pojazd uprzywilejowany

Artykuły - Pojazd uprzywilejowany (3)

 • Trzeci sygnał dla pojazdów uprzywilejowanych

  Trzeci sygnał dla pojazdów uprzywilejowanych

  Do sygnałów świetlnych i dźwiękowych jakimi posługują się radiowozy, karetki oraz wozy strażackie, ma dojść trzeci – radiowy, czytamy w serwisie Prawodrogowe.
 • Przypominamy...

  Wyprzedzanie pojazdu uprzywilejowanego na obszarze zabudowanym jest zabronione (nawet na wielopasowej jezdni jednokierunkowej!) Gdy zobaczymy za nami pojazd uprzywilejowany, nie wolno gwałtownie hamować! Czasem wręcz przeciwnie, trzeba przyspieszyć, aby ułatwić mu przejazd. Jazda tuż za pojazdem uprzywilejowanym to stwarzanie szczególnego zagrożenia. Pojazd taki może gwałtownie zahamować! Inni kierowcy mogą nie zauważyć, że za pojazdem na sygnałach jedzie drugi samochód! Jeśli usłyszymy sygnały pojazdu uprzywilejowanego, nie wjeżdżajmy na skrzyżowanie, postarajmy się zorientować, z której strony nadjeżdża taki pojazd. Bądźmy czujni i przygotowani do usunięcia mu się z drogi.
 • Pojazd nie zawsze uprzywilejowany

  Jak wiadomo, karetka, wóz strażacki i policyjny radiowóz to pojazdy uprzywilejowane. Jednak nie zawsze i nie wszędzie. Jak się bowiem okazuje, podczas przejazdu autostradą pojazdy te są uprzywilejowane tylko wtedy, gdy jadą na sygnale.