podatki

Artykuły - Podatki (1948)

Filmy - Podatki (94)

 • Za ukryty rządowy dług zapłacimy jako podatnicy

  Prognozy, że Polska będzie miała najniższy spadek PKB w UE są obarczone dużym ryzykiem. Firmy trzeba ratować, ale rząd robi to w sposób bardzo nieprzejrzysty. Rosnący dług jest ukrywany na różne sposoby, za które zapłacą podatnicy.
 • Zmiany obniżające podatki, dotyczące darowizn na walkę z koronawirusem

  Zmienił się sposób odliczania darowizn od podatków. Wprowadzono mnożniki powiększające wartość odliczeń od dochodu, zależnie od tego w jakim miesiącu podatnik przekazuje darowiznę na walkę z koronawirusem. Tarcza antykryzysowa wprowadza preferencje dla działalności charytatywnej. Zmiany dotyczą darowizn, które są przekazywane na rzecz dedykowanych podmiotów, a są to przede wszystkim szpitale, ale także sanatoria i stacje pogotowia ratunkowego.
 • Rząd zrealizował swoje plany w 4 proc., co dalej z uszczelnianiem podatków?

  Rząd z uszczelnienia podatków zebrał w 2019 r. tylko 300 mln zł, z zakładanych 7,5 mld zł. Plany zmniejszenia luki VAT zostały wykonane zaledwie w 4 proc. Teraz będą sprawdzane nasze transakcje w sklepach i sposób płacenia za drobne usługi budowlane?
 • Inflacja to niewidzialny podatek, na którym korzysta państwo

  Kilka lat temu na polskim rynku mogliśmy zaobserwować umocnienie się waluty i spadek cen produktów. Deflacja, którą straszono polskich pracowników, zamroziła wzrost wynagrodzeń. W konsekwencji jednak zaowocowała spadkiem kosztów życia. Za taką samą cenę można było kupić więcej produktów. Te czasy jednak dobiegły końca.