podatek od czynności cywilno-prawnych

Artykuły - Podatek od czynności cywilno-prawnych (39)

 • Nie będzie podatku PCC od sprzedaży kryptowalut

  Nie będzie podatku PCC od sprzedaży kryptowalut

  Od 1 stycznia 2020 r. nie będzie pobierany podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) od sprzedaży kryptowalut - zakłada projekt nowelizacji ustawy o PCC Ministerstwa Finansów zamieszczony w piątek na stronach Rządowego Centrum Legislacji.
 • MF: Nie będzie pobierany podatek PCC od sprzedaży kryptowalut

  MF: Nie będzie pobierany podatek PCC od sprzedaży kryptowalut

  Nie będzie pobierany podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) od sprzedaży kryptowalut - przewiduje projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zaniechania poboru podatku PCC od umowy sprzedaży lub zamiany waluty wirtualnej.
 • MF chce czasowo zaniechać poboru podatku od sprzedaży waluty wirtualnej

  MF chce czasowo zaniechać poboru podatku od sprzedaży waluty wirtualnej

  Ministerstwo Finansów wyda rozporządzenie, w którym czasowo zaniecha poboru podatku od czynności cywilno-prawnych od sprzedaży waluty wirtualnej oraz dokona pogłębionej analizy i przygotuje rozwiązania systemowe normujących tę przestrzeń gospodarczą - podano w wykazie prac legislacyjnych resortu finansów.
 • Fiskus może zabrać 1/3 bitcoinowych dochodów

  Fiskus może zabrać 1/3 bitcoinowych dochodów

  Dochody ze sprzedaży bitcoina uzyskiwane przez nieprowadzących działalności gospodarczej nie mogą być opodatkowane 19 proc. ryczałtem. Należy je opodatkować na zasadach ogólnych, a więc według stawki progresywnej. Takie jest stanowisko wynikające z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 6 marca 2018 r., potwierdzającego stanowisko ministra finansów. Fiskus będzie zatem mógł domagać się nawet 32 proc. daniny z kryptowalutowych dochodów.
 • PCC od zakupu kryptowalut

  PCC od zakupu kryptowalut

  Pod koniec marca środowisko inwestorów obiegła informacja o działaniach fiskusa zmierzających do pozyskania danych klientów giełd, które pośredniczą w handlu wirtualnymi walutami opartymi na technologii blockchain. Najwyraźniej Ministerstwo Finansów postanowiło stworzyć nieformalny rejestr podatników inwestujących w bitcoina i inne kryptowaluty, jednak obejmuje jedynie terytorium Polski, zatem w katalogu fiskusa znajdą się głównie ci inwestorzy, którzy korzystali z giełd prowadzonych przez polskie firmy pozostające pod jurysdykcją Krajowej Administracji Skarbowej.
 • Kupujesz samochód? Sprawdź, czy nie musisz zapłacić podatku PCC

  Podatek od czynności cywilnoprawnych, zwany też PCC, dotyczy transakcji między podmiotami fizycznymi, które nie są podatnikami VAT. Zapłacisz go więc, np. kupując używany samochód od członka rodziny niebędącego przedsiębiorcą. Podstawę świadczenia stanowi 2 proc. wartości rynkowej pojazdu.
 • Nieodpłatne otrzymanie środka trwałego

  Nieodpłatne otrzymanie środka trwałego

  Spółka z o.o. otrzymała w drodze darowizny od innego podmiotu majątek ruchomy (środek trwały). Jak powinno wyglądać podatkowe i rachunkowe rozliczenie otrzymanego majątku?
 • Dom na cudzym gruncie, czyli jak podwyższyć PCC na własne życzenie

  Dom na cudzym gruncie, czyli jak podwyższyć PCC na własne życzenie

  Można wybudować budynek na cudzym gruncie, o ile posiada się zgodę jego właścicieli. Ale to nie jest najlepsze rozwiązanie, bo przy odkupieniu gruntu zapłaci się podatek od czynności cywilno-prawnych również od nowego budynku - którego transakcja nie obejmuje.
 • Jeśli repolonizacja, to czy należy się podatek od czynności cywilnoprawnych?

  Jeśli repolonizacja, to czy należy się podatek od czynności cywilnoprawnych?

  Polskie firmy rozwijają się i coraz częściej dochodzi do sytuacji, że przejmują swoich konkurentów. Taki zakup dokonany w kraju wiąże się z koniecznością zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych od umowy przejęcia. A co jeśli właściciel firmy ma siedzibę za granicą i tam dochodzi do transakcji?
 • Nie każde mieszkanie daje prawo do zwolnienia z podatku dochodowego

  Nie każde mieszkanie daje prawo do zwolnienia z podatku dochodowego

  Potrzeba pięciu lat między zakupem a sprzedażą nieruchomości, aby uniknąć podatku dochodowego. Ale nawet ci, którzy nie odczekali takiego okresu, mogą uniknąć podatku, jeśli uzyskaną kwotę przekażą na własne cele mieszkaniowe. Z tym, że należy pamiętać, że nie każda inwestycja we własne lokum spełnia wymagania fiskusa.