InteriaTV - polityka klimatyczna

Filmy - Polityka klimatyczna (8)

 • Weto dla neutralności klimatycznej – Polska negocjuje więcej środków unijnych

  Podczas ostatniego szczytu Rady Państw Unii Europejskiej polski rząd zdecydował się na zawetowanie neutralności klimatycznej uzgadnianej na 2050 rok w ramach wspólnoty. Tym samym ustawiliśmy się w dobrej, wygodnej pozycji negocjacyjnej. W grę wchodzi 100 miliardów euro budżetu do wykorzystania na działania klimatyczne. Oznacza to znaczne zwiększenie dotychczasowych środków, które wynosiły zaledwie 5 miliardów.
 • Polityka klimatyczna UE: "Wstyd i okropieństwo"

  Tysiące studentów wyszły na ulice niemieckiego Akwizgranu. Protestowali przeciw polityce klimatycznej Niemiec i Unii Europejskiej. "Politycy, zwłaszcza główni aktorzy obecnego rządu, muszą podjąć zdecydowaną akcję" mówił jeden z demonstrantów.
 • Tusk po spotkaniu z Trumpem: Zgoda w dwóch kwestiach, dwa tematy sporne

  Tusk po spotkaniu z Trumpem: Zgoda w dwóch kwestiach, dwa tematy sporne
 • Kilkanaście miliardów złotych rocznie będzie kosztować polityka klimatyczna

  Rocznie za produkcję energii elektrycznej będziemy musieli zapłacić od kilku do kilkunastu miliardów złotych więcej niż bez polityki energetyczno-klimatycznej UE. Nakłady inwestycyjne na źródła o niższych emisjach będą w okresie 40 lat o około 300 mld zł większe – mówi Agencji Informacyjnej Newseria dr Bolesław Jankowski, wiceprezes firmy doradczej Badania Systemowe EnergSys i członek KIG.
 • "Edukację trzeba zmieniać co 3 do 5 lat"

  Czy unijna polityka klimatyczna nas wykończy? Co dalej z gazem łupkowym? Czy gimnazja są potrzebne? Czy 6-latki powinny chodzić do szkoły? Na te i inne pytania słuchaczy radia RMF FM odpowiada Jerzy Buzek.
 • Wiceprezes Grupy Azoty: Regulacje klimatyczne będą kosztowały miliard złotych?

  Nawet miliard złotych będzie musiała zainwestować w ciągu dwóch lat Grupa Azoty. Pieniądze zostaną przeznaczone na inwestycje ograniczające emisję gazów cieplarnianych, zgodnie z polityką klimatyczną UE. Tempo unijnych zmian, zdaniem wiceprezesa Grupy, jest zbyt duże. To utrudnia konkurowanie na globalnym rynku, gdzie nie ma tak restrykcyjnych regulacji. Dodatkowo Grupa musi dokończyć konsolidacji spółek. – Chemia, która musi pewne wskaźniki dotrzymać w wyniku zmian w regulacjach prawnych Unii Europejskiej, będzie musiała wydać w najbliższych dwóch latach około miliarda złotych. Mówię tylko i wyłącznie o naszej grupie chemicznej. To naprawdę są niesamowite pieniądze, które można było przeznaczyć na inne cele – podkreśla w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria Krzysztof Jałosiński, wiceprezes Grupy Azoty i prezes Zakładów Chemicznych „Police”.
 • Skąd weźmiemy 200 mld zł na politykę klimatyczną?

  Jak wynika z negocjacji z Brukselą, Polska powinna przeznaczyć z unijnego budżetu 20 proc. na politykę klimatyczną. Oznacza to około 200 mld zł w ciągu najbliższych siedmiu lat na ten cel. – Nie jesteśmy w stanie wydać takich pieniędzy na solary i wiatraki, a to oznacza, że nie dostaniemy wsparcia na rozbudowę dróg i kolei – uważa prof. Władysław Mielczarski, ekspert ds. energetyki. Profesor wylicza, że skoro budżet UE wynosi 960 mld euro, zatem prawie 200 mld euro zostanie przeznaczonych na politykę klimatyczną.
 • Pakiet klimatyczny: 800 tys. miejsc pracy zagrożonych

  Unijna polityka klimatyczna to zagrożenie dla polskiego przemysłu - wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Krajowej Izby Gospodarczej. Może to oznaczać likwidację nawet 10 sektorów przemysłu. Komentuje dr Bolesław Jankowski, prezes firmy EnergSys.