polonez

Artykuły - Polonez (49)

 • Samochody z czasów PRL-u

  Samochody z czasów PRL-u

  Pierwsze próby stworzenia polskiego pojazdu podjęto na początku XX wieku, na fali wielkiego zainteresowania motoryzacją, która przetoczyła się przez świat, przynosząc coraz lepsze modele samochodów konstruowanych i wprowadzanych do produkcji. U nas również nie brakowało zdolnych inżynierów, często kształconych za granicą.
 • Polonez maturzystów na rynku w Nowym Sączu

  Polonez maturzystów na rynku w Nowym Sączu

  Na sto dni przed maturą tradycyjnego poloneza odtańczono dziś na rynku w Nowym Sączu. W korowodzie wzięło udział blisko 1700 maturzystów.
 • Polonez maturzystów w plenerze

  Polonez maturzystów w plenerze

  Ponad 800 maturzystów z 21 szkół ponadgimnazjalnych w Zabrzu (woj. śląskie) odtańczyło w czwartek poloneza na Placu Warszawskim w centrum miasta. Zwyczaj rodem ze studniówek jest w Zabrzu kultywowany w plenerze od siedmiu lat.
 • Umowa sprzedaży hotelu Polonez przez Orbis

  Umowa sprzedaży hotelu Polonez przez Orbis

  Trwa restrukturyzacja portfela nieruchomości Grupy Orbis - zawarto umowę sprzedaży byłego hotelu Polonez w Poznaniu.
 • Dziadostwo - życie w czasach PRL

  Dziadostwo - życie w czasach PRL

  Gloryfikowanie czasów PRL stało się w ostatnich latach bardzo popularne, żeby nie powiedzieć, że wręcz modne. My postanowiliśmy jednak wyprowadzić klasyczną kontrę i przypomnieć wam, że okres komuny wcale nie był najlepszym czasem dla Polski.
 • Dlaczego FSO musiało upaść

  Dlaczego FSO musiało upaść

  Zamyka się właśnie wieko nad żerańską Fabryką Samochodów Osobowych. Wczoraj z linii montażowej zakładu zjechało ostatnie auto - produkowany od niemal czterech lat chevrolet aveo.
 • Marzenia o polskim aucie

  Marzenia o polskim aucie

  Skoda bije kolejne rekordy sprzedaży i powoli zagraża samemu Volkswagenowi, choć ten także sprzedaje się znakomicie (w tym roku sprzedał już grubo ponad 5 milionów aut). Dacia wypuszcza kolejne, ciepło przyjmowane modele, a we Francji sprzedaje się jak ciepłe bułeczki. Mówi się o reaktywowaniu Zastavy. A co stało się z polską motoryzacją?
 • Polonez z napędem na 4 koła

  Polonez z napędem na 4 koła

  W 1979 r. w Zakładzie Doświadczalnym OBRSO w Falenicy powstał przedprototyp PF 125p Kombi z napędem 4x4.
 • Polonez z silnikiem Ferrari!

  Polonez z silnikiem Ferrari!

  Polonez to samochód, który przez lata mocno wrósł w krajobraz polskich dróg. Istnieje jednak samochód, który - choć przypomina poloneza - jest jedyny w swoim rodzaju. Mowa o Stratopolonezie, wyjątkowym pojeździe, którego istnieje tylko jeden egzemplarz.
 • Tak powstał polonez atu

  Tak powstał polonez atu

  Kontrakt na poloneza nie przewidywał wzbogacenia oferty tego samochodu o nadwozia sedan i kombi, a takich właśnie najbardziej brakowało na polskim rynku.

Filmy - Polonez (3)

 • Dlaczego ten polonez jest wyjątkowy?

  Takiego auta nie spotyka się na drogach - ten egzemplarz większość swojego "życia" spędził za drzwiami garażu! Polonez 1.5 z 1989 roku, który ostatnim czasem trafił do pewnego muzeum, jest na swój sposób wyjątkowy, bo chociaż korozja go dopadła, a właściciel wprowadził drobne poprawki, to jest coś, co zaskakuje - przebieg! Nieco ponad 5900 km! Właściciel tego pojazdu kupił go za walutę w 1989 roku, lecz nigdy nie zrobił prawa jazdy. Aż do połowy ubiegłej dekady jeździł nim 4 km tygodniowo na stałej trasie (2 km do kościoła + 2 do domu). Silnik auta wygląda jak świeżo zamontowany. Największe wrażenie robi wnętrze! Zobaczcie!
 • Polonez to twardy wóz!

  Przetrzyma niejedno... i będzie toczył się dalej!
 • Rajdowy polonez - czyli usportowiona legenda polskiej motoryzacji

  Miłośnik motoryzacji Piotr Zaleski zmienił swojego blisko 30-letniego poloneza w prawdziwą rajdówkę. - Jest bardzo zasłużonym samochodem, ale trzeba było odbudować go praktycznie od początku - przyznał właściciel. Niemal 200-konny Polonez zwraca na siebie uwagę podczas zawodów. - Jechał w rajdzie Monte Carlo, kilkukrotnie zdobywał tytuł mistrza Polski w klasie historycznej, w wyścigach górskich - powiedział Zaleski (TVN Turbo/x-news).