podatek od nieruchomości

Artykuły - Podatek od nieruchomości (154)

 • Rozbiórka budynku a podatek od nieruchomości

  Rozbiórka budynku a podatek od nieruchomości

  Podatek od nieruchomości to należność publicznoprawna, z którą muszą liczyć się wszyscy właściciele nieruchomości. Podatek ten ściśle związany jest jednak z posiadanym budynkiem lub gruntem. Co się zatem stanie, gdy dojdzie do rozbiórki? Kiedy można zaniechać zapłaty podatku? Na te pytania odpowiada Bartosz Antos, dyrektor ds. nieruchomości w firmie Saveinvest Sp. z o.o.
 • W 2021 r. korzystne zmiany w podatkach lokalnych

  W 2021 r. korzystne zmiany w podatkach lokalnych

  Gminy będą mogły w przyszłym roku zwolnić firmy z podatku lub odroczyć jego zapłatę; jednostki samorządu terytorialnego dostaną rekompensatę z tytułu niepobierania opłaty targowej - mówił szef finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński w nawiązaniu do podpisanej przez prezydenta tzw. tarczy 6.0.
 • To dopiero początek podwyżek opłat za mieszkanie

  To dopiero początek podwyżek opłat za mieszkanie

  56 złotych - o tyle zdrożało w ciągu roku utrzymanie mieszkania przez statystyczną rodzinę. Niestety już wiemy, że to nie koniec podwyżek. W 2021 roku więcej zapłacimy za prąd i wywóz śmieci. Wzrośnie też podatek od nieruchomości.
 • MF: Ważna zmiana w ramach ulgi mieszkaniowej

  MF: Ważna zmiana w ramach ulgi mieszkaniowej

  Jak podał resort finansów, aby skorzystać z ulgi mieszkaniowej, osiągnięty w 2018 r. przychód ze sprzedaży nieruchomości będzie można wydać na cele mieszkaniowe w dłuższym terminie, do końca 2021 r. - informuje Ministerstwo Finansów.
 • Sprzedaż nieruchomości bez podatku dochodowego

  Sprzedaż nieruchomości bez podatku dochodowego

  Dom lub lokal mieszkalny to zwykle istotny składnik mienia. Nieruchomość taka pozwala nie tylko zaspokoić potrzeby własnego lokum, ale stanowi też formę akumulacji środków finansowych. Sprzedając ją, podatnicy chcieliby, aby obciążenia podatkowe z tym związane były jak najmniejsze. Realizacja tego celu jest możliwa albo poprzez upływ czasu, albo odpowiednie lokowanie kwoty pochodzącej ze sprzedaży.
 • Warszawski ratusz planuje podwyżkę podatków od nieruchomości i za środki transportu

  Warszawski ratusz planuje podwyżkę podatków od nieruchomości i za środki transportu

  Warszawski ratusz zaplanował na przyszły rok podwyżkę podatków od nieruchomości oraz za środki transportu. Więcej zapłacą m.in. właściciele budynków, w których prowadzona jest działalność gospodarcza. Projekt zmiany stawek podatkowych trafi pod głosowanie na sesji Rady Warszawy w najbliższy czwartek. Miasto liczy, że do stołecznej kasy wpłynie ponad 30 mln zł.
 • Podatek od nieruchomości: Maksymalne stawki będą obowiązywać w Słupsku

  Podatek od nieruchomości: Maksymalne stawki będą obowiązywać w Słupsku

  Radni Słupska podjęli decyzję w sprawie stawki od podatku nieruchomości w 2021 roku.
 • Podatek od nieruchomości: Urzędy chcą wiedzieć, za ile i od kogo kupiliśmy mieszkanie

  Podatek od nieruchomości: Urzędy chcą wiedzieć, za ile i od kogo kupiliśmy mieszkanie

