podatek CIT

Artykuły - Podatek CIT (31)

 • Odroczenie przez spółki komandytowe statusu podatnika CIT na 1 maja 2021 r.

  Odroczenie przez spółki komandytowe statusu podatnika CIT na 1 maja 2021 r.

  Od 1 stycznia 2021 r. rozszerzony został katalog podatników CIT o wszystkie spółki komandytowe i niektóre spółki jawne. Spółka komandytowa może postanowić, że uzyska status podatnika CIT 1 maja 2021 r. W takim przypadku spółka, której ostatni dzień roku obrotowego przypada w okresie od 31 grudnia 2020 r. do 31 marca 2021 r., może też podjąć decyzję o wydłużeniu roku obrotowego do 30 kwietnia 2021 r.
 • Rok podatkowy inny niż kalendarzowy a limit przychodów uprawniających do stosowania 9 proc. stawki CIT

  Rok podatkowy inny niż kalendarzowy a limit przychodów uprawniających do stosowania 9 proc. stawki CIT

  "Nowy" limit przychodów, w wysokości 2 mln euro, dotyczy również podatników, których rok podatkowy jest inny niż kalendarzowy i rozpoczął się przed dniem 1 stycznia 2021 r., a zakończy się po dniu 31 grudnia 2020 r. Może być on także stosowany przez spółkę, o której mowa w pytaniu, po spełnieniu określonych warunków.
 • Objęcie spółek komandytowych i niektórych jawnych CIT

  Objęcie spółek komandytowych i niektórych jawnych CIT

  Niebawem wejdzie w życie nowelizacja ustaw podatkowych, na mocy której rozszerzony zostanie katalog podatników podatku dochodowego od osób prawnych o spółki komandytowe i niektóre spółki jawne. Zmiany nastąpią już z dniem 1 stycznia 2021 r. z tym zastrzeżeniem, że spółka komandytowa może postanowić, że uzyska status podatnika CIT z dniem 1 maja 2021 r.
 • Czy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą może płacić estoński CIT?

  Jeżeli w Polsce zostanie wprowadzony tzw. estoński CIT, to nie będzie on obejmował podatników PIT prowadzących działalność gospodarczą. Czy łatwo można zmienić się w płatnika CIT?
 • Unijny pakiet podatkowy nabiera kształtu. Sprawdź, co się zmieni

  Unijny pakiet podatkowy nabiera kształtu. Sprawdź, co się zmieni

  Użytkownicy platform internetowych nie ukryją przed fiskusem dochodu z wynajmu czy z przewozów. Deklaracje VAT i inne obowiązki sprawozdawcze zostaną odchudzone, a urzędnicy z poszczególnych krajów zaczną w końcu wymieniać się informacjami o oszustach. KE opublikuje mapę drogową, w której może się znaleźć data wprowadzenia europejskiego podatku cyfrowego, jak i minimalna stawka CIT.
 • MF wprowadzi ułatwienie dla części podatników

  MF wprowadzi ułatwienie dla części podatników

  Ministerstwo Finansów wprowadza ułatwienie podatkowe dla najmniejszych podatników CIT. Małe firmy mogą teraz składać zeznanie CIT-8 do końca października tego roku.
 • PKO BP największym podatnikiem w Polsce

  PKO BP największym podatnikiem w Polsce

  Największym podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych była w 2017 roku Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski. Spółka zapłaciła 1 mld 97 mln 539 tys. 517 zł - wynika z opublikowanej we wtorek przez Ministerstwo Finansów informacji o rozliczeniach podatkowych największych firm za 2017 rok.
 • Możliwość stosowania 9 proc stawki CIT w 2019 r.

  Możliwość stosowania 9 proc stawki CIT w 2019 r.

  Czy w 2019 r. stawkę CIT w wysokości 9% będzie mogła stosować spółka z o.o., która nie będzie posiadała statusu małego podatnika (prowadzimy działalność gospodarczą od wielu lat
 • Obciążenia firm wzrosną mimo braku oficjalnej podwyżki

  Obciążenia firm wzrosną mimo braku oficjalnej podwyżki

  Styczniowe zmiany w podatku CIT to duża rewolucja dla przedsiębiorców. Jak podkreślają eksperci, mimo braku formalnej podwyżki podatków zmiany doprowadzą de facto do zwiększenia obciążeń przedsiębiorców.
 • Morawiecki: Planujemy uszczelnienie podatku CIT

  Morawiecki: Planujemy uszczelnienie podatku CIT

  - W planach resortu finansów jest kilkanaście nowych akcji i ustaw, które mają za zadanie uszczelnienie podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) - powiedział wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki.

Filmy - Podatek CIT (1)

 • Luka w płaceniu podatku CIT nadweręża budżet państwa. To aż 24 miliardy złotych rocznie

  Luki w opłacalności podatków przekładają się bezpośrednio na straty w budżecie państwa. Tak, jak w przypadku zmniejszania luki w płaceniu podatku VAT organy kontroli i instytucje publiczne osiągnęły sukces, tak braki w płaceniu podatku od dochodów spółek wciąż nadwerężają wspólną kasę. Nieopłacony CIT, według szacunków Polskiego Instytutu Ekonomicznego, kosztował Polskę w ostatnim roku do 24 miliardów złotych. Może stanowić aż 1,08% produktu krajowego brutto. W większości przypadków nie jest to wynik nielegalnego działania, lecz rozliczania podatku niezgodnie z intencją ustawodawcy.