podatek dochodowy

Artykuły - Podatek dochodowy (151)

 • Felieton Gwiazdowskiego. Dlaczego minister finansów broni podatników przed sądami

  Felieton Gwiazdowskiego. Dlaczego minister finansów broni podatników przed sądami

  Podatek dochodowy jest absurdalny. Jednym z moich ulubionych przykładów służących za dowód potwierdzający tę tezę jest opodatkowanie podatkiem dochodowym przychodu ze sprzedaży mieszkania przed upływem pięciu lat od jego nabycia. Problem bynajmniej nie dotyczy osób prowadzących działalność gospodarczą, tylko wszystkich pozostałych - także tych owdowiałych, osieroconych, chorych, niepełnosprawnych, emerytów czy rencistów. To ich najbardziej dręczy państwo opiekuńcze. Bo COVID-19 to nic, w porównaniu z FISKUS-20.
 • Obowiązek złożenia PIT-4R za 2019 r.

  Obowiązek złożenia PIT-4R za 2019 r.

  Po zakończeniu roku podatkowego na płatnikach podatku dochodowego od osób fizycznych ciąży wiele obowiązków informacyjnych. Należy do nich sporządzenie deklaracji rocznej PIT-4R. Deklarację tę płatnicy są zobligowani przekazać do właściwego urzędu skarbowego w obowiązującym terminie, na ustalonym wzorze formularza oraz w odpowiedniej formie.
 • Stosowanie kwoty zmniejszającej podatek, gdy dochód pracownika przekroczył pierwszy próg podatkowy

  Stosowanie kwoty zmniejszającej podatek, gdy dochód pracownika przekroczył pierwszy próg podatkowy

  W sytuacji, gdy dochód pracownika w październiku 2019 r. przekroczył pierwszy próg podatkowy, od listopada 2019 r. płatnik nie powinien stosować już kwoty zmniejszającej podatek. Jednocześnie płatnik w październiku br. nie mógł uwzględnić kwoty zmniejszającej podatek za kolejne miesiące.
 • Dochody z nieruchomości w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania

  Dochody z nieruchomości w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania

  Działalność gospodarcza prowadzona za granicą lub choćby posiadanie tam majątku często jest źródłem wielu niejasności podatkowych. Wówczas konieczne jest analizowanie zasad opodatkowania w dwóch państwach. Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania między państwami zasadniczo rozstrzygają, w którym państwie wystąpi obowiązek podatkowy, a w razie możliwości opodatkowania tego samego dochodu w dwóch państwach przewidują określone zasady odliczeń. W praktyce rodzi to jednak wiele problemów. Jeden z nich dotyczy dochodów z nieruchomości, w tym dochodów z ich zbycia.
 • Uwaga na firmy zakładane pod koniec roku. Można stracić prawo do rozliczenia się z małżonkiem

  Uwaga na firmy zakładane pod koniec roku. Można stracić prawo do rozliczenia się z małżonkiem

  Kto w listopadzie uruchomi działalność gospodarczą i zadeklaruje podatek liniowy lub ryczałt, straci prawo do wspólnego rozliczenia z małżonkiem za mijający rok. Na szczęście jest szansa się z tego wycofać i zachować preferencję.
 • Od października niższy podatek m.in. dla emerytów i rencistów

  Od października niższy podatek m.in. dla emerytów i rencistów

  Od października stawka podatku dochodowego dla osób uzyskujących dochód do kwoty 85 528 zł rocznie zmniejsza się z 18 do 17 proc. Co za tym idzie zmienia się również miesięczna zaliczka na podatek dochodowy - przypomina rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz.
 • "DGP": Związki partnerskie pokażą majątek

  "DGP": Związki partnerskie pokażą majątek

  - PiS, choć nieformalnych związków nie zamierza legalizować, przygotowuje jednak przepisy ich dotyczące. Nowe ułatwienia, ale i obowiązki, obejmą pary zarówno hetero-, jak i homoseksualne - informuje w czwartek "Dziennik Gazeta Prawna".
 • Wirtualna waluta - polscy podatnicy znów dostaną po kieszeni

  Wirtualna waluta - polscy podatnicy znów dostaną po kieszeni

  Z dniem 1 stycznia 2019 roku doszło do znowelizowania ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie obrotu wirtualną walutą. Na skutek pewnych zabiegów redakcyjnych nowych przepisów, podatnicy zostali pozbawieni możliwości rozliczenia straty podatkowej, wygenerowanej przed zmianą tych przepisów.
 • Skutki podatkowe odpłatnego zbycia nieruchomości po śmierci małżonka w świetle nowych przepisów

  Skutki podatkowe odpłatnego zbycia nieruchomości po śmierci małżonka w świetle nowych przepisów

  Sprzedaż nieruchomości przed upływem 5 lat od jej nabycia jest zasadniczo obarczona obowiązkiem zapłaty 19% podatku od osiągniętego z tej sprzedaży dochodu. Od 1 stycznia 2019 r. obowiązują jednak przepisy znowelizowanej ustawy o PIT zezwalające na korzystniejszy dla podatników sposób liczenia tego terminu w przypadku sprzedaży nieruchomości nabytych przez małżonków do majątku wspólnego.
 • Nie będzie prac nad pomysłem opodatkowania bezdzietnych

  Nie będzie prac nad pomysłem opodatkowania bezdzietnych

  - Na obecnym etapie minister Elżbieta Witek podjęła decyzję, że nie będą prowadzone jakiekolwiek prace nad pomysłem opodatkowania osób bezdzietnych - poinformowało MSWiA odnosząc się do poniedziałkowych informacji "Rzeczpospolitej", która dotarła do rządowego projektu polityki migracyjnej państwa.

Filmy - Podatek dochodowy (9)

 • Zmiany podatkowe dotyczące kosztów uzyskania przychodu

  Począwszy od 2020 r. podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych mogą skorzystać na zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów tzw. hipotetycznych kosztów finansowania inwestycji kapitałem własnym.
 • Powstaje biała lista podatników, konsekwencje będą drastyczne

  Biała lista podatników zostanie opublikowana 1 września br. Będzie publicznie dostępnym wykazem podatników zarejestrowanych na VAT.
 • Firmy zagraniczne źle oceniają zmiany w podatku dochodowym

  Firmy zagraniczne w Polsce, a jest ich ponad 26 tys. i zatrudniają 5,5 mln pracowników, jako niekorzystne uważają zmiany w ustawie o podatku dochodowym CIT.
 • Zmiany w podatkach dochodowych

  Zmiany w podatkach dochodowych PIT i CIT mogą doprowadzić do ograniczenia inwestycji przedsiębiorstw. Chodzi o konsekwencje zmian dotyczących rozliczania strat. W CIT będziemy mieli do czynienia z rozdzielonymi dwoma źródłami, pierwsze to nasza normalna działalność biznesowa, a drugie dotyczy zysków kapitałowych. Przy stracie na inwestycjach kapitałowych nie będzie można połączyć tych dwóch źródeł przy wyliczeniu należnego podatku. - Zmiana ta jest zaskakująca - mówi w rozmowie z MarketNews24 Anna Turska, doradca podatkowy z kancelarii Ożóg Tomczykowski. - I może ograniczyć inwestycje przedsiębiorstw, jak to oceniają organizacje pracodawców.