polityka

Synonimy:
brak
Inne znaczenia:
Polityka (2019, reż. Patryk Vega) ,

Artykuły - Polityka (967)

Filmy - Polityka (106)

 • Zybertowicz: Hołownia nie będzie kolejnym Kukizem, może być najwyżej nowym Petru

  "Pamiętam poprzednią kampanię, bardzo późno uwierzyłem w zwycięstwo Andrzeja Dudy. A jego współpracownicy mówili mi, że już w lutym był przekonany, że wygra wybory" - mówił w Porannej rozmowie w RMF FM Andrzej Zybertowicz. Doradca prezydenta podkreślał, że prawdopodobnie bez pojawienia się Pawła Kukiza Andrzej Duda nie wygrałby wyborów w 2015 roku. Na pytanie Roberta Mazurka, czy Szymon Hołownia może zostać kolejnym "Kukizem", Zybertowicz odpowiedział, iż Hołownia "może być najwyżej nowym Ryszardem Petru".
 • Rafał Chwedoruk: Dziś pewniakiem wyborów jest Andrzej Duda

  "W 2015 roku istotą wyborów było dążenie olbrzymiej części wyborców do zasadniczej zmiany, natomiast w tej chwili sondaże pokazują coś odwrotnego, Polacy chcą tak zmieniać, by się strategicznie nic nie zmieniło" - tak o majowych wyborach prezydenckich mówił w Porannej rozmowie w RMF FM prof. Rafał Chwedoruk. "Paradoks opozycji polega na tym, że jej elektorat tak zamknął się w swoim "strzeżonych osiedlach", że absolutnie nikogo więcej nie chce wpuścić na ich teren - a bez tego wyborów nie wygra" - tłumaczył politolog z Uniwersytetu Warszawskiego.Według gościa Roberta Mazurka "na najtwardszą retorykę mogą sobie pozwolić główni kandydaci - PiS-u i PO". Pozostali muszą się martwić o to, żeby w ogóle być słyszanymi - dodawał prof. Chwedoruk. Jak podkreślał, czwórka kandydatów opozycji będzie próbowała dotrzeć do podobnego segmentu elektoratu. Jest taki segment elektoratu, który jest zdecydowanie liberalny, ale ma problem ze znalezieniem kogoś, kto odzwierciedlałby ich oczekiwania - mówił. Według prof. Chwedoruka na dziś to Andrzej Duda jest stuprocentowym pewniakiem do wygrania wyborów. W olbrzymim stopniu głosowanie będzie plebiscytem nie tyle nad samym Andrzejem Dudą, ile nad całym obozem rządzącym - podkreślił politolog.
 • Olejniczak: Ludzie, którzy nie potrafili odchodzić z polityki, dobrze na tym nie wychodzili

  "Nie widzę dzisiaj takiej potrzeby, żebym się angażował w politykę. Lubię to co robię obecnie, poza polityką. I uważam, że albo tak, albo tak. Też przez 15 lat byłem w polityce, więc obserwowałem wielu polityków - i z SLD, i spoza lewicy i prawicy, którzy tak nie potrafili odchodzić. I nigdy na tym dobrze nie wychodzili, więc trochę się nauczyłem od nich" - mówił w Popołudniowej rozmowie w RMF FM były minister rolnictwa Wojciech Olejniczak. W rozmowie z Marcinem Zaborskim były polityk SLD przypominał czasy, kiedy Polska wkraczała do Unii Europejskiej. "Uroczystości, niekończące się spotkania, takie bardzo podniosłe i radosne. Ale jednocześnie też pamiętam, że to był cały czas wytężonej pracy. Wdrażaliśmy przepisy unijne w rozwiązania, które miały spowodować, że 1 maja to nie tylko symbol, ale to będzie praktyczne wejście do Unii Europejskiej, to będą dopłaty bezpośrednie, to będą programy rozwojowe dla rolników, to będą środki na innowacje w przetwórstwie spożywczym" - wspominał Olejniczak.
 • Gadowski: Kochajcie ludzi, którzy słowom przywracają należne im miejsce

  „Skończył się 2018 rok, można powiedzieć – rok dużej zmiany, jeśli chodzi o środowisko władzy w Polsce. Przestała rządzić premier Beata Szydło, trwają rządy Mateusza Morawieckiego i trwa też dylemat wśród wyborców Prawa i Sprawiedliwości, czy ten PiS Mateusza Morawieckiego, to jeszcze ten PiS, na który oni głosowali. Z tym dylematem można pozostawić tych wyborców, muszą sami rozważyć, czy ta droga, którą Polska teraz idzie, jest drogą właściwą, czy też nie. Dla mnie bardziej istotny i ciekawy jest konflikt, jaki przebiega w całej Europie, konflikt pomiędzy ideologami roztapiania się narodów i państw w jednym wspólnym europejskim tyglu i tymi, którzy bronią tożsamości narodów, państw, ojczyzny” – komentuje publicysta Witold Gadowski.