podzielona płatność

Synonimy:
mechanizm podzielonej płatności, split payment
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Podzielona płatność (91)

 • Uwolnienie środków z rachunku VAT

  Uwolnienie środków z rachunku VAT

  Kontrahenci, którzy płacą w systemie podzielonej płatności, dokonują przelewu kwoty odpowiadającej wartości sprzedaży netto na rachunek bankowy albo na rachunek imienny w SKOK, natomiast kwotę VAT przekazują na tzw. rachunek VAT. Wówczas u sprzedawcy może wystąpić kumulacja środków zgromadzonych na rachunku VAT. Pomimo że środki te są jego własnością, to nie może on dysponować nimi w sposób dowolny.
 • Zajęcie komornicze a obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności

  Zajęcie komornicze a obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności

  Przedsiębiorcy, dokonując zakupu towarów lub usług podlegających obowiązkowemu mechanizmowi podzielonej płatności, w razie niedochowania tej procedury przy dokonywaniu należnej dostawcy zapłaty narażają się na wysokie sankcje podatkowe i karno-skarbowe. A co powinien zrobić przedsiębiorca, gdy przed opłaceniem faktury otrzyma wezwanie komornika do uregulowania wynikającej z niej płatności bezpośrednio na rachunek bankowy komornika?
 • Dysponowanie środkami pieniężnymi zgromadzonymi na rachunku VAT

  Dysponowanie środkami pieniężnymi zgromadzonymi na rachunku VAT

  Od 1 listopada 2019 r. niektórzy podatnicy VAT zobowiązani są stosować mechanizm podzielonej płatności. Dotyczy to nabyć przez podatników towarów/usług wskazanych w załączniku nr 15 do ustawy o VAT, udokumentowanych fakturami, w których kwota należności ogółem przekracza 15 tys. zł.
 • "Rzeczpospolita": Gangi idą w ekonomię

  "Rzeczpospolita": Gangi idą w ekonomię

  Duże zyski ciągle kuszą - przybyło grup przestępczych, które żyją z oszustw gospodarczych - wynika z raportu Centralnego Biura Śledczego Policji, o którym pisze czwartkowa "Rzeczpospolita".
 • Nowy etap uszczelniania VAT

  Nowy etap uszczelniania VAT

  Minister finansów opublikował wyjaśnienia dotyczące obowiązkowego mechanizmu podzielonej płatności. Są ważne zwłaszcza dla branży budowlanej.
 • Biała lista VAT. Będzie łatwiej uniknąć sankcji

  Biała lista VAT. Będzie łatwiej uniknąć sankcji

  Kto zapłaci dostawcy powyżej 15 tys. zł w split paymencie, zaliczy wydatek do kosztów i uniknie solidarnej odpowiedzialności za nierozliczoną daninę, nawet gdy płatność trafi na rachunek, którego nie ma w wykazie czynnych podatników VAT.
 • Sposób realizacji płatności a sankcje w podatku dochodowym

  Sposób realizacji płatności a sankcje w podatku dochodowym

  Z dniem 1 stycznia 2020 r. zacznnają obowiązywać zaostrzone przepisy dotyczące sposobu realizacji firmowych płatności. Jest to związane z wprowadzeniem na gruncie VAT przepisów dotyczących tzw. białej listy oraz mechanizmu podzielonej płatności (MPP). Zmiany te będą miały zastosowanie do zapłaty należności w roku podatkowym rozpoczynającym się po dniu 31 grudnia 2019 r.
 • Mechanizm podzielonej płatności w praktyce

  Mechanizm podzielonej płatności w praktyce

  Od 1 listopada 2019 r. obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności stosuje się do towarów i usług wymienionych w załączniku nr 15 do ustawy o VAT udokumentowanych fakturą, w której kwota należności ogółem przekracza 15.000 zł (lub jej równowartość). W stosunku do pozostałych towarów i usług mechanizm ten stosuje się dobrowolnie. Stosowanie MPP stwarza podatnikom trudności interpretacyjne, o czym świadczą liczne pytania przesłane do naszej redakcji GP. Odpowiedzi na niektóre z nich prezentujemy poniżej.
 • Euro może pomóc branży budowlanej w ominięciu split paymentu. Eksperci: To możliwe, ale mało opłacalne

  Euro może pomóc branży budowlanej w ominięciu split paymentu. Eksperci: To możliwe, ale mało opłacalne

  Obserwatorzy rynku twierdzą, że firmy budowlane znalazły sposób na uniknięcie mechanizmu podzielonej płatności. Przedsiębiorcy zaczną wystawiać faktury w euro. Jak komentuje Ministerstwo Finansów, nie będzie to próbą obejścia przepisów, jeżeli prawidłowe będzie opodatkowanie danej transakcji, na zasadzie importu usług. Eksperci jednak ostrzegają, że koszty przeniesienia działalności za granicę będą nieuzasadnione wobec skutków, jakie rodzi MPP. Zmiana rezydencji podatkowej może również zaszkodzić spółce, która nigdy nie funkcjonowała w innych realiach. Ponadto większość kontrahentów raczej nie podejmie ryzyka kursowego, bo byłoby to obarczone zbyt dużą niepewnością.
 • Nowy split payment dla firm budowlanych

  Nowy split payment dla firm budowlanych

  Już od początku listopada firmy świadczące usługi budowlane muszą dostosować się do nowego systemu podzielonej płatności split payment.

Filmy - Podzielona płatność (4)

 • Nowy split payment dla firm budowlanych

  Już od początku listopada firmy świadczące usługi budowlane muszą dostosować się do nowego systemu podzielonej płatności split payment.
 • Zmienią się kary finansowe dla firm związane ze split payment?

  Ministerstwo Finansów planuje wprowadzenie od 1 września obowiązkowego schematu płatności podzielonych dla niektórych branż. Przedsiębiorcy mają niewiele czasu, aby zweryfikować co wprowadzenie tego obowiązku dla nich oznacza i jakie są sankcje. Dla niektórych branż może być to rozwiązanie korzystne, ale część przedsiębiorców musi się liczyć z tym, że kwota VAT będzie zamrożona na ich rachunku bankowym i nie będą mieli do niej dostępu.
 • Czy split payment zagrozi płynności finansowej małych przedsiębiorstw?

  Podzielona płatność wywołała duży niepokój wśród przedsiębiorców. Im mniejsze firmy, tym więcej obaw. Co jest tego przyczyną? Przy płatnościach wykonywanych masowo między przedsiębiorcami można w tym przypadku łatwiej, bardziej statystycznie zarządzać. W przypadku małej działalności to, na co zdecyduje się ich odbiorca i w jaki sposób tę płatność podzieli bądź nie, to duża różnica. Przekazanie części środków na wydzielony rachunek może być przyczyną kłopotów płatnościowych. Dotychczas środki te można było przynajmniej przez jakiś czas wykorzystywać w działalności firmy obracając nimi. W tej chwili nie będą one dostępne dla przedsiębiorcy.
 • Korzystanie ze split paymentu zmusi małe przedsiębiorstwa do założenia kont firmowych

  Od 1 lipca firmy rozliczające VAT będą mogły korzystać z mechanizmu podzielonej płatności (split payment). To nowe narzędzie, które z jednej strony ma pomóc przedsiębiorcom w rozliczaniu VAT, a z drugiej – chronić Skarb Państwa przed oszustwami podatkowymi.