podatek bankowych

Artykuły - Podatek bankowych (64)

Filmy - Podatek bankowych (3)

  • Zainteresowanie rządu bankami spółdzielczymi wynika z braku podatku bankowego

    Podatek bankowy nie dotyczy banków spółdzielczych i zrzeszających. Nie udzielały kredytów we frankach, co daje przewagę działania nad bankami komercyjnymi w udziale i istnieniu na rynku lokalnym.
  • J. Jankowiak: Jest duża nieufność zagranicznych inwestorów do polskich banków

    Wprowadzenie podatku bankowego oraz niepewność dotycząca portfela kredytