podatki

Artykuły - Podatki (2161)

 • Polski Ład. Fachowcy, inżynierowie, przedsiębiorcy zapłacą więcej

  Polski Ład. Fachowcy, inżynierowie, przedsiębiorcy zapłacą więcej

  Propozycje dotyczące zmian wysokości składki zdrowotnej oznaczają de facto wzrost podatków dla przedsiębiorców i samozatrudnionych. Więcej zapłacą osoby lepiej zarabiające czyli specjaliści, eksperci. Polska właśnie teraz potrzebuje inżynierów, informatyków, naukowców, programistów, lekarzy. Nie możemy sami podkopywać sobie podstaw rozwoju wypychając tych fachowców do pracy za granicę, gdzie wynagrodzenia na rękę okażą się dla nich korzystniejsze - oceniają przedstawiciele organizacji przedsiębiorców i pracodawców.
 • Polski Ład. Ekspert: Samozatrudnienie przestanie się opłacać

  Polski Ład. Ekspert: Samozatrudnienie przestanie się opłacać

  Na zapowiedzianych zmianach w "Polskim Ładzie" najwięcej stracą samozatrudnieni oraz zarabiający na umowach o pracę powyżej 10 tys. zł brutto. Natomiast najmocniej zyskają osoby zarabiające do 6,5 tys. zł. Mam nadzieję, że wraz z tą reforma cały system zostanie uproszczony - ocenia Paweł Wojciechowski, główny ekonomista Pracodawców RP, były minister finansów.
 • Większość emerytur zwolniona z podatku

  Większość emerytur zwolniona z podatku

  Zmiany podatkowe zapowiedziane w ogłoszonym "Polskim Ładzie" oznaczają zwolnienie z podatku emerytur do 2,5 tys. zł. Będzie też zerowy PIT dla tych, którzy mimo osiągnięcia wieku emerytalnego będą nadal pracować.
 • Kwota wolna w górę, część pracowników i przedsiębiorców zapłaci więcej

  Kwota wolna w górę, część pracowników i przedsiębiorców zapłaci więcej

  Kwota wolna od podatku w wysokości 30 tys. zł, podniesienie po raz pierwszy od 12 lat progu podatkowego z 85 do 120 tys. zł oraz zmiana w odprowadzaniu składki zdrowotnej - to najważniejsze zmiany w systemie podatkowym, jakie znalazły się w rządowym programie "Polski Ład". Ta ostatnia jest niekorzystna, bo brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej w praktyce oznacza zwiększenie obciążeń podatkowych. Najmocniej stracą zarabiający powyżej 10 tys. zł oraz prowadzący działalność gospodarczą.
 • Biznes o planach rządu: Kluczowa stabilność prawa i podatków

  Biznes o planach rządu: Kluczowa stabilność prawa i podatków

  "Nowy ład", zapowiedziany przez przedstawicieli PiS jeszcze pod koniec 2020 r., wywołuje dzisiaj mieszane odczucia. Nie brakuje opinii, że jest to plan PR-owy PiS. Pytani przez Interię w ostatnim czasie przedsiębiorcy do zapowiadanych reform podchodzą z pewną dozą ostrożności, wskazując na pożądaną większą stabilność i przejrzystość przepisów oraz podatków.
 • "Polski ład": Co już wiemy o nowym programie PiS?

  "Polski ład": Co już wiemy o nowym programie PiS?

  Tak jak pisaliśmy wczoraj, bardziej progresywny system podatkowy, dodatkowe wsparcie rodzin, zachęty do dłuższej pracy oraz kolejne miliardy na inwestycje infrastrukturalne będą jednymi z głównych elementów nowego programu PiS i koalicji rządowej, którego szczegóły są przedstawiane od godz. 10.00.
 • Felieton Gwiazdowskiego: Mamy najwyższy w UE podatek inflacyjny

  Felieton Gwiazdowskiego: Mamy najwyższy w UE podatek inflacyjny

  Mamy w Polsce podatek inflacyjny najwyższy w Unii Europejskiej. To już 4,3 proc. Biorąc pod uwagę naukową definicję podatku, o której pisałem w ubiegłym tygodniu przy okazji "podatku reprograficznego", inflacja też podatkiem nie jest. Biorąc jednak pod uwagę jej skutki dla statystycznego obywatela - jest.
 • Rzeczkowska, szefowa KAS: Zbadaliśmy jak ocenia nas podatnik

  Rzeczkowska, szefowa KAS: Zbadaliśmy jak ocenia nas podatnik

  Krajowa Administracja Skarbowa zmienia się - pisze Magdalena Rzeczkowska, szefowa KAS. Wymienia jednak kolejne obszary, które wymagają usprawnienia, tj. digitalizacja usług, upraszczanie procedur i języka komunikacji. - To już się dzieje w administracji skarbowej - zauważa w felietonie Rzeczkowska.
 • Recepta na pandemiczne długi? Podatek od giełdowej wyceny spółek

  Recepta na pandemiczne długi? Podatek od giełdowej wyceny spółek

  Państwa szukają dodatkowych środków fiskalnych po ubiegłorocznej eksplozji zadłużenia w wyniku pandemii. Dwaj znani francuscy ekonomiści, Gabriel Zucman oraz Emanuel Saez, zaproponowali nowe rozwiązanie - podatek od giełdowej wyceny spółek z gospodarek G20.
 • Raport PwC: Polska awansowała pod kątem obciążeń PIT i ZUS

  Raport PwC: Polska awansowała pod kątem obciążeń PIT i ZUS

  W 2020 r. Polska znalazła się na 14. miejscu w zakresie łącznych obciążeń PIT i ZUS na tle państw UE w rankingu dla osób bez rodziny zarabiających przeciętne wynagrodzenie. Jest to wzrost o 2 miejsca w porównaniu do 2019 r. (a o 3 w porównaniu do 2018 r.). Polski singiel wyprzedził tym samym Holendra, Portugalczyka i Francuza w porównaniu do 2019 r.

Filmy - Podatki (112)

 • Fiskus chce wiedzieć jeszcze więcej o podatkach dużych firm i wprowadza nowy obowiązek

  Polskie firmy będą musiały podawać do publicznej wiadomości transakcje z podmiotami z rajów podatkowych. Wymusza to nowe zobowiązanie dla firm, dotyczące publikowania informacji o realizowanej strategii podatkowej.
 • Fiskus chce wiedzieć jeszcze więcej o podatkach dużych firm i wprowadza nowy obowiązek

  Polskie firmy będą musiały podawać do publicznej wiadomości transakcje z podmiotami z rajów podatkowych. Wymusza to nowe zobowiązanie dla firm, dotyczące publikowania informacji o realizowanej strategii podatkowej.
 • Emerytur nigdy nie obciążono podatkiem, na jego likwidacji najbardziej zyskają najbogatsi

  Niektórzy politycy proponują zniesienie opodatkowania emerytur. Jednak emerytur nigdy nie obciążono podatkiem dochodowym, a na takiej zmianie najbardziej skorzystaliby otrzymujący najwyższe emerytury.Mamy wrażenie, że emerytury obciążono podatkiem, dlatego, że w czasach PRL-u nie było emerytur w wysokości brutto i wysokości netto. - Gdy wchodziliśmy w transformację gospodarczą postanowiono całkiem słusznie, że należy powiększyć emerytury o wartość brutto, aby cały system emerytalny był bardziej przejrzysty, natomiast wypłaty netto pozostały na niezmienionym poziomie - mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Bohdan Wyżnikiewicz z Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych, były prezes GUS i autor właśnie wydanej książki „Dlaczego jedni są bogaci a inni nie”. – Podwyżki emerytur są nadal ustalane w stosunku do emerytur netto.
 • Ratowanie polskich firm będzie trudniejsze

  - Głównym wyzwaniem praktycznym będzie ustalenie czym jest przedmiot podstawowej działalności gospodarczej – mówi w rozmowie z MarketNews24 Anna Turska-Tomczykowska, Partner Zarządzający w Kancelarii Ożóg Tomczykowski. - Naturalne bowiem jest, że w przypadku połączenia z innym podmiotem czy przejęcia innego przedsiębiorstwa, zakres działalności podatnika może ulec zmianie czy też rozszerzeniu, gdyż taki jest właśnie cel gospodarczy dokonywanych działań. Przedsiębiorcy przejmują spółki, gdy chcą dokonywać ekspansji na nowe rynki, poszerzać zakres świadczonych usług czy też poszerzać portfolio produktów. Przejmowanie aktywów firm bądź ich sprzedawanie staje się obecnie tym istotniejsze, że z powodu recesji pogorszyła się bardzo kondycja finansowa wielu firm i ich dalsze istnienie jest zagrożone.- W konsekwencji za inicjatywę i podjęcie ryzyka inwestycyjnego przedsiębiorców spotka kara w postaci braku możliwości rozliczenia start, które uprzednio ponieśli – wyjaśnia Anna Turska-Tomczykowska. - Zakładam, że powstanie wiele sporów, jeśli na skutek reorganizacji działalność podatnika zmieni się choćby w niewielkim zakresie. W praktyce zapewne przełoży się to na zwiększenie ilości zapytań składanych w formie indywidulanych interpretacji prawa podatkowego.Nowe przepisy mogą więc znacząco utrudnić uzasadnione gospodarczo reorganizacje grup kapitałowych i negatywnie wpłynąć na pokryzysową rzeczywistość.Niestety, brakuje też przepisów przejściowych, które precyzowałyby czy utrata możliwości rozliczania strat odnosi się również do podatników, którzy uczestniczyli w reorganizacji przed wejściem w życie nowych zasad rozliczania start. Pomimo uwag zgłaszanych na etapie konsultacji ustawy, kwestia ta nie została uregulowana, zaś Ministerstwo Finansów wskazywało na intencję zastosowania nowych ograniczeń również do restrukturyzacji, które miały miejsce przed wejściem w życie tych przepisów.Jeżeli takie restrykcyjne podejście zostanie potwierdzone w praktyce orga