podatek od sprzedaży detalicznej

Synonimy:
podatek od marketów, podatek od sieci handlowych podatek od sklepów wielkopowierzchniowych
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Podatek od sprzedaży detalicznej (80)

 • Handlowcy ostrzegają: Podatek od handlu wpłynie na mocny wzrost cen

  Handlowcy ostrzegają: Podatek od handlu wpłynie na mocny wzrost cen

  Nadchodzący rok 2021 może być dla handlu wyjątkowo ciężki. Do piętrzących się strat po epidemii dołączyć może nowy podatek od handlu.
 • A jednak! MF zapowiada, podatek od handlu już od 1 stycznia 2021 r.

  A jednak! MF zapowiada, podatek od handlu już od 1 stycznia 2021 r.

  Ministerstwo Finansów zapowiedziało wczoraj, że nie planuje dalszego przedłużenia zawieszenia poboru podatku od handlu detalicznego. Oznacza to, że będzie on pobierany od 1 stycznia 2021 roku. Mimo że TSUE nie wydał wyroku w sprawie sporu toczącego się między polskim rządem a Komisją Europejską. Jak wcześniej zapowiedział TSUE, wyrok na pewno nie zapadnie do końca roku podały wiadomoscihandlowe.pl.
 • Podatki cukrowy i od sprzedaży detalicznej zapłacą konsumenci?

  Podatki cukrowy i od sprzedaży detalicznej zapłacą konsumenci?

  Od stycznia 2021 r. wejdą w życie podatek od sprzedaży detalicznej i podatek cukrowy. Ich wdrożenia były wielokrotnie przekładane, ostatnio z powodu pandemii koronawirusa - napisały wiadomoscihandlowe.pl.
 • TSUE wydał wyrok ws. podatku od sprzedaży detalicznej

  TSUE wydał wyrok ws. podatku od sprzedaży detalicznej

  Sąd UE stwierdził nieważność decyzji Komisji Europejskiej dotyczących podatku od sprzedaży detalicznej w Polsce. "Komisja popełniła błąd, uznając sporny środek za pomoc państwa" - wskazał w czwartek Sąd UE. Komisja rozpoczęła postępowanie o naruszenie unijnego prawa i nakazała zawieszenie poboru podatku. W połowie 2017 roku ostatecznie potwierdziła swoje zarzuty.
 • "Rzeczpospolita": Kataster wchodzi po cichu

  "Rzeczpospolita": Kataster wchodzi po cichu

  Rząd pod naciskiem Brukseli zmienił podatek od sklepów. Teraz zapłacą go wszyscy oddający budynki w najem - podaje dzisiejsza "Rzeczpospolita".
 • Podatek handlowy znów przesunięty w czasie. Polska czeka na wyrok Trybunału

  Podatek handlowy znów przesunięty w czasie. Polska czeka na wyrok Trybunału

  1 stycznia 2018 r. weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej. Zgodnie z nią miesięczne przychody przedsiębiorców przekraczające 17 mln zł zostaną objęte progresywną stawką opodatkowania od 1 stycznia 2019 r. Tym samym nowe obciążenie fiskalne, dotykające zwłaszcza duże sieci handlowe, zostało odłożone w czasie o kolejny rok.
 • Senat za zawieszeniem podatku handlowego na kolejny rok

  Senat za zawieszeniem podatku handlowego na kolejny rok

  Senat bez poprawek i niemal jednogłośnie zaakceptował w piątek nowelę ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej, która przedłuża zawieszenie tego podatku na kolejny rok - do końca 2018 roku. Za ustawą głosowało 78 senatorów, jeden był przeciw.
 • MF przygotowało ustawę zawieszającą podatek od sprzedaży detalicznej

  MF przygotowało ustawę zawieszającą podatek od sprzedaży detalicznej

  Ministerstwo Finansów przygotowało ustawę zawieszającą podatek od sprzedaży detalicznej do 1 stycznia 2019 - wynika z projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej.
 • Handel: Podsumowanie roku i perspektywa rynkowa w 2017 roku

