podatnicy

Artykuły - Podatnicy (603)

 • Domownik może odebrać pismo za podatnika na poczcie

  Domownik może odebrać pismo za podatnika na poczcie

  Pismo od organu podatkowego może pod nieobecność podatnika w mieszkaniu odebrać pełnoletni domownik, np. członek rodziny lub współlokator. Przesyłka nikomu niedoręczona trafia na dwa tygodnie do placówki pocztowej. Może być ona wydana domownikowi - mimo że takiego rozwiązania nie przewidują przepisy podatkowe.
 • Zerowy PIT: Może być problem z odliczeniem składek na ZUS za 2019 r.

  Zerowy PIT: Może być problem z odliczeniem składek na ZUS za 2019 r.

  Podatnicy do 26. roku życia, którzy nie złożyli oświadczenia o niepobieraniu zaliczek na PIT lub zrobili to, ale mają kilku pracodawców, będą mieli problem z odliczeniem w rocznym zeznaniu składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.
 • Podatniku! Sprawdź swoje dane w bazie

  Podatniku! Sprawdź swoje dane w bazie

  Na początku września została uruchomiona baza podatników VAT. Działa, choć korzystanie z niej nie jest obowiązkowe, a konsekwencje braku weryfikacji kontrahenta w wykazie będą stosowane dopiero od początku przyszłego roku. Lepiej jednak sprawdzić, czy wszystkie dane firmy się zgadzają z rzeczywistymi. Jeśli nie, można je sprostować.
 • Wykreślenie podatnika z rejestru VAT

  Wykreślenie podatnika z rejestru VAT

  Obowiązująca obecnie w przepisach ustawy o VAT procedura w zakresie wykreślania podmiotów z rejestru VAT ma służyć, zdaniem Ministerstwa Finansów, przede wszystkim ochronie uczciwych podmiotów uczestniczących w obrocie gospodarczym. Jednak podatnicy, którzy bez zawiadamiania ich o tym fakcie zostali wykreśleni z tego rejestru, uważają, że wykreślenie to powinno poprzedzać wydanie decyzji informującej ich o tym fakcie, która powoduje zapewnienie im udziału w postępowaniu podatkowym.
 • Podatniku, sprawdź, czy państwo nie jest za bardzo rozrzutne

  Podatniku, sprawdź, czy państwo nie jest za bardzo rozrzutne

  Państwo wydaje coraz więcej - martwią się ekonomiści Forum Obywatelskiego Rozwoju i prezentują rosnący "Rachunek dla Państwa" przed urzędami skarbowymi, w ostatni dzień składania PIT-ów. Po to, żeby podatnicy mogli zastanowić się nad sensem wielu wydatków, gdy rozmaite obietnice powodują, że ten rachunek rośnie.
 • Do rejestru zaufanego przedsiębiorcy zapisywali się oszuści

  Do rejestru zaufanego przedsiębiorcy zapisywali się oszuści

  Utworzenie tzw. rejestru zaufanego przedsiębiorcy było błędem, ponieważ często wpisywali się tam oszuści - mówił podczas przesłuchania przed sejmową komisją ds. VAT doradca podatkowy Jerzy Martini.
 • Program 500 plus najhojniejszy na świecie

  Program 500 plus najhojniejszy na świecie

  Rozszerzenie programu Rodzina 500 plus na każde dziecko pochłonie dodatkowo ok. 20 mld zł rocznie. Według dostępnych danych polski system wspierania rodzin bezpośrednim transferem gotówki będzie największy na świecie.
 • Trudna sprawa? Za interpretację fiskus weźmie 50 razy więcej

  Trudna sprawa? Za interpretację fiskus weźmie 50 razy więcej

  2000 zł - tyle będzie kosztowała wykładnia dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, jeżeli uzna on, że sprawa, z którą zgłasza się podatnik, jest skomplikowana. Resort chce w ten sposób odstraszyć firmy od składania zbyt dużej liczby wniosków o interpretacje. Eksperci uważają pomysł za absurdalny.
 • Fiskus kontaktuje się z podatnikami VAT, którzy nie wystawiają faktur

  Fiskus kontaktuje się z podatnikami VAT, którzy nie wystawiają faktur

  Wkrótce fiskus skontaktuje się z podatnikami VAT, którzy na serwisach aukcyjnych sprzedają nowe towary, ale nie wystawiają faktur VAT - informuje resort finansów w środowym komunikacie. Zdaniem MF, praktyka taka jest niezgodna z prawem i wskazuje na zaniżenie podatku.
 • "CPK? Ludzie, trzeba się opamiętać. Podatnicy zapłacą dwa razy za Centralny Port Komunikacyjny"

  "CPK? Ludzie, trzeba się opamiętać. Podatnicy zapłacą dwa razy za Centralny Port Komunikacyjny"

  - Podatnicy zapłacą dwa razy za Centralny Port Komunikacyjny: najpierw za jego wybudowanie, a potem za utrzymanie - mówi Jacek P. Krawczyk, przewodniczący Grupy Pracodawców Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego (ciała doradczego UE), sprawozdawca licznych opinii EKES dotyczących lotnictwa, były przewodniczący Rady Nadzorczej PLL LOT.

