położne

Artykuły - Położne (16)

 • ​Już niedługo zabraknie 169 tysięcy pielęgniarek i położnych

  ​Już niedługo zabraknie 169 tysięcy pielęgniarek i położnych

  Z danych Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych wynika, że pielęgniarki i położne to w Polsce zawody zanikające. Już teraz jest ich za mało, a za 15 lat sytuacja będzie katastrofalna.
 • Pielęgniarki dostaną podwyżkę. Minister zdrowia podpisał rozporzadzenie

  Pielęgniarki dostaną podwyżkę. Minister zdrowia podpisał rozporzadzenie

  Wynagrodzenia dla pielęgniarek i położnych będą wzrastać o 400 złotych przez cztery lata. Minister zdrowia podpisał rozporządzenie.
 • "Gazeta Wyborcza": Szpitale nie chcą zatrudniać położnych

  "Gazeta Wyborcza": Szpitale nie chcą zatrudniać położnych

  Dla położnych zaczyna brakować pracy. Szefowie szpitali wolą zatrudniać pielęgniarki – czytamy.
 • Koniec z dyskryminacją polskich pielęgniarek

  Koniec z dyskryminacją polskich pielęgniarek

  Polskie pielęgniarki po liceach medycznych mogą już bez przeszkód podejmować pracę w szpitalach na terenie całej UE. Jest to możliwe dzięki uchwalonym zmianom unijnej dyrektywy o uznawaniu kwalifikacji zawodowych.
 • Coraz więcej Polek rodzi w domach

  W ub. roku w całej Polsce położne odebrały w domach 129 porodów (na blisko pół miliona wszystkich) - wynika z danych Stowarzyszenia Niezależna Inicjatywa Rodziców i Położnych "Dobrze urodzeni", do których dotarła "Rzeczpospolita". Rok wcześniej było takich porodów - 103.
 • Rodzić w domu

  Rodzić w domu

  Z roku na rok coraz więcej polskich dzieci przychodzi na świat nie w szpitalach, ale w domach. Jeszcze kilka lat temu dotarcie do położnej przyjmującej porody w domu było dużym wyzwaniem. Dziś wystarczy wpisać w wyszukiwarkę "porody domowe" i pojawia się wiele informacji. O tym, dlaczego tak się dzieje oraz czy porody domowe są bezpieczne opowiada Katarzyna Oleś, położna rodzinna i prezes stowarzyszenia Dobrze Urodzeni.
 • Strajk generalny pielęgniarek w radomskim szpitalu

  Pielęgniarki i położne z Radomskiego Szpitala Specjalistycznego rozpoczęły dziś rano strajk generalny - poinformowała przewodnicząca szpitalnego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Anna Trzaszczka.
 • A jednak była cesarka

  A jednak była cesarka

  Poród na sali operacyjnej to nic strasznego - uspokajają doświadczone mamy.
 • W 2010 roku zabraknie w Polsce 60 tys. pielęgniarek

  W 2010 roku zabraknie w Polsce 60 tys. pielęgniarek

  Pielęgniarki z Bułgarii i Rumunii szybciej uzyskają prawo do zatrudnienia w Polsce. W kolejnych zakładach opieki zdrowotnej pielęgniarki i położne domagają się wyższych zarobków. Polsce grozi niedobór pielęgniarek i położnych z powodu starzejącej się kadry.
 • Unia nadal dyskryminuje pielęgniarki

  Unia nadal dyskryminuje pielęgniarki

  Resort zdrowia chce, aby pielęgniarki i położne mogły podejmować studia pomostowe również po 2010 roku. Tytuł licencjata pielęgniarstwa nie będzie gwarantował automatycznego uznania kwalifikacji w innych państwach UE. Minister zdrowia zaskarżył dyskryminujące przepisy w Europejskim Trybunale Sprawiedliwości.

Filmy - Położne (3)

 • DW Stories: Niemieckie położne mają dość

  Niemieckie położne biją na alarm. Coraz więcej z nich odchodzi z powodu z powodu rosnących kosztów dzialności. Tylko za OC płacą ponad 8 tys. euro rocznie! via DW Stories
 • Najlepsze położne w Polsce. Jak zmieniła się opieka okołoporodowa na przestrzeni lat?

  W studiu "Dzień Dobry TVN" gośćmi były trzy najlepsze położne w Polsce. Marzena Langner-Pawliczek, Monika Wójcik i Elżbieta Wójtowicz są laureatkami plebiscytu, w którym głosy oddawały pacjentki. Jak zmieniła się opieka okołoporodowa na przestrzeni lat? Czy ojcowie chętnie towarzyszą swoim żonom podczas porodu?
 • NRPiP: Jednoosobowe dyżury pielęgniarek muszą zostać wyeliminowane

  Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych zajęła stanowisko w sprawie pełnienia przez pielęgniarki i położne jednoosobowych dyżurów w zakładach leczniczych. NRPiP skierowała w tej sprawie pismo do Ministerstwa Zdrowia, Rzecznika Praw Pacjenta, Rzecznika Praw Dziecka, Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Konsultantów Krajowych ds. Pielęgniarstwa i Położnictwa. Samorząd zawodowy zaapelował do Ministra Zdrowia o pilne podjęcie działań zmierzających do wyeliminowania jednoosobowych dyżurów przez pielęgniarki i położne w zakładach leczniczych. – Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych alarmuje – w systemie zdrowia jest zbyt mała liczba personelu pielęgniarskiego. Bardzo często zdarzają się jednoosobowe dyżury pielęgniarek i położnych. Taka praktyka nie pozwala na sprawowanie opieki z należytą starannością i z zachowaniem bezpieczeństwa pacjentów, co ma bezpośredni wpływ na występowanie zdarzeń niepożądanych, w tym także błędów medycznych – powiedziała serwisowi eNewsroom Zofia Małas, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych – NRPiP podjęła stawisko w tej sprawie. Jednoosobowe dyżury pielęgniarskie powinny zostać wyeliminowane. Uniemożliwia to jednak ciągle malejąca liczba pielęgniarek i położnych oraz wysoka średnia wieku, która wynosi ponad 50 lat. Rada szuka sposobu na wyjście z tego impasu. Pokłada nadzieję w młodej kadrze – absolwentach, którzy chcieliby zasilić szeregi. W ocenie NRPiP aktualnie obowiązujące rozporządzenie Ministra Zdrowia z 2012 roku w sprawie sposobu ustalenia minimalnych norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych w podmiotach leczniczych powinno być zastąpione regulacjami prawnymi uwzględniającymi wskaźnik zatrudnienia adekwatnie do profilu oddziału szpitalnego i realizowanych w nim świadczeń zdrowotnych – wskazała Małas.