polska gospodarka

Artykuły - Polska gospodarka (588)

 • ​Wskaźnik PMI dla przemysłu mocno odreagował

  ​Wskaźnik PMI dla przemysłu mocno odreagował

  ​Wskaźnik PMI dla przemysłu Polski wzrósł w lipcu do 52,8 pkt z 47,2 pkt w czerwcu br. - poinformowała w firma IHS Markit. W lipcu wskaźnik poszybował w górę trzeci miesiąc z rzędu, wzrastając z czerwcowego poziomu 47,2 pkt do 52,8 pkt.
 • Ministerstwo funduszy: Ważna Umowa Partnerstwa do końca roku

  Ministerstwo funduszy: Ważna Umowa Partnerstwa do końca roku

  Do Polski z wieloletniego budżetu UE i funduszu odbudowy w kolejnych latach trafi ponad 700 mld złotych. - Chcemy, żeby wdrażanie funduszy unijnych z polityki spójności na lata 2021-2027 rozpoczęło się jeszcze w 2021 roku - zapowiada Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej.
 • Pandemia zostanie z nami na zawsze?

  Pandemia zostanie z nami na zawsze?

  Przedsiębiorcy powoli oswajają się z myślą, że wychodzenie z pandemii to będzie maraton, a nie sprint. Choć polskie firmy z miesiąca na miesiąc radzą sobie coraz lepiej z kryzysem, to już ponad jedna trzecia (35 proc.) badanych przez Polski Instytut Ekonomiczny skłonna jest twierdzić, że pandemia zostanie z nami na zawsze i trzeba się będzie z nią oswoić.
 • Deficyt budżetu państwa szacowany na około 100 mld zł

  Deficyt budżetu państwa szacowany na około 100 mld zł

  Jak podał podczas konferencji prasowej minister finansów Tadeusz Kościński, tegoroczny deficyt budżetu państwa resort finansów szacuje na około 100 mld zł.
 • Tarcza Finansowa PFR: Prawie 60 mld zł trafiło do mikro, małych i średnich firm

  Tarcza Finansowa PFR: Prawie 60 mld zł trafiło do mikro, małych i średnich firm

  Wsparcie z Tarczy Finansowej PFR trafiło już do prawie 327 tys. mikro, małych i średnich firm zatrudniających łącznie ponad 2,7 mln pracowników. Kwota wypłaconych do tej pory środków to ok. 58,3 mld złotych.
 • Czy konsumenci zdołają wydźwignąć Polskę z kryzysu?

  Czy konsumenci zdołają wydźwignąć Polskę z kryzysu?

  Po kilku tygodniach "zamrożenia" w czerwcu konsumenci ruszyli na całego do sklepów, a sprzedaż detaliczna dzięki temu okazała się niższa o zaledwie 1,3 proc. niż rok wcześniej. To, jak szybko wyjdziemy z kryzysu, zależy niemal wyłącznie od optymizmu konsumentów i od tego, czy będą mieli za co kupować. Polską gospodarkę ciągnie jeden silnik - konsumpcja.
 • Przemysł staje na nogi, ale to nie koniec kryzysu

  Przemysł staje na nogi, ale to nie koniec kryzysu

  Produkcja przemysłu w czerwcu wzrosła po raz pierwszy od początku pandemii, ale to wcale nie znaczy, że już odrobiliśmy straty. W czerwcu produkcja wzrosła o 0,5 proc. w porównaniu z czerwcem zeszłego roku i o 13,9 proc. w porównaniu z majem. Przemysł wychodzi z pandemicznego dołka szybciej niż się spodziewano, ale by otrąbić koniec kryzysu - jeszcze za wcześnie.
 • Żyżyński: Nie ma potrzeby ani sensu, żeby obniżać stopę do zera

