polska energetyka

Artykuły - Polska energetyka (85)

 • Jastrzębska Spółka Węglowa nie zamierza przejmować kopalń od innych podmiotów

  Jastrzębska Spółka Węglowa nie zamierza przejmować kopalń od innych podmiotów

  JSW (GPW) nie kupi ani nie przejmie nieodpłatnie kopalń od Taurona i innych spółek górniczych - oświadczyła we wtorek JSW. Przedstawiciele spółki poinformowali, że takich działań nie przewiduje ani strategia spółki, ani żaden inny dokument.
 • Tauron: Związkowcy nie zrezygnują z protestów

  Tauron: Związkowcy nie zrezygnują z protestów

  Z informacji strony społecznej wynika, że środowe spotkanie zarządu Taurona (TPE, GPW) ze związkowcami skupionymi w Radzie Społecznej tej grupy energetycznej nie przyniosło zbliżenia stanowisk. Związki zamierzają kontynuować rozpoczętą już kilka miesięcy temu akcję protestacyjną. Kolejne spotkanie zarządu ze stroną społeczną zaplanowane jest na maj.
 • Nie pracujemy nad połączeniem Taurona i PGE - wiceminister aktywów

  Nie pracujemy nad połączeniem Taurona i PGE - wiceminister aktywów

  Wiceszef MAP Artur Soboń zapewnia, że resort aktywów państwowych nie pracuje nad połączeniem Taurona i Polskiej Grupy Energetycznej. Przypomniał, że prowadzone analizy dotyczą potencjalnego wydzielenia z grup energetycznych ich aktywów węglowych.
 • Elektrownia w Ostrołęce. Symboliczny koniec węgla w Polsce

  Elektrownia w Ostrołęce. Symboliczny koniec węgla w Polsce

  To miała być ostatnia elektrownia węglowa w Polsce, oczko w głowie byłego ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego. Z tych planów nic nie wyszło. Ponad rok po wstrzymaniu budowy w Ostrołęce ruszyła rozbiórka betonowej konstrukcji chłodni kominowej i pylonów. Zamiast bloku węglowego powstanie tu blok gazowo-parowy.
 • PEP2040: ​Transformacja energetyczna może kosztować ok. 1,6 bln zł

  PEP2040: ​Transformacja energetyczna może kosztować ok. 1,6 bln zł

  Nakłady inwestycyjne na transformację energetyczną w latach 2021-2040 mogą wynieść ok. 1.600 mld zł - podano w Polityce energetycznej Polski do 2040 r. Jak podano w dokumencie, inwestycje w sektorach paliwowo-energetycznych angażować będą środki finansowe w kwocie ok. 867-890 mld zł.
 • Czy warto walczyć z zielonym ładem?

  Czy warto walczyć z zielonym ładem?

  Janusz Kowalski poseł Solidarnej Polski i były wiceminister aktywów narodowych, alarmuje, że transformacja pozbawi Polskę bezpieczeństwa energetycznego. Sięga też po ciężki kaliber - podwyżkę cen prądu i ciepła, które - jego zdaniem - uderzą w gospodarstwa domowe, a przy okazji w krajowy biznes, prowadząc do jego upadku. Gotów jest reformować system handlu emisjami. Pytanie, czy w Polsce będącej jeszcze częścią Unii. Pomija też fakt, że ślad węglowy i emisje będą wkrótce warunkowały lokowanie produktów na rynkach.
 • PGNiG nie wystartuje po aktywa ciepłownicze CEZ

  PGNiG nie wystartuje po aktywa ciepłownicze CEZ

  Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo odstąpiło od udziału w procesie zakupu polskich aktywów od grupy CEZ, rezygnując tym samym ze współpracy w tym obszarze z PGE. PGE w dalszym ciągu podtrzymuje zainteresowanie aktywami.
 • PGNiG rozmawia z samorządami o aktywach ciepłowniczych

