Biznes - podatek katastralny

Artykuły - Podatek katastralny (29)

 • Nowa definicja budowli wywoła wiele problemów

  Nowa definicja budowli wywoła wiele problemów

  Burzliwej debata na temat nowej definicji budowli w prawie podatkowym - odbyło się seminarium ekspercie w tym zakresie. Czy planowane przepisy wprowadzą porządek czy wywołają zamieszanie?
 • Raport CASP: Potrzebna reforma systemu opodatkowania nieruchomości

  Raport CASP: Potrzebna reforma systemu opodatkowania nieruchomości

  Potrzebna jest reforma opodatkowania nieruchomości, etapowy proces budowy systemu podatku zależnego od wartości nieruchomości; zmiany powinny być oparte na regulacjach, do których podatnicy są przyzwyczajeni - wynika raportu Centrum Analiz i Studiów Podatkowych SGH.
 • Może jednak powinniśmy wprowadzić podatek katastralny?

  Może jednak powinniśmy wprowadzić podatek katastralny?

  Dość nieoczekiwanie powrócił ostatnio problem sposobu opodatkowania rodzinnych nieruchomości.
 • Witold Modzelewski: Podatek katastralny - nasz demon

  Witold Modzelewski: Podatek katastralny - nasz demon

  Mamy kolejną wojnę wokół podatku katastralnego, który zasadniczo i głęboko podzielił rządzących i opozycję. Ponoć tym razem pomysł wprowadzenia tego podatku podrzuciła opozycyjnym samorządowcom jakaś fundacja, która teraz chciałaby schować się w mysiej dziurze, gdyż udało się skutecznie zniweczyć ich szanse wyborcze. Tak to jest, gdy za podatki biorą się wyznawcy liberalnych teorii: utopią każdego, kto zawierzy ich pomysłom - komentuje prof. Witold Modzelewski.
 • Kaczyński: PiS gwarantuje, nie będzie podatku katastralnego!

  Kaczyński: PiS gwarantuje, nie będzie podatku katastralnego!

  PiS gwarantuje, że w Polsce nie będzie podatku katastralnego, wprowadzenie go doprowadziłoby do wywłaszczenia ogromnej części Polaków z wszelkiego rodzaju własności odnoszących się do nieruchomości - powiedział w poniedzialek prezes PiS Jarosław Kaczyński.
 • Demografia sporo namiesza w mieszkaniówce. W dużych miastach będzie jeszcze drożej?

  Demografia sporo namiesza w mieszkaniówce. W dużych miastach będzie jeszcze drożej?

  Na rynku brakuje ok. 2-2,5 miliona mieszkań, ale w najbliższych latach ten niedobór zostanie ograniczony. Zakłada się, że do 2030 roku spadnie liczba ludności Polski o prawie milion. Wzrośnie też odsetek seniorów. Jednocześnie GUS prognozuje większą liczbę gospodarstw domowych, co może nakręcić popyt na nieruchomości. Według specjalistów z branży, lokale podrożeją w największych miastach. Z kolei w małych i średnich ośrodkach ceny pozostaną stabilne lub delikatnie spadną.
 • Podatek katastralny dla galerii handlowych i centrów biurowych

  Podatek katastralny dla galerii handlowych i centrów biurowych

  Galerie handlowe zostaną obciążone dodatkowym podatkiem. Okaże się, czy część tego obciążenia finansowego uda się im, poprzez wyższe ceny, przerzucić na konsumentów. Nowy podatek dotyczy nieruchomości komercyjnych, a więc także powierzchni biurowych, a to prawdopodobnie oznacza wyższe czynsze dla firm.
 • "Rzeczpospolita": Kataster wchodzi po cichu

  "Rzeczpospolita": Kataster wchodzi po cichu

  Rząd pod naciskiem Brukseli zmienił podatek od sklepów. Teraz zapłacą go wszyscy oddający budynki w najem - podaje dzisiejsza "Rzeczpospolita".
 • Polska wprowadza podatek katastralny, uderzy w galerie handlowe

  Polska wprowadza podatek katastralny, uderzy w galerie handlowe

  Zmiany podatkowe, które obowiązywać będą od początku nowego roku, dotyczą wprowadzenia podatku od nieruchomości komercyjnych. Są to centra handlowe, domy towarowe, butiki. Można się domyślać, że skutki finansowe galerie handlowe będą chciały przerzucić na klientów.
 • Roman Kluska: Mam marzenie

  Roman Kluska: Mam marzenie

  Marzę o tym, żeby w Polsce był znów wolny rynek. Dziś go nie mamy. Jego przywrócenie to jedyna szansa na kolejny skok gospodarczy naszego kraju. Biznes jest u nas tak uciemiężony przez coraz bardziej rozrastającą się biurokrację, a polska gospodarka tak przeregulowana, że to je paraliżuje, dławi, że przestają się z tego powodu rozwijać - mówi Roman Kluska, założyciel Optimusa, a dziś rolnik, właściciel i szef firmy Prawdziwe Jedzenie, produkującej naturalne sery z owczego mleka i wydawca książek religijnych.