podatek Belki

Artykuły - Podatek Belki (103)

 • MF szykuje wprowadzenie nowej ulgi podatkowej

  MF szykuje wprowadzenie nowej ulgi podatkowej

  Jak podał wiceminister finansów Jan Sarnowski, likwidacja podatku od zysków kapitałowych nie jest rozważana, możliwe jest wprowadzenie ulg i zwolnień w przypadku inwestycji długoterminowych.
 • Lokaty bankowe: Trzy złote odsetek za każdy tysiąc w banku

  Lokaty bankowe: Trzy złote odsetek za każdy tysiąc w banku

  Przeciętna roczna lokata założona w maju była oprocentowana na 0,4 proc. w skali roku - wynika z najnowszych danych NBP. Od tego rachitycznego oprocentowania trzeba jeszcze odjąć podatek. W efekcie w najbliższym czasie Inflacja może pochłaniać siłę nabywczą oszczędności nawet dziesięć razy szybciej niż banki będą do nich dopisywać odsetki.
 • ​Bosak postuluje wprowadzenie progu poniżej którego nie będzie się płacić tzw. podatku Belki

  ​Bosak postuluje wprowadzenie progu poniżej którego nie będzie się płacić tzw. podatku Belki

  Ustanowienie progu poniżej którego nie będzie się płacić tzw. podatku Belki (podatku od dochodów kapitałowych) zadeklarował w środę w Inowrocławiu (Kujawsko-pomorskie) kandydat Konfederacji na prezydenta Krzysztof Bosak. Ocenił, że teraz jest to podatek haniebny i niesprawiedliwy.
 • Niskie odsetki od lokat nie pomagają państwowej kasie

  Niskie odsetki od lokat nie pomagają państwowej kasie

  Około 2,2 mld zł zyskał w ubiegłym roku budżet z podatku Belki. To więcej niż rok wcześniej, ale tylko dlatego, że przybyło pieniędzy trzymanych w bankach.
 • Za podatek bankowy zapłacili... klienci

  Za podatek bankowy zapłacili... klienci

  Na dodatkowe obciążenia banki zareagowały obniżką oprocentowania depozytów i podwyższeniem kosztu kredytu. I nie zmieniły podejścia do dziś. Po czterech latach obowiązywania podatku od instytucji finansowych budżet ma z niego łącznie 17 mld zł dochodów. Klientom banków podatek jednak nie pomóg.
 • Warto poszerzyć instrumenty polityki pieniężnej i znieść podatek Belki

  Warto poszerzyć instrumenty polityki pieniężnej i znieść podatek Belki

  Warto poszerzyć instrumentarium polskiej polityki pieniężnej i pomyśleć o likwidacji podatku od zysków kapitałowych - uważa członek RPP Eryk Łon. Jego zdaniem, w rozwoju polskiego rynku kapitałowego może pomóc dywersyfikacja oferty dla inwestorów, np. o fundusze zgodne z zasadami katolickiej nauki społecznej.
 • Strategia Rozwoju Rynku Kapitałowego to krok w dobrą stronę

  Strategia Rozwoju Rynku Kapitałowego to krok w dobrą stronę

  W Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego, opublikowanym w zeszłym tygodniu na stronie internetowej Ministerstwa Finansów. Resort finansów szykuje niższy podatek od dywidend, preferencje dla euroobligacji i akcji pracowniczych.
 • MF przygotowało strategię rozwoju rynku kapitałowego

  MF przygotowało strategię rozwoju rynku kapitałowego

  Zachęty podatkowe dla emitentów i inwestorów, usprawnienia w zakresie administracji skarbowej, nadzór i reformy dot. regulacji - to niektóre propozycje w projekcie Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego, opublikowanym na stronach MF. Projekt zawiera on 60 działań, które są odpowiedzią na bariery rozwoju rynku kapitałowego. Zakłada zmniejszenie tak zwanego podatku Belki.
 • Polacy wpłacili do banków 37 mld zł

  Polacy wpłacili do banków 37 mld zł

  W styczniu 2018 roku nasze oszczędności w bankach rosły najwolniej od 14 lat. Ich roczny wzrost wyniósł niecałe 3%. Najnowsze dane NBP pokazują, że sytuacja uległa zdecydowanej zmianie. Z wyliczeń Expandera wynika, że na koniec stycznia Polacy mieli w bankach kwotę o prawie 11% wyższą niż przed rokiem. Planowane rozszerzenie programu Rodzina 500+ na pierwsze dziecko może sprawić, że te oszczędności będą rosły jeszcze szybciej. To niestety prawdopodobnie sprawi, że spadnie oprocentowanie lokat.
 • Polacy na lokatach stracili 44 miliardy złotych

  Polacy na lokatach stracili 44 miliardy złotych

  Utrzymujące się niskie stopy procentowe w Polsce to prawdziwa zmora dla szukających bezpiecznych lokat. Przy oprocentowaniu poniżej 2% łatwiej spotkać kogoś kto idzie do banku zlikwidować depozyt niż kogoś kto idzie wpłacić na lokatę więcej pieniędzy - wynika z danych zebranych przez analityków Open Finance.

Filmy - Podatek Belki (2)

 • Polisolokaty już mniej atrakcyjne. Od zysków trzeba zapłacić podatek Belki

  Polisolokaty nie pozwalają już na uniknięcie podatku Belki. Od 1 stycznia ten produkt jest objęty tym opodatkowaniem tak samo, jak wszystkie inne produkty generujące dochody kapitałowe. Podatku nie zapłacą osoby, które wykupiły polisolokatę przed końcem 2014 r. – ale tylko do czasu zmiany lub przedłużenia umowy. ‒ Z uwagi na opodatkowanie polisolokat przestają one być atrakcyjnym instrumentem finansowym. Jeśli weźmiemy pod uwagę to, że wszystkie instrumenty finansowe ‒ lokaty, depozyty, polisolokaty ‒ będą opodatkowane, to znajdą się na tej samej półce pod względem atrakcyjności, co inne produkty oferowane przez banki – podkreśla Łukasz Warmiński, radca prawny i doradca podatkowy z kancelarii Galt.
 • Fiskus upomni się o zyski inwestorów

  Na rozliczenie się z fiskusem zostały niecałe 2 tygodnie. Początkującym inwestorom warto przypomnieć, że przed urzędem skarbowym muszą wykazać również zyski z inwestycji i zapłacić od nich 19-procentowy podatek Belki. Komentuje Paweł Cymcyk z ING TFI.