polityka

Artykuły - Polityka (1240)

Filmy - Polityka (86)

 • Siemoniak: Wyciągnęliśmy rękę do rządzących, niestety Kaczyński nie przyjął tej propozycji

  "Wyciągnęliśmy rękę do rządzących, proponując poprawkę, która dawałaby wyjście z twarzą z tej sytuacji - niestety w jakimś zdumiewającym uporze Jarosław Kaczyński nie przyjął tej propozycji. Apelowaliśmy o to, żeby odłożyć prace, dać sobie czas, żeby spokojnie porozmawiać" - tak w Porannej rozmowie w RMF FM Tomasz Siemoniak komentuje nocne głosowanie w Senacie nad nowelizacją ustawy o IPN. "Z wyjątkową wstrzemięźliwością odnosiliśmy się do całej tej sprawy, nie chcąc, żeby to weszło w taką typową polską wojnę plemienną. Do tego "razem" potrzeba dwóch stron. PiS uważa, że skoro ma większość, ma prezydenta, to może wszystko i w żadnej sprawie nie przyjmuje naszych uwag, propozycji, wątpliwości" - dodaje gość Roberta Mazurka. Według niego w tej sprawie decydujący głos miał tylko i wyłącznie Jarosław Kaczyński. "Nie posłuchał premiera Jana Olszewskiego, nie posłuchał senator Anny Anders, nie posłuchał wielu mądrych ludzi u siebie w ugrupowaniu, którzy z pewnością musieli mu tłumaczyć, skoro to mówili publicznie, że to jest fatalna droga" - stwierdził Siemoniak.
 • Rafał Matyja: Gdybym był liderem PO, ustąpiłbym na rzecz polityka młodszego

  "Gdybym był liderem PO, ustąpiłbym na rzecz polityka młodszego o kilkanaście lat" – mówi Rafał Matyja, historyk i politolog. "Nie powiedziałem, że Grzegorz Schetyna, bo ja Grzegorzowi Schetynie nie będą doradzał" – zaznaczył od razu gość Popołudniowej rozmowy w RMF FM. "Szukałbym takiego wyjścia, które z Platformy Obywatelskiej uczyniłoby siłę zdolną reprezentować nie tylko jej stary elektorat, ale i młody" – wyjaśnił Matyja. "Jarosław Kaczyński przeżył wstrząs polityczny w lipcu, kiedy zorientował się, że musi mieć mocniejszą amunicję" – tak Matyja komentuje zmiany w rządzie Prawa i Sprawiedliwości. Jego zdaniem, prezes PiS "musiał wziąć pod uwagę Andrzeja Dudę jako "problem", a nie tylko jako prezydenta, który będzie lojalny w każdej sprawie, jaką PiS podejmie". "Nie wiem, czy to jest błąd, który można wyeliminować w społeczeństwie" – mówi o ruchach neonazistowskich w Polsce politolog. "Zawsze będą tacy, którzy będą szukać czegoś, co będzie działać wbrew społeczeństwu, wbrew jego wartościom" – dodał. Nawiązując do wystąpienia szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego w Sejmie na temat neonazizmu, Matyja określił je mianem "pełnego inwektyw pod adresem PO, mówienie o puczu". "Brudziński miał szansę pokazać powagę ministra. Zachował się jak kolejny harcownik w wojnie pisowsko-platformerskiej" – dodał.
 • Czarzasty: Bez wahania zagłosowałbym za projektem Ratujmy Kobiety

  „Nie wszystko w SLD kwitnie, ale przynajmniej wszystko jest normalnie. Obiecujemy, zwykle dotrzymujemy i idziemy do przodu” – mówił w Popołudniowej rozmowie w RMF FM przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej Włodzimierz Czarzasty. Szef SLD pytany, czy zagłosowałby za projektem Ratujmy Kobiety, odpowiedział, że „bez wahania”. „To jest projekt społeczny, pod którym m.in. SLD zbierało podpisy i każdy projekt społeczny powinien trafić do komisji sejmowej” – podkreślił Czarzasty. Na pytanie o kontrowersyjny przepis dot. zezwolenia 15-latce na aborcję odpowiedział: „Jeżeli pozwalamy karnie współżyć do 15. roku życia, no to są konsekwencje tego współżycia. A jakby pan zareagował na ten przepis, gdyby dotyczył dziewczynki, która ma 17 lat i 11,5 miesiąca?” – zapytał. Stwierdził także, że protesty opozycji pozaparlamentarnej nikomu nie służą i nie jest to sprawa polityczna. „A może opozycja pozasejmowa zwołuje ludzi pod Sejmem, bo razem z tymi ludźmi zbierała 400 tysięcy podpisów? Może opozycja sejmowa chce być lojalna wobec tych, którym obiecywała, że im pomoże? Czy nie można w tej sprawie być solidnym od początku do końca?” – pytał gość Marcina Zaborskiego.
 • Merkel i Schulz zapowiadają nową jakość w niemieckiej polityce

  Merkel i Schulz deklarują nową jakość w niemieckiej polityce.