  Handel: Podsumowanie roku i perspektywa rynkowa w 2017 roku

  Rok 2016 był okresem stosunkowo trudnym nie tylko dla handlu lecz całej gospodarki. Z jednej strony program 500+ wyraźnie ożywił popyt w części regionów - o czym świadczą wyniki niektórych sklepów zrzeszonych w PGS, z drugiej strony na rynkach panowała niepewność, która częściowo paraliżowała działania inwestorów.
 • Wycofanie się Węgier z zakazu handlu w niedziele wskazówką dla Polski

  Wycofanie się Węgier z zakazu handlu w niedziele wskazówką dla Polski

  Analiza skutków zakazu handlu w niedziele wprowadzonego na Węgrzech i przyczyn szybkiego wycofania się z tych ograniczeń, mogą pomóc w ochronie 36 tys. miejsc pracy w Polsce. Na Węgrzech, podobnie jak w Polsce, za wprowadzeniem zakazu handlu w niedziele była mniejszość obywateli.

Filmy - Podatek od sprzedaży detalicznej (2)

 • WEI: Podatek od sprzedaży detalicznej zniszczy polski handel

  Polscy handlowcy nie zostawiają suchej nitki na projekcie podatku od sprzedaży detalicznej. Twierdzą, że zamiast zmusić największych do dzielenia się zyskiem, zniszczy on drobny polski handel, który próbuje konkurować z dużymi sieciami, łączącą się w grupy zakupowe i sieci franczyzowe. Według Cezarego Kaźmierczaka z WEI uprzywilejowuje on również tych, którzy unikali płacenia podatku CIT. Propozycja ZPP zakłada podatek od powierzchni handlowej, a nie od obrotu lub jedną płaską stawkę dla wszystkich. – Celem tej ustawy miało być wyrównywanie szans polskich sklepów, które były dyskryminowane przez lata – przypomina Cezary Kaźmierczak, członek zarządu Warsaw Enterprise Institute i prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. – Aby to uczynić, powinno się w ogóle zrezygnować z podatku obrotowego w tym przypadku i wprowadzić kataster, czyli podatek katastralny od handlu wielkopowierzchniowego złożony z dwóch elementów. Pierwsza część podatku miałaby być ustalana przez rząd centralnie, a druga przez gminy, co pozwoliłoby samorządom decydować, czy chcą mieć na swoim terenie sklepy wielkopowierzchniowe, czy nie. W razie niemożności uchwalenia takich przepisów Kaźmierczak proponuje dla wszystkich jedną niską stawkę podatku, do której wliczałoby się opłacony przez sklepy CIT. To wyrównywałoby szanse tych, którzy uczciwie ten podatek płacą, z tymi, którzy się od niego uchylają.
 • Podatek od sieci handlowych może zacząć obowiązywać w I kwartale 2016 roku

  Trwają prace nad ostatecznym kształtem podatku od wielkopowierzchniowych sieci handlowych. Autorzy pomysłu przekonują, że będzie on skonstruowany tak, by wyrównać szanse między polskimi a zagranicznymi handlowcami oraz by zatrzymać w Polsce generowane przez zagraniczne sieci handlowe zyski. Przedstawiciele branży pomysł krytykują, twierdząc, że jest to rozwiązanie niekonstytucyjne, które odbije się zarówno na dostawcach, jak i na klientach, oraz spowoduje odpływ kapitału z Polski. – Model opodatkowania powinien pozwalać na funkcjonowanie wszystkich firm, powinien też zatrzymać wypływanie z Polski ogromnych miliardów złotych, które tu są generowane, są wynikiem naszej konsumpcji, a jednocześnie zasilają wielkie sieci międzynarodowe, które nie pozostawiają w Polsce podatków – tłumaczy Marek Suski, poseł Prawa i Sprawiedliwości. – Powinien on obciążać tych, którzy dziś wcale albo prawie wcale nie płacą podatków, ale oczywiście w takiej formule, żeby to nie powodowało upadłości tych firm.