podatek od nieruchomości

Artykuły - Podatek od nieruchomości (144)

 • COVID-19 a podatek od nieruchomości

  COVID-19 a podatek od nieruchomości

  Tak zwana tarcza antykryzysowa wprowadziła wiele ulg i zwolnień. Chodziło o to, by ułatwić osobom fizycznym i przedsiębiorcom trudny czas pandemii. Między innymi w ramach nowych rozwiązań wiele podmiotów skorzystało z odroczenia lub zwolnienia od podatku od nieruchomości. Jakie ma to skutki? O czym warto w tym kontekście pamiętać? Na te pytania odpowiada Robert Tomaszewski, prezes zarządu w firmie Saveinvest Sp. z o.o.
 • Miasta powoli odbijają się od dna po koronakryzysie

  Miasta powoli odbijają się od dna po koronakryzysie

  130 miejscowości policzyło straty z wpływów z podatków i opłat za pierwsze półrocze tego roku. Dochody z PIT w porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku spadły o prawie 8 proc., a z CIT o ok. 1,5 proc.
 • Podatek od nieruchomości. We wrześniu firmy czeka kumulacja płatności

  Podatek od nieruchomości. We wrześniu firmy czeka kumulacja płatności

  15 lipca mija termin na zapłatę pierwszej po koronawirusowej przerwie raty podatku od nieruchomości przez firmy, którym w związku z epidemią pogorszyła się płynność finansowa. Za dwa miesiące trzeba będzie uiścić cztery raty, w tym trzy naraz.
 • Jak uwolnić się od podatku od nieruchomości

  Jak uwolnić się od podatku od nieruchomości

  Dla uwolnienia się od opodatkowania liczy się fakt zaprzestania wykorzystywania nieruchomości do celów gospodarczych, a nie moment wydania decyzji
 • Prawo.pl: Płacenie podatków od nieruchomości może być odroczone

  Prawo.pl: Płacenie podatków od nieruchomości może być odroczone

  W ramach tarczy antykryzysowej gmina może czasowo zwolnić przedsiębiorców z płacenia podatku od nieruchomości lub przedłużyć termin płatności jego rat. Może też ustalić grupy przedsiębiorców, które obejmie wsparciem - podaje portal Prawo.pl.
 • ​Brak ścian nie chroni przed podatkiem od nieruchomości

  ​Brak ścian nie chroni przed podatkiem od nieruchomości

  Kwestia prawidłowego ustalenia podstawy opodatkowania podatkiem od nieruchomości często jest przedmiotem sporów pomiędzy podatnikami a fiskusem. Różne opodatkowanie w zależności od rodzaju i przeznaczenia nieruchomości sprawia, że podatnicy nie zawsze są pewni co do prawidłowości przyjętego przez nich podejścia.
 • Zniesienie współwłasności – kiedy fiskus wymierzy podatek?

  Zniesienie współwłasności – kiedy fiskus wymierzy podatek?

  Dokonując jakichkolwiek przedsięwzięć związanych z nieruchomościami należy mieć na uwadze kwestie podatkowe. Niejednokrotnie bowiem dokonywanie określonych czynności prawnych, może wiązać się z koniecznością uiszczenia niemałej kwoty. Kiedy za zniesienie współwłasności trzeba będzie zapłacić podatek?
 • Nowa definicja budowli wywoła wiele problemów

  Nowa definicja budowli wywoła wiele problemów

  Burzliwej debata na temat nowej definicji budowli w prawie podatkowym - odbyło się seminarium ekspercie w tym zakresie. Czy planowane przepisy wprowadzą porządek czy wywołają zamieszanie?
 • Podatek od nieruchomości przy najmie?

  Podatek od nieruchomości przy najmie?

  Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że podatek od nieruchomości może zapłacić również jej najemca, a nie tylko właściciel. Co gorsze, urzędy miasta po latach upominają się o zaległe daniny. Kiedy należy zapłacić podatek? Czy można się jakoś przed tym bronić?
 • Co zrobić, by obniżyć podatek od nieruchomości?

  Co zrobić, by obniżyć podatek od nieruchomości?

  Wydanie pozwolenia na rozbiórkę budynku nie jest jeszcze jednoznaczne z automatycznym obniżeniem podatku od nieruchomości. Tak stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w wyroku z 16 października 2019 r. Czy w sprawie zostanie wniesiona skarga kasacyjna?

Filmy - Podatek od nieruchomości (4)

 • Podatek od nieruchomości komercyjnych

  Podatek od nieruchomości komercyjnych nazywany jest potocznie podatkiem od galerii handlowych. Jednak ta nazwa jest już bardzo myląca, ponieważ ten podatek dotyczy także stadionów.
 • Obliczanie podatku od nieruchomości budzi wątpliwości

  Przepisy wyznaczające zakres opodatkowania nieruchomości są na tyle skomplikowane i niejednoznaczne, że nie tylko podatnicy, lecz także organy podatkowe mają problemy z ustaleniem, co powinno podlegać opodatkowaniu – oceniają eksperci. Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych odwołuje się do przepisów prawa budowlanego. Rozwiązaniem mogłoby być wyznaczenie zakresu opodatkowania bezpośrednio w ustawie podatkowej. – Podatek od nieruchomości w Polsce to wyjątkowo, nawet jak na prawo podatkowe, skomplikowane przepisy. Teoretycznie to bardzo krótka ustawa, która dotyczy podatku od nieruchomości, również innego rodzaju podatków czy opłat, ale w zakresie podstawowych definicji wyznaczających przedmiot czy zakres opodatkowania odwołuje się do zupełnie innych przepisów, do prawa budowlanego. To zaś powoduje duży bałagan – podkreśla Michał Nielepkowicz, partner w spółce doradztwa podatkowego Nielepkowicz i Partnerzy.
 • Kończy się czas na opłacenie I raty podatku od nieruchomości

  Do soboty właściciele mieszkań i gruntów mają czas na opłacenie pierwszej raty podatku od nieruchomości. To jednak nie koniec marcowych obciążeń. Część właścicieli do końca miesiąca musi jeszcze wnieść opłatę od wieczystego użytkowania gruntu, zwaną potocznie podatkiem gruntowym. Eksperci podkreślają, że taka forma własności to już przeżytek. Komentuje Mariusz Unisk, dyrektor generalny ds. doradztwa podatkowego w ISP Modzelewski i Wspólnicy.
 • Podatek od nieruchomości będzie minimalnie wyższy

  Do 1 marca każdy właściciel domu lub mieszkania powinien dostać z urzędu miasta lub gminy informację o wysokości podatku od nieruchomości, a do 15 marca – zapłacić pierwszą jego ratę. W tym roku niska inflacja spowodowała, że stawki wzrosły minimalnie. Komentuje Mariusz Unisk, dyrektor generalny ds. doradztwa podatkowego (ISP Modzelewski i Wspólnicy).