  Kto i za ile sprzedał mieszkanie - o tym wszystkim powiadamiają warszawskich urzędników osoby, które zgłaszają lokal do opodatkowania, choć sam podatek jest wymierzany tylko od metrażu.
 • W podatku od nieruchomości powrót do normalności

  W podatku od nieruchomości powrót do normalności

  Właściciele nieruchomości od września znów normalnie płacą podatek od nieruchomości. Skończyły się zwolnienia, ulgi i odroczenia wprowadzone przez przepisy specustawy o COVID-19, czyli tzw. tarczy antykryzysowej. O czym zatem warto pamiętać? Na to pytanie odpowiada Bartłomiej Kuźniar, koordynator projektów inwestycyjnych w firmie Saveinvest Sp. z o.o.
 • Wielka kumulacja w podatku od nieruchomości

  Wielka kumulacja w podatku od nieruchomości

  Epidemia koronawirusa odroczyła płatności niektórych danin publicznoprawnych. Można było skorzystać m.in. z przesunięcia terminu zapłaty podatku od nieruchomości. Teraz obowiązek ten powraca. Niektórzy będą musieli liczyć się z wielką kumulacją we wrześniu. Jak nie zagubić się w tym rozliczeniu? Czy można jeszcze bardziej odroczyć płatność? Na te pytania odpowiada Robert Tomaszewski, prezes zarządu w firmie Saveinvest Sp. z o.o.

Filmy - Podatek od nieruchomości (4)

 • Podatek od nieruchomości komercyjnych

  Podatek od nieruchomości komercyjnych nazywany jest potocznie podatkiem od galerii handlowych. Jednak ta nazwa jest już bardzo myląca, ponieważ ten podatek dotyczy także stadionów.
 • Obliczanie podatku od nieruchomości budzi wątpliwości

  Przepisy wyznaczające zakres opodatkowania nieruchomości są na tyle skomplikowane i niejednoznaczne, że nie tylko podatnicy, lecz także organy podatkowe mają problemy z ustaleniem, co powinno podlegać opodatkowaniu – oceniają eksperci. Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych odwołuje się do przepisów prawa budowlanego. Rozwiązaniem mogłoby być wyznaczenie zakresu opodatkowania bezpośrednio w ustawie podatkowej. – Podatek od nieruchomości w Polsce to wyjątkowo, nawet jak na prawo podatkowe, skomplikowane przepisy. Teoretycznie to bardzo krótka ustawa, która dotyczy podatku od nieruchomości, również innego rodzaju podatków czy opłat, ale w zakresie podstawowych definicji wyznaczających przedmiot czy zakres opodatkowania odwołuje się do zupełnie innych przepisów, do prawa budowlanego. To zaś powoduje duży bałagan – podkreśla Michał Nielepkowicz, partner w spółce doradztwa podatkowego Nielepkowicz i Partnerzy.
 • Kończy się czas na opłacenie I raty podatku od nieruchomości

  Do soboty właściciele mieszkań i gruntów mają czas na opłacenie pierwszej raty podatku od nieruchomości. To jednak nie koniec marcowych obciążeń. Część właścicieli do końca miesiąca musi jeszcze wnieść opłatę od wieczystego użytkowania gruntu, zwaną potocznie podatkiem gruntowym. Eksperci podkreślają, że taka forma własności to już przeżytek. Komentuje Mariusz Unisk, dyrektor generalny ds. doradztwa podatkowego w ISP Modzelewski i Wspólnicy.
 • Podatek od nieruchomości będzie minimalnie wyższy

  Do 1 marca każdy właściciel domu lub mieszkania powinien dostać z urzędu miasta lub gminy informację o wysokości podatku od nieruchomości, a do 15 marca – zapłacić pierwszą jego ratę. W tym roku niska inflacja spowodowała, że stawki wzrosły minimalnie. Komentuje Mariusz Unisk, dyrektor generalny ds. doradztwa podatkowego (ISP Modzelewski i Wspólnicy).