Polacy w Norwegii

Artykuły - Polacy w Norwegii (36)

 • Zarobki i koszty życia w Norwegii

  Zarobki i koszty życia w Norwegii

  Obecnie coraz więcej osób decyduje się na wyjazd do Norwegii. Niewątpliwie głównymi powodami takich decyzji są piękno przyrody i wysokie zarobki. Norwegia liczy około 5,3 mln mieszkańców. Obowiązującą walutą w Norwegii jest korona norweska (1 NOK = 0,44 zł). Ze względu na wysokie wynagrodzenia w Norwegii, coraz więcej Polaków wybiera ten kraj w celu stałego osiedlenia się.
 • Holandia atrakcyjnym rynkiem pracy dla Polaków?

  Holandia atrakcyjnym rynkiem pracy dla Polaków?

  Według najnowszych danych GUS w Holandii w 2017 r. przebywało 120 000 naszych rodaków. Biorąc pod uwagę także niezarejestrowane osoby, liczba ta może przekroczyć 200 000 osób. Eksperci prognozują, że coraz więcej Polaków będzie wyjeżdżać do pracy w Holandii. Co ich przyciąga do zatrudnienia tym w kraju?
 • O norweskim kryzysie i Polakach, którzy pracują za 50 koron/h

  O norweskim kryzysie i Polakach, którzy pracują za 50 koron/h

  Z powodu kryzysu w sektorze naftowym, który dotknął niemal każdą branżę w wielu firmach, wciąż trwają fale zwolnień, o a pracę coraz trudniej. Spadła też liczba obcokrajowców przyjeżdżających do Norwegii. A ci, co zostali, godzą się na niższe płace i gorsze warunki zatrudnienia. Obecnie łamanie praw pracowniczych i zaniżanie pensji to częsta praktyka w norweskich firmach.
 • W norweskim raju praca wciąż czeka na Polaków

  W norweskim raju praca wciąż czeka na Polaków

  Nie od dziś wiadomo, że Norwegia uchodzi za jeden z najbogatszych krajów, jeśli nie świata, to z pewnością Europy. Perspektywa dobrych zarobków, a do tego pięknych widoków i niezbyt duża odległość od Polski przyciąga tu wciąż mnóstwo ludzi, którzy liczą na lepsze życie.
 • Praca w Norwegii: Zostań norweską nianią

  Praca w Norwegii: Zostań norweską nianią

  Znajomość norweskiego nie jest konieczna, by zostać opiekunką dziecięcą w krainie fiordów. Ponadto warunki pracy wypadają z reguły lepiej w porównaniu z innymi krajami Europy.
 • Norwegia domyka granice przed cudzoziemcami. Deportacje mogą dotknąć Polaków

  Norwegia domyka granice przed cudzoziemcami. Deportacje mogą dotknąć Polaków

  Deportacje, większa kontrola granic i polityczna gra zasiłkami. W ubiegłym roku z Norwegii deportowano niemal 6,5 tys. imigrantów. To o ponad tysiąc więcej niż rok wcześniej i aż pięć razy więcej niż dekadę temu. Wśród wydalonych najwięcej było Nigeryjczyków (20 proc.), Rumunów (18 proc.), Afgańczyków (16 proc.) i Polaków (14 proc.). Obywatele państw unijnych najczęściej byli odsyłani za złamanie prawa karnego.
 • W Norwegii na swoim

  W Norwegii na swoim

  Bohater tego tekstu prowadzi w tym skandynawskim kraju własną działalność gospodarczą. Wykonuje różne usługi dla miejscowych. Generalnie jako tak zwana "złota rączka" i ogrodnik. Choć nie tylko. Norwegowie mają dużo pieniędzy, stać ich by wynajmować ludzi do prac, które wykonać może każdy.
 • Holandia: Jesienne oferty z kraju tulipanów

  Holandia: Jesienne oferty z kraju tulipanów

  Największe szanse na zatrudnienie w Holandii mają teraz pakowacze, pracownicy linii produkcyjnej i magazynierzy. Nie brakuje też pracy dla operatorów wózków widłowych oraz osób odpowiedzialnych za zbieranie zamówień.
 • Norwegia: Oferty dla Polaków w przetwórniach, hotelach i magazynach

  Norwegia: Oferty dla Polaków w przetwórniach, hotelach i magazynach

  Polacy szukający zajęcia w krainie fiordów nie mogą narzekać na brak ofert. W odpowiedzi na zbliżający się sezon połowów rekrutacje wznawiają przetwórnie ryb. Pracowników poszukują też norweskie hotele i firmy z branży logistycznej.
 • Norwegia: Branża gastronomiczna poszukuje kucharzy

  Norwegia: Branża gastronomiczna poszukuje kucharzy

  Pracujesz jako kucharz i masz kilkuletnie doświadczenie w zawodzie, szukasz nowych wrażeń, a może po prostu wyższych zarobków? Możesz śmiało próbować swoich sił na rynku norweskim. Zapotrzebowanie na kucharzy z pasją jest ogromne. I wciąż rośnie.