polityka monetarna

Artykuły - Polityka monetarna (75)

 • Glapiński: Z podwyżkami stóp NBP czeka na ożywienie. Inflacja to nie wszystko

  Glapiński: Z podwyżkami stóp NBP czeka na ożywienie. Inflacja to nie wszystko

  Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński ocenił, że tegoroczna inflacja swój szczyt osiągnęła w maju. To jednak, ile spadnie w 2022 r., będzie zależeć od koniunktury i sytuacji na rynku pracy. Dodał także, że "dziś polityka pieniężna w Polsce dba o trwałość ożywienia po pandemii”. A to oznacza, że wciąż za wcześnie, by mówić o podwyżkach stóp procentowych.
 • Skąd się biorą ujemne realne stopy procentowe?

  Skąd się biorą ujemne realne stopy procentowe?

  Ujemne poziomy realnych stóp procentowych są nie tyle efektem dyskrecjonalnych decyzji banków centralnych, co przede wszystkim wynikają ze zmian uwarunkowań gospodarczych. W ostatnich dekadach realne stopy procentowe na świecie systematycznie się obniżały i obecnie w większości gospodarek rozwiniętych, a także w wielu gospodarkach wschodzących - w tym w Polsce - są ujemne.
 • Monetarny alfabet, czyli co zapamiętamy z konferencji prezesa NBP

  Monetarny alfabet, czyli co zapamiętamy z konferencji prezesa NBP

  Polityka monetarna powinna być nudna - mawiał były gubernator Banku Anglii Mervyn King. Ale kto powiedział, że nudne mają być wystąpienia albo konferencje prezesa banku centralnego? Tym bardziej, jeśli czeka się na nie od wielu miesięcy, a ta prawdziwa, z dziennikarzami, odbyła się ostatnio w marcu.
 • NBP zapowiada 1000 zł. Banki nie chcą pięćsetek!

  NBP zapowiada 1000 zł. Banki nie chcą pięćsetek!

  Bank centralny wprowadził do obiegu 46,5 mln banknotów 500-złotowych - powiedział w piątek prezes NBP Adam Glapiński. Niestety, nie wszystkie banki zaakceptowały pięćsetki. Jak mówił, nie wszystkim chciało się przestawić bankomaty. Dodał, że mowa też o bankach Skarbu Państwa.
 • NBP ws. kredytów walutowych. Nie może działać jak Święty Mikołaj

  NBP ws. kredytów walutowych. Nie może działać jak Święty Mikołaj

  NBP będzie wspierał wspólne stanowisko banków ws. kredytów walutowych. Prezes podkreślił, że państwo czy bank centralny nie będą ponosić kosztów błędnych decyzji banków. - Bank centralny nie może działać jak Święty Mikołaj - dodał.
 • Prezes NBP dopuszcza ujemne stopy w Polsce

  Prezes NBP dopuszcza ujemne stopy w Polsce

  - Dopuszczam dalszą obniżkę stóp procentowych, dopuszczam także ujemne stopy procentowe – stwierdził Adam Glapiński. Prezes NBP podczas transmisji internetowej odpowiadał dziś na pytania dziennikarzy. Prezes oświadczył, że myśli, iż następny prezes banku centralnego - a ma nadzieję, że to on sam - wprowadzi do obiegu banknot o nominale 1000 zł.
 • Szwecja może złagodzić politykę monetarną

  Dzisiaj o 13 odbędzie się spotkanie zarządu Szwedzkiego Banku Narodowego. W oficjalnej agendzie nie ma zagadnień polityki monetarnej, jednakże w przeszłości Bank udowodnił już, że jest w stanie podejmować decyzje dotyczące polityki monetarnej na takich dodatkowych spotkaniach.
 • NBU zmienia politykę monetarną

  NBU zmienia politykę monetarną

  Wiadomość o zaprzestaniu przez Narodowy Bank Ukrainy przeprowadzania codziennych operacji walutowych przyczyniła się podczas wczorajszej i dzisiejszej sesji do znaczącego osłabienia wartości ukraińskiej waluty.
 • Banki centralne kluczowe dla rynków w 2015 r.

  Banki centralne kluczowe dla rynków w 2015 r.

  Rynki finansowe w 2015 roku będą mocno zależne od polityki monetarnej banków centralnych - uważają analitycy. Pierwsze skrzypce będą odgrywać FED i EBC.
 • Wzrosty na Wall Street na koniec tygodnia

  Wzrosty na Wall Street na koniec tygodnia

  Ostatnia sesja na Wall Street w tym tygodniu przyniosła kontynuację wzrostów z poprzednich dni. Wzrosty wspiera odbicie cen ropy naftowej oraz oczekiwania, że w przewidywalnej przyszłości polityka monetarna głównych banków centralnych będzie korzystna dla rynków.

Filmy - Polityka monetarna (1)

 • Japonia, Indie i Indonezja dobrymi miejscami na inwestycje

  Jeżeli dane makroekonomiczne będą dobre, japoński rynek akcji jeszcze przez jakiś czas będzie jednym z najlepszych do inwestowania. Polityka tamtejszego banku centralnego jest ukierunkowana na utrzymanie kursu jena na niskim poziomie w stosunku do dolara i euro, rośnie więc eksport, co sprawia, że japońskie spółki mają coraz wyższe zyski. Zdaniem Aleksandra Jawienia z IFM Global Asset Management warto w tym roku także zwrócić uwagę na Indie i Indonezję. – Japonia jest rynkiem stabilnym, jeżeli chodzi o podstawy wzrostu, czyli o świetne dane makroekonomiczne – wskazuje Inwestor Aleksander Jawień, prezes IFM Global Asset Management.