Polska Akademia Nauk

Synonimy:
PAN,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Polska Akademia Nauk (31)

 • PAN przeanalizowała kondycję ponad 900 polskich miast

  PAN przeanalizowała kondycję ponad 900 polskich miast

  Leżący na Podlasiu niespełna 2,5-tys. Lipsk to miasteczko w najtrudniejszej sytuacji w kraju - wynika z analizy Polskiej Akademii Nauk dotyczącej ponad 900 miejscowości. W najlepszej kondycji - według naukowców - jest Święta Katarzyna na Dolnym Śląsku.
 • 24 lipca 1815 r. Powstało Towarzystwo Naukowe Krakowskie

  24 lipca 1815 r. Powstało Towarzystwo Naukowe Krakowskie

  Powołana z inicjatywy dyrektora uniwersyteckiej biblioteki Jerzego Samuela Bandtkiego i ówczesnego rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego Walentego Litwińskiego instytucja miała inicjować i rozwijać działalność badawczą w Krakowie.
 • 30 października 1951 r. Powołanie Polskiej Akademii Nauk

  30 października 1951 r. Powołanie Polskiej Akademii Nauk

  Ustawa o powołaniu, w miejsce istniejącej od 1871 roku Polskiej Akademii Umiejętności, nowej instytucji o nazwie Polska Akademia Nauk, dawała komunistom kontrolę środowiska polskich uczonych.
 • RMF 24: Polscy naukowcy odkryli nową postać... kropli w kropli

  RMF 24: Polscy naukowcy odkryli nową postać... kropli w kropli

  W Instytucie Chemii Fizycznej PAN w Warszawie zaobserwowano niezwykłe struktury zbudowane z mikrokropel w kroplach. Zaskakujące kształty tych tak zwanych mezoatomów odkryto dzięki nowej metodzie precyzyjnej kontroli rozmieszczenia kropelek jednej cieczy wewnątrz kropli innej cieczy. Jak pisze w najnowszym numerze czasopismo "Physical Review Letters" metoda, realizowana z pomocą układów mikroprzepływowych, ma szansę przenieść niektóre gałęzie medycyny i inżynierii materiałowej na nowy poziom.