podatek transakcyjny

Synonimy:
podatek od transakcji finansowych, podatek Tobina
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Podatek transakcyjny (77)

 • Fundusze TFI szykują się na wielkie polowanie

  Fundusze TFI szykują się na wielkie polowanie

  - Rynek finansowy jest bardzo konkurencyjny i wiele instytucji walczy o klienta. Plany TFI na nadchodzący rok są bardzo ambitne. Przed nami także duże zmiany w systemie emerytalnym. Zapowiadany kierunek przekazywania 3/4 środków z likwidowanych OFE do TFI jest bardzo obiecujący.
 • MF rozważa wprowadzenie modyfikacji w konstrukcji podatku od instytucji finansowych

  MF rozważa wprowadzenie modyfikacji w konstrukcji podatku od instytucji finansowych

  MF rozważa wprowadzenie modyfikacji w konstrukcji podatku od instytucji finansowych - poinformował wiceminister finansów Wiesław Janczyk. Poziom krajowego długu rynkowego na koniec września 2016 r. wyniósł 569,6 mld zł wobec 513,4 mld zł na koniec 2015 r. - poinformowało wcześniej Ministerstwo Finansów.
 • Banki wyprzedziły podatek bankowy

  MF może wprowadzić korekty do podatku bankowego, jeśli analizy wykażą taką potrzebę - napisał resort finansów w odpowiedzi na interpelację poselską. Ministerstwo mysli o korekcie Janczyk, MF
 • Ministerstwo widzi pole do korekty w podatku od niektórych instytucji finansowych

  Ministerstwo widzi pole do korekty w podatku od niektórych instytucji finansowych

  Wpływ z podatku od niektórych instytucji finansowych w 2016 r. będzie niższy od założonych w budżecie 5,5 mld zł. MF widzi pole do korekty w konstrukcji tego podatku.
 • GPW rozwija się pomimo wielu trudności

  GPW rozwija się pomimo wielu trudności

  Dokładnie 25 lat temu, 12 kwietnia 1991 roku podpisano akt założycielski Giełdy Papierów Wartościowych. Wtedy jeszcze nikt nie przypuszczał, że GPW będzie największą giełdą w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Interia zapytała analityków i ekspertów rynkowych przed jakimi wyzwaniami - z perspektywy kolejnych 25 lat - stoi warszawska giełda dzisiaj?
 • Czy parkiet odzyska blask?

  Czy parkiet odzyska blask?

  Społeczeństwo ma postrzegać rynek kapitałowy jako bezpieczne miejsce do inwestowania - zapowiada nowa prezes polskiej giełdy. Czy GPW potrzebuje rządowej strategii?
 • Fiskus dzieli, a sądy łączą

  Fiskus dzieli, a sądy łączą

  Służby skarbowe uparcie każą rozdzielać dochód wynikający z należności podstawowej od wpływów wynikających z odsetek czy kar umownych. Z kolei sądy administracyjne zazwyczaj odrzucają takie stanowisko fiskusa i każą traktować odsetki czy należności karne jak płatność podstawową.
 • Podatek bankowy 10 razy wyższy niż w Niemczech

  Podatek bankowy 10 razy wyższy niż w Niemczech

  Dziś wchodzi w życie uchwalony przez Sejm 30 grudnia tzw. podatek bankowy. Nowe prawo przewiduje stawkę podatku 0,44 proc. od wartości aktywów.
 • Prezes GPW przekona nas do giełdy!

  Prezes GPW przekona nas do giełdy!

  Małgorzata Zaleska, nowa prezes Giełdy Papierów Wartościowych zapowiedziała prace nad zwiększeniem roli długoterminowych inwestycji w papiery wartościowe. Zdaniem analityków na polskim parkiecie przełom może nastąpić, jeżeli jej szefostwo zacznie energicznie poprawiać panującą wokół niej nie najlepszą atmosferę. Trzeba przekonać ludzi, że warto lokować oszczędności w akcjach.
 • PiS nie wyklucza podatku od TFI

  PiS nie wyklucza podatku od TFI

  Rząd PiS szuka środków na ambitny plan 500 zł na dziecko, obniżenie wieku emerytalnego, czy zwiększenie kwoty wolnej od podatku. W przyszłości podatkiem od instytucji finansowych mogą zostać także objęte towarzystwa funduszy inwestycyjnych - poinformowała wczoraj Barbara Bubula, posłanka PiS.

Filmy - Podatek transakcyjny (4)

 • Nowy podatek lekarstwem na kryzys?

  Wprowadzenie podatku od transakcji finansowych w 11 krajach Unii Europejskiej - to jeden z wielu pomysłów na walkę z kryzysem na Starym Kontynencie. Komisja Europejska uważa, że to sprawiedliwe rozwiązanie, i przypomina, iż to właśnie sektor finansowy jest odpowiedzialny za obecny kryzys. Taki podatek byłby manną z nieba dla budżetów państw członkowskich - ale plan Brukseli spotkał się z silnym oporem ze strony różnych środowiska.
 • Będzie podatek od transakcji finansowych?

  Parlament Europejski jest za wprowadzeniem podatku od transakcji finansowych. Kilka państw Unii, z Wielką Brytanią na czele, jest temu przeciwnych. Komentuje Elżbieta Chojna Duch z Rady Polityki Pieniężnej.
 • EuroparlTV: Spór o nowy podatek

  Opodatkowanie transakcji finansowych to dobry pomysł - uważają europosłowie i ponad połowa pytanych o to obywateli UE. Dlaczego tylko zwykli obywatele mają ponosić koszty kryzysu? Ale bankierzy ostrzegają: taki podatek może sprowadzić na nas finansową katastrofę...
 • EuroparlTV: Niech banki zapłacą za kryzys!

  Nie słabną kontrowersje wokół wprowadzenia podatku od transakcji finansowych w UE. Jego zwolennicy mówią, że dzięki takiemu rozwiązaniu banki wreszcie zaczną ponosić koszty kryzysu. Przeciwnicy uważają, że zahamuje on dynamikę europejskich centrów finansowych.