Polska Marynarka Wojenna

Artykuły - Polska Marynarka Wojenna (34)

 • Marynarka Wojenna. Jak wygląda po czterech latach rządów PiS?

  Marynarka Wojenna. Jak wygląda po czterech latach rządów PiS?

  Jesienią 2015 roku rządy w Ministerstwie Obrony Narodowej objął Antoni Macierewicz, jego następcą, w styczniu 2018 roku, został Mariusz Błaszczak. Jak wyglądały cztery lata w Marynarce Wojennej RP pod rządami Prawa i Sprawiedliwości?
 • ThyssenKrupp chce zainwestować w polskie stocznie

  ThyssenKrupp chce zainwestować w polskie stocznie

  Niemiecki holding przemysłu stoczniowego ThyssenKrupp Marine Systems planuje szerokie inwestycje w polskie stocznie. Wszystko zależy od decyzji politycznych w Warszawie.
 • Modernizacja armii. Nowe okręty dla floty

  Modernizacja armii. Nowe okręty dla floty

  Ministerstwo Obrony Narodowej podpisało umowę na dostawę dwóch kolejnych niszczycieli min "Kormoran II" i okrętów ratowniczych "Ratownik".
 • ORP "Prezydent Lech Kaczyński"? Nowe nazwy okrętów

  ORP "Prezydent Lech Kaczyński"? Nowe nazwy okrętów

  Nazwy okrętów w Marynarce Wojennej RP nadawane są zgodnie z prawie 100-letnią tradycją. Teraz może się to zmienić. Okręty będą nosić miana prezydentów.
 • Lotnictwo morskie w rozsypce: "Nie będzie na czym latać"

  Lotnictwo morskie w rozsypce: "Nie będzie na czym latać"

  Po ostatnich wydarzeniach związanych z modernizacją Sił Zbrojnych RP, większość komentujących skupiła się na bieżącej sytuacji nie wyjaśniając, co to oznacza dla Sił Zbrojnych RP oraz dla przyszłości, np. lotnictwa morskiego.
 • Projekt "Orka". Kto go zbuduje?

  Projekt "Orka". Kto go zbuduje?

  Toczą się dyskusje nad przyszłością Polskiej Marynarki Wojennej. Właściwie co tydzień z MON docierają przecieki dotyczące planów ministerstwa wobec PMW. Za każdym razem są coraz bardziej zaskakujące. Czy Polska doczeka się okrętów podwodnych?
 • Quiz: Czy wiesz, jaki to okręt Polskiej Marynarki Wojennej?

  Quiz: Czy wiesz, jaki to okręt Polskiej Marynarki Wojennej?

  Podczas II wojny światowej w skład Polskiej Marynarki Wojennej wchodziły w sumie 2 krążowniki, 10 niszczycieli, 8 okrętów podwodnych, jeden stawiacz min, 6 trałowców, oraz tyle samo monitorów rzecznych. Prócz tego wiele mniejszych jednostek: ścigaczy różnego typu, starych kanonierek, oraz dziesiątki jednostek pomocniczych. Podczas wojny zatopiły 8 okrętów i dalsze 5 prawdopodobnie, a uszkodziły kolejne 11. Zatopiły 39 statków handlowych a 2 prawdopodobnie. Obronie przeciwlotniczej uznano zestrzelenie 20 samolotów, a 10 kolejnych uznano za zestrzelone prawdopodobnie. Straty PMW wyniosły 26 okrętów zatopionych w akcji. Oto niektóre z polskich okrętów, które brały udział w II wojnie światowej. Potraficie je rozpoznać?
 • Wojsko Polskie: MON wyda 7,5 mld złotych

  Polska Marynarka Wojenna wzbogaci się o trzy okręty podwodne. Już na jesień może zostać rozpisany przetarg. Ministerstwo Obrony Narodowej planuje wydać na ten cel 7,5 mld złotych.
 • "Gawron" - okręt, który zatopił budżet marynarki

  "Gawron" - okręt, który zatopił budżet marynarki

  Projekt „Gawron” miał być chlubą Polskiej Marynarki Wojennej. Miało powstać w sumie 7 nowoczesnych korwet. Dzisiaj, po 14 latach, ledwie udaje się skończyć jeden okręt. I to praktycznie ogołocony z uzbrojenia.
 • Miller: SLD przywróci Gdyni dowództwo Marynarki Wojennej

  Miller: SLD przywróci Gdyni dowództwo Marynarki Wojennej

  Przewodniczący SLD Leszek Miller zapowiedział w poniedziałek, że jeżeli jego partia będzie miała w przyszłym Sejmie większy wpływ na decyzje, to dowództwo Marynarki Wojennej wróci do Gdyni. Od stycznia polskie siły morskie dowodzone są z Warszawy.