polska energetyka

Artykuły - Polska energetyka (61)

 • Minister Klimatu dla Interii: Nowy unijny budżet przyspieszy transformację energetyczną

  Minister Klimatu dla Interii: Nowy unijny budżet przyspieszy transformację energetyczną

  Podczas czerwcowego szczytu Rady Europejskiej unijni przywódcy pochylą się nad projektem unijnego budżetu na lata 2021-2027, ale także kwestią neutralności klimatycznej UE do 2050 roku. - Jeżeli chcemy osiągać ambitne cele klimatyczne, realizować ambitną agendę środowiskową, to kluczowa jest ich wykonalność - mówi w rozmowie z Interią minister klimatu Michał Kurtyka. Szef resortu klimatu wskazuje kierunki polskiej transformacji energetycznej, cele OZE na 2020 rok i mówi o inwestycjach w wiatraki na morzu.
 • ​OPZZ oczekuje strategii dla branży górniczo-energetycznej

  ​OPZZ oczekuje strategii dla branży górniczo-energetycznej

  Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych (OPZZ) oczekuje od rządu "szybkiego przekazana spójnej i kompleksowej strategii, uwzględniającej problematykę całej branży górniczo-energetycznej". Związkowcy oceniają, iż to rząd odpowiada za zły stan górnictwa i energetyki.
 • Rynek energii w czasie pandemii notuje rekordowo niskie ceny

  Rynek energii w czasie pandemii notuje rekordowo niskie ceny

  https://biznes.interia.pl/gospodarka/news-rynek-energii-w-czasie-pandemii-tge-notuje-rekordowo-niskie-,nId,4491333
 • Projekt: Rekompensata za wzrost cen prądu będzie uzależniona od zużycia energii

  Projekt: Rekompensata za wzrost cen prądu będzie uzależniona od zużycia energii

  Rekompensata za wzrost cen energii elektrycznej będzie uzależniona od jej zużycia w 2020 roku i wyniesie od około 34 do 306 zł - wynika z opublikowanego w poniedziałek projektu ustawy dot. rekompensat za prąd. Jak dodano, ich koszt wyniesie ponad 2,4 mld zł.
 • Potrzebne działania ws. zwałów węgla i rynków zbytu dla tego surowca - ZZ Górników

  Potrzebne działania ws. zwałów węgla i rynków zbytu dla tego surowca - ZZ Górników

  Związek Zawodowy Górników w Polsce zaapelował w piątek o podjęcie pilnych działań służących rozwiązaniu problemu zalegających przy kopalniach zwałów węgla, a także zapewnieniu rynku zbytu dla węgla służącego do ogrzewania domów. Związek sprzeciwia się też zamknięciu rudzkiej kopalni Pokój.
 • IOŚ: Pewna dekarbonizacja polskiej energetyki jest nieunikniona

  IOŚ: Pewna dekarbonizacja polskiej energetyki jest nieunikniona

  W kontekście polityki klimatycznej, raportów naukowych, negatywnych zmian klimatu widać, że pewna dekarbonizacja polskiej energetyki jest nieunikniona i niezbędna - ocenił w rozmowie z PAP Krystian Szczepański, dyrektor Instytutu Ochrony Środowiska - Państwowego Instytutu Badawczego.
 • Polska będzie płacić najwięcej za energię elektryczną

  Polska będzie płacić najwięcej za energię elektryczną

  Polska energetyka zmienia się, ale na razie bardzo powoli. Cały czas bazuje na węglu, który jest najbardziej emisyjnym źródłem energii. Jednocześnie Polska jest podpisana pod polityką klimatyczną Unii Europejskiej, która penalizuje emisję CO2.
 • Polska energetyka musi iść pod ziemię

  Polska energetyka musi iść pod ziemię

  Pogoda jest coraz większym wyzwaniem dla energetyków, a nadchodzące lato może okazać się szczególnie trudne. Z jednej strony upały, które pociągają za sobą wzmożony pobór energii elektrycznej, z drugiej - ryzyko gwałtownych załamań pogody, z tornadami włącznie. To ogromne zagrożenie dla napowietrznej infrastruktury energetycznej. Wiemy, jakie potrzebne są nakłady, aby zminimalizować ryzyko przerw w dostawach prądu.
 • Rewolucja w polskiej energetyce - zmiany w regulacjach unijnych i rządowych

  Rewolucja w polskiej energetyce - zmiany w regulacjach unijnych i rządowych

  Polska energetyka przeżywa rewolucję i modernizację. W dużej mierze wynika to z regulacji unijnych - tzw. pakietu zimowego i regulacji BAT, dotyczących technologii oraz ich emisyjności. Jest to również spowodowane reformą systemu UE ETES (Europejski System Handlu Emisjami) - czyli handlu certyfikatami CO2. Na to wszystko nakłada się program rządowy, będący wynikiem powyższych zmian.
 • Rząd będzie płacić kary za trzymanie się węgla kamiennego?

  Rząd będzie płacić kary za trzymanie się węgla kamiennego?

  Polska energetyka po raz pierwszy nie zrealizowała takiej wielkości produkcji zielonej energii, jak to zakładał rząd. W tym roku ta produkcja spadnie, w przyszłym też. Prawdopodobne jest, że zdecydujemy się na płacenie wysokich kar.

Filmy - Polska energetyka (8)

 • Polskie firmy inwestują w nowe paliwo, to wodór

  Polska energetyka żegna się jednak z węglem. W strategii PGNiG pojawił się wodór. Do końca 2021 r. PKN ORLEN wybuduje we Włocławku hub wodorowy. Wodór może być bezemisyjnym paliwem, które zapewni dekarbonizację, tam gdzie walka z emisją CO2 jest najtrudniejsza. Dla Polski może okazać się wyjątkową szansą, ze względu na nasz kłopotliwy mix energetyczny oparty na węglu.
 • Pobiliśmy rekord w imporcie energii, bo polska energetyka jest zbyt droga

  Prawie dwukrotnie pobiliśmy ubiegłoroczny rekord importu energii elektrycznej. Wydaliśmy na to ponad 2 mld zł, ale import obniżył ceny prądu w Polsce, na czym skorzystali odbiorcy. Na rekordowym imporcie straciły polskie elektrownie. Polska czwarty rok z rzędu (i piąty po 1990 roku) była importerem energii elektrycznej netto. Nigdy w historii nie sprowadziliśmy jej jednak tyle, co przez ostatnie 12 miesięcy. Od stycznia do grudnia wpłynęło do naszego kraju 17,3 TWh energii elektrycznej (ponad 10 proc. zapotrzebowania), a wypłynęło do naszych sąsiadów 6,7 TWh.
 • Polska gospodarka zwalnia, dlatego spada zapotrzebowanie na energię elektryczną

  Niepokojącym sygnałem jest spadek popytu na energię elektryczną. Potwierdza, że nasza gospodarka spowalnia. Jednocześnie polski prąd jest za drogi, bo energetyka jest oparta na węglu kamiennym.
 • Atom i OZE zamiast węgla – jak zmieni się polska energetyka?

  Przyszłość sektora węglowego w Polsce nie wygląda dobrze. Prawdopodobnie jego schyłek nastąpi już w połowie lat 30. tego wieku. Wtedy skończą się złoża i konieczne będzie zamknięcie bloków na węgiel brunatny, w tym także elektrowni w Bełchatowie. Takie plany są już rozpisane i prawdopodobnie nie uda się uniknąć tego scenariusza. W miejscu istniejących odkrywek w okolicach Bełchatowa pojawią się jeziora, a cały region zmieni swój charakter.