  PGNiG rozmawia z samorządami o aktywach ciepłowniczych

  PGNiG jest zainteresowane aktywami ciepłowniczymi należącymi do samorządów, startuje też po aktywa należące do Fortum i CEZ. Spółka chce być konsolidatorem krajowego ciepłownictwa. W pierwszej fazie transformacji sektora w roli zastępcy węgla widzi gaz, a dalej - biometan i wodór
 • Miliardowe straty naszych górników

  Miliardowe straty naszych górników

  Bieżąca sytuacja górnictwa węgla kamiennego, prace nad umową społeczną będą głównymi tematami zaplanowanego na jutro posiedzenia Zespołu Trójstronnego do spraw Bezpieczeństwa Socjalnego Górników. Podczas posiedzenia sytuację górnictwa ma omówić przedstawiciel katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu, monitorującego krajowy sektor węglowy i rynek węgla na potrzeby MAP. W trzech kwartałach ubiegłego roku spółki węglowe sprzedały ponad 6,2 mln ton węgla mniej niż rok wcześniej. Każda tona węgla przyniosła 59,49 zł straty, a łączna strata sektora węglowego netto po 9 miesiącach 2020 roku wyniosła 3 mld 347,2 mln zł.
 • ​Górnicy domagają się funduszu dla Śląska

  ​Górnicy domagają się funduszu dla Śląska

  Przedstawiciele górniczych załóg ogłosili swoje oczekiwania co do kształtu porozumienia z rządem w sprawie wygaszania wydobycia węgla. O komentarz zapytaliśmy Artura Sobonia, pełnomocnika rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węgla kamiennego oraz wiceministra aktywów państwowych, ale odparł on jedynie, że resort analizuje propozycje branży. Rzecznik ministerstwa Karol Manys zapowiedział, że rządowej odpowiedzi na oczekiwania związków należy spodziewać się na spotkaniu 25 stycznia. Związkowcy chcą odpraw po 120 tys. zł i powołania spółki na wzór PFR, która finansowałaby transformację regionu.

Filmy - Polska energetyka (13)

 • Jak będzie wyglądała polska energetyka bez węgla?

  Jak będzie wyglądać energetyka w przyszłości? Wiemy już, że Polska na pewno wycofa się z produkcji i zużycia węgla do 2049 roku – nawet górnicy już się na to zgodzili. Ale skąd będziemy brać prąd, gdy przestaniemy palić węglem? To pytanie szczególnie ważne w kontekście najnowszych prognoz zużycia prądu. Zapotrzebowanie na energię w Polsce będzie bowiem dynamicznie wzrastać. Z obecnych 160 terawatogodzin zużywanych rocznie wzrośnie do powyżej 200 terawatogodzin w 2040 roku.
 • Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska: Transformacja energetyczna koniecznością

  Transformacja energetyczno-klimatyczna to potężne wyzwanie, dlatego ważne jest, aby przeprowadzić ją w sposób sprawiedliwy i zrównoważony. Polityka Energetyczna-Państwa 2040 to także szansa na rozwój, pozwoli na budowę 300 tys. nowych miejsc pracy. Nasze aktywa energetyczne się starzeją, pochodzą z lat 60-tych, 70-tych. Dlatego transformacja energetyczna jest niezwykle istotna dla zachowania bezpieczeństwa energetycznego i ciągłości zaopatrzenia w energię - powiedział Kurtyka podczas kongresu Togetair 2021.
 • Mamy nowy rekord w polskiej energetyce. Możemy czuć się bezpieczni?

  Łączna moc wszystkich elektrowni w Polsce przekroczyła 50 GW. Wpłynęła na to także fotowoltaika. Czy możemy więc czuć się bezpiecznie i jakich wzrostów mocy w poszczególnych technologiach spodziewamy się w najbliższych latach?
 • Mamy nowy rekord w polskiej energetyce. Możemy czuć się bezpieczni?

  Łączna moc wszystkich elektrowni w Polsce przekroczyła 50 GW. Wpłynęła na to także fotowoltaika. Czy możemy więc czuć się bezpiecznie i jakich wzrostów mocy w poszczególnych technologiach spodziewamy się w najbliższych latach?