacja miała zlikwidować długie kolejki i sprawić, że mięso będzie dostępne dla każdego. Nie wszyscy jednak mogli liczyć na równe podziały.
 • Sentyment Polaków do PRL-u. Czy na starych meblach można zarobić?

  Czy na starych meblach można zarobić? Gdzie Damian Szczęsny i Paweł Walisiak znajdują meble do swojego sklepu? - Pozyskujemy te rzeczy głównie po remoncie mieszkania - wyjaśnił w "Dzień Dobry TVN" Walisiak. Jaką najcenniejszą rzecz udało im się znaleźć? Jakie meble z czasów PRL-u są modne? (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Muzeum PRL-u. Skąd w nas ta nostalgia za "komuną"?

  Zagraniczni turyści odwiedzają to miejsce z ciekawości. Polscy uczniowie poznają tutaj niezbyt odległą przeszłość, która była codziennością pokolenia ich rodziców. Ci ostatni z kolei mogą przenieść się tutaj w czasy swojej młodości... "Czar PRL" to niezwykłe muzeum zlokalizowane na warszawskiej Pradze, w budynku dawnej fabryki wciąż emanującym duchem minionej epoki – epoki skromnej, często spartańskiej rzeczywistości, na którą jednak wielu spogląda dziś z nostalgią. Muzeum można zwiedzać z przewodnikiem, z czego skwapliwie korzystają turyści z innych krajów. Dla nich przejażdżka milicyjną nyską czy wizyta w zrekonstruowanym PRL-owskim mieszkaniu i siedzibie lokalnych partyjnych władz to nie lada atrakcje. Zwieńczeniem tej przygody jest toast wznoszony wiśniówką połączony z degustacją wafelków i słonych paluszków. - Sentyment do PRL-u, który odczuwamy, to w istocie sentyment do ówczesnej codzienności - wyjaśnia reporterowi agencji Associated Press Mariusz Nurkiewicz, przewodnik, który nie tylko oprowadza gości z zagranicy po muzeum, ale też obwozi ich po ulicach Warszawy kultową Nysą 522. - "Nyska" czy eksponaty w naszym muzeum wzbudzają nostalgię nie tyle za "komuną", co za minionymi czasami. W tamtym systemie nie było nic dobrego, ale ludzie na co dzień próbowali cieszyć się życiem.
 • Jadą sobie dwie Nyski...

  Scena rodem z PRL.