  Żyżyński: Nie ma potrzeby ani sensu, żeby obniżać stopę do zera

  Możliwy jest scenariusz, że dług publiczny Polski przekroczy 60 proc. naszego PKB - twierdzi profesor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie i były członek Rady Polityki Pieniężnej Stanisław Owsiak. A przekroczenia tej granicy zabrania Konstytucja. Rządzący PiS będzie miał wtedy problem.
 • Prezes BGK dla Interii: Nie wiemy, co nas czeka jesienią

  Prezes BGK dla Interii: Nie wiemy, co nas czeka jesienią

  Jak będziemy wiedzieć, że firmy i sektory po COVID-19 są stabilne, choć nie wiemy co nas czeka na jesień, będziemy zastanawiać się jak inaczej wykorzystać ten fundusz: czy nie będziemy tam przykładowo szukać pieniędzy, które nam pomogą wzmocnić inwestycje publiczne - mówi w rozmowie z Interią Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes Banku Gospodarstwa Krajowego, pytana o przyszłość funduszu COVID-19. Podkreśla, że dzisiaj świat szybko biegnie i jeśli chcemy nadrobić tę lukę, którą mamy w stosunku do świata zachodniego, to musimy sięgnąć po narzędzia, których wcześniej nie używaliśmy.
 • Czas na program dla górnictwa

  Czas na program dla górnictwa

  Wybory na prezydenta już za kilka dni. Jest szansa, że po głosowaniu politycy wrócą do rozmów o górnictwie, które z oczywistych względów w trakcie kampanii prezydenckiej były dla nich niewygodne. Rzecznik resortu aktywów państwowych zapewnia, że plan dla górnictwa zostanie zaprezentowany niebawem.

Filmy - Polska gospodarka (90)

 • W tym roku inflacja w Polsce będzie najwyższa wśród krajów UE?

  Polski konsument poczuł się bezpiecznie chroniony tarczami antykryzysowymi. Nie oszczędzamy, przeciwnie – bardzo chętnie kupujemy, powodując rekordowy wzrost cen. Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku GUS w czerwcu 2020 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 3,3% (wskaźnik cen 103,3), a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 0,7% (wskaźnik cen 100,7).
 • Czy nadal będą pogarszać się międzynarodowe prognozy dla Polski?

  Prognozy dotyczące recesji są dla Polski coraz bardziej pesymistyczne. Jednak pogarszają się też ratingi dla większości państw. W naszym regionie Europy wyjątkowo dobrze oceniana jest gospodarka Estonii.
 • Biurokracja największym hamulcem polskiej gospodarki

  Ustanowiona w grudniu 1989 roku ustawa Wilczka, przywracająca w Polsce wolny rynek, przyniosła nam cud gospodarczy na skalę światową. W podręcznikach historii można przeczytać, że Polska była krajem o największym wzroście gospodarczym końca XX wieku. Tak ogromny, dwucyfrowy wzrost był możliwy dzięki zliberalizowaniu działania rynku i aktywizacji drobnych przedsiębiorców – którzy z dnia na dzień mogli zacząć prowadzić działalność na równych prawach. Mimo braku infrastruktury udało się dzięki temu przeprowadzić w Polsce gospodarczą rewolucję. Patrząc na lata 90-te z dzisiejszej perspektywy pojawia się pytanie – czemu takich wyników i takiego rozwoju firm nie obserwujemy w Polsce teraz?
 • Polskie firmy ograniczają inwestycje. Powodem jest sposób zmieniania prawa

  Zagrożeń w gospodarce przybywa. Konsumpcja słabnie, a z inwestycjami przedsiębiorstw jest jeszcze gorzej. Firmy prywatne inwestują niechętnie z powodu tempa wprowadzania nowych ustaw i ich jakości. Dynamika inwestycji ogółem w polskiej gospodarce będzie kształtowała się w br. w trendzie spadkowym. Prawdopodobnie osiągnie ujemny poziom w IV kw. W ujęciu średniorocznym będzie tylko nieznacznie dodatnia, poniżej 1 proc., wobec 7,8 proc. w 2019 r.