polska gospodarka

Artykuły - Polska gospodarka (70)

Filmy - Polska gospodarka (47)

 • Polska gospodarka obroniła się przed europejskim osłabieniem koniunktury

  Polska gospodarka dobrze broniła się w maju przed skutkami osłabienia wzrostu gospodarczego w eurolandzie, a zwłaszcza w Niemczech. Natomiast wynagrodzenia nadal rosną szybko i takie tempo może utrzymać się przez cały rok.
 • Zaawansowanie naszej gospodarki maleje

  Polska jest 23 gospodarką świata pod względem wielkości PKB na osobę, 8 gospodarką Unii Europejskiej ale jednocześnie jeżeli popatrzymy na rankingi dotyczące konkurencyjności, czy innowacyjności to tu jesteśmy już na 38 i 39 miejscu. Niestety zaawansowanie naszej gospodarki maleje – twierdzą eksperci.
 • Polska gospodarka potrzebuje napływu cudzoziemców także z Afryki i Bliskiego Wschodu

  Polacy będą wyjeżdżać poszukując lepiej płatnej pracy, a problemy demograficzne będę coraz większym ograniczeniem dla polskiej gospodarki. Dlatego musimy być coraz bardziej otwarci na napływ cudzoziemców już nie tylko ze Wschodu. Rząd powinien zadbać o stworzenie ram dla bezpieczeństwa społecznego.
 • Pojawiają się efekty przegrzania polskiej gospodarki

  W tym roku polski PKB powinien wzrosnąć o 4,1 proc. Tempo wzrostu będzie jednak spadać w kolejnych kwartałach, w ocenie Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych. Dzięki wykorzystaniu środków z UE przed nami ożywienie w inwestycjach, które wzrosną o 10 proc., jednak w przyszłym riku już tylko o 3,5 proc. - Tempo wzrostu gospodarczego będzie spadać, to skutek przegrzania polskiej gospodarki - mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Bohdan Wyżnikiewicz, prezes Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych, były prezes GUS i b.wiceprezes Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową.Według prognozy instytutu w tym roku będziemy mieli duży wzrost inwestycji, natomiast gorsze dla PKB będą wyniki handlu zagranicznego.