Filmy - Podatnicy (6)

 • Wyższe kary dla firm: wprowadzono dodatkowe sankcje

  Podatnicy mieli już czas przyzwyczaić się do obowiązywania klauzuli o unikaniu podwójnego opodatkowania. Obowiązuje ona już od połowy 2016 r. Jednak Ministerstwo Finansów uznało, że efekt prewencyjny tych przepisów nie jest wystarczający. I podatnicy mogą unikać opodatkowania, gdyż konsekwencją jest jedynie zapłata podatku, który i tak byłby zapłacony, gdyby konstrukcja nie została zastosowana. - Najnowszy pomysł przewiduje wprowadzenie nowych sankcji finansowych, które są wysokie, a mogą ulec podwojeniu - mówi w rozmowie z MarketNews24 Anna Turska, doradca podatkowy z Kancelarii Ożóg Tomczykowski. Organ może odstąpić od tej sankcji jeśli na podstawie okoliczności oraz faktów można przyjąć, że w momencie dokonywania czynności podatnik pozostawał w błędnym, ale usprawiedliwionym przekonaniu o zgodności uzyskanej przez niego w danych okolicznościach korzyści podatkowej z przedmiotem i celem ustawy podatkowej (dobra wiara). Na ocenę, że podatnik pozostawał w dobrej wierze może wskazywać w szczególności nieprowadzenie przez niego działalności gospodarczej lub prowadzenie jej w niewielkiej skali, w skutek czego nie można było rozsądnie oczekiwać, że będzie on korzystał profesjonalnych porad dotyczących jej skutków podatkowych. Dodatkowe zobowiązanie wynosi 40% korzyści podatkowej. Jeśli jednak wydawana jest decyzja w zakresie CIT lub PIT oraz podstawą opodatkowania jest dochód, dodatkowe zobowiązanie podatkowe wynosi 10% sumy składników wynikających z tej decyzji. Stawki te ulegają podwojeniu jeśli: Podstawa do ustalenia dodatkowego zobowiązania podatkowego przekracza 15 mln zł (w zakresie nadwyżki ponad tę kwotę); Nie upłynęło 10 lat od końca roku kalendarzowego, w którym podatnikowi lub płatnikowi doręczono ostateczną decyzję Strona nie przedłożyła organowi podatkowemu dokumentacji w zakresie cen transferowych. Jeśli podatnik osiągnął korzyść wyższa niż 15 mln zł i dodatkowo nie złożył dokumentacji w zakresie cen transferowych stawki ulegają potrojeniu. Jeśl
 • Przedsiębiorcy czekają na poprawę obsługi podatników

  W ostatnich trzech latach Ministerstwo Finansów przeprowadziło ponad 20 istotnych zmian legislacyjnych. Wprowadzono m.in. pakiet paliwowy, pakiet energetyczny oraz zrealizowano inne projekty istotne z perspektywy działalności przedsiębiorców. Do najważniejszych zmian można zaliczyć nowelizację ustawy hazardowej, uszczelnienie systemu podatkowego w podatku VAT. Jednym z celów było wyrównanie konkurencji przez zwalczanie szarej strefy, jak również nielegalnej działalności gospodarczej.
 • Podatnicy i inwestorzy mniejszościowi płacą za kampanię PiS

  Spośród 17 spółek z udziałem Skarbu Państwa, które przekazały prawie 100 mln zł Polskiej Fundacji Narodowej, aż 9 to spółki z WIG-20. Wśród hojnych fundatorów jest też Polski Holding Nieruchomości SA, który trafił na giełdę w ramach akcjonariatu obywatelskiego. Drobni inwestorzy współfundują kampanię bilbordową przeciw sądom. - Rząd zmusił 17 spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa do przekazania Polskiej Fundacji Nieruchomości prawie 100 mln zł i teraz lobbuje suwerena za pieniądze... suwerena - mówi w rozmowie z MarketNews24 Rafał Trzeciakowski, ekspert FOR.
 • Co nie jest zakazane, będzie podatnikom dozwolone?

  Trwają społeczne konsultacje na temat prawa przedsiębiorców, które ma za zadanie zastąpić ustawę o swobodzie działalności gospodarczej. Nowe prawo wprowadza dla podatnika zasadę rozstrzygania wątpliwości na jego korzyść. Kolejna nowa zasada brzmi „to, co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone” – będzie to najistotniejsza zasada, nie wynikająca wcześniej wprost z przepisów.