podatek od wydobycia węglowodorów

Synonimy:
podatek od węglowodorów, podatek od wydobycia
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Podatek od wydobycia węglowodorów (58)

Filmy - Podatek od wydobycia węglowodorów (3)

  • Instytut Sobieskiego: Problemy PGNiG to efekt działań administracji państwowej

    Problemy PGNiG wynikają z połowicznej liberalizacji rynku gazu: z jednej strony spółka musi sprzedawać część gazu przez giełdę, co jest prorynkowe, a z drugiej taryfy dla gospodarstw domowych wciąż są regulowane przez URE – ocenia Robert Zajdler, ekspert Instytutu Sobieskiego. Dodatkowym problemem są również plany wprowadzenia podatków od wydobycia węglowodorów, co może ograniczyć możliwości inwestycyjne spółki w tym zakresie. Szczególnie trudne jest połączenie konieczności utrzymania cen dla odbiorców indywidualnych z obowiązkiem sprzedaży gazu poprzez giełdę. Ten ostatni obowiązek pośrednio wynika z przepisów unijnych. Komisja Europejska dała państwom członkowskim i podmiotom działającym na rynku gazu pięć lat na dostosowanie się do nowych regulacji, ale w Polsce zbyt późno rozpoczęło się wdrażanie zmian.
  • Przedłużają się prace nad podatkiem węglowodorowym

    Przedłużają się prace w Sejmie nad ustawą wprowadzającą podatek węglowodorowy. Posłowie nie spieszą się, bo podatek i tak będzie pobierany dopiero od 2020 r. Do tego eksperci zwracają uwagę, że nowe obciążenia mogą zniechęcić firmy, w tym państwowe PGNiG, do poszukiwania i wydobycia gazu łupkowego, a poza tym za sześć lat system podatkowy może być bardzo skomplikowany. Komentuje Andrzej Czerwiński, poseł PO.
  • Rządowe propozycje podatków od wydobycia gazu i ropy mogą spowolnić inwestycje polskich firm

    Nawet 40 procent podatku mogą zapłacić firmy zajmujące się wydobywaniem gazu i ropy w Polsce, w tym – gazu łupkowego. Proponowane przez rząd obciążenia uderzą przede wszystkim w polskie firmy, bo zagraniczne koncerny zmniejszyły swoją obecność w naszym kraju. Wysoki podatek może zaszkodzić dalszym inwestycjom przedsiębiorstw, co z kolei jest sprzeczne z założeniem zwiększania bezpieczeństwa energetycznego kraju. Robert Zajdler, ekspert Instytutu Sobieskiego, apeluje, by w trakcie prac w Sejmie zmniejszyć i uprościć podatki w tym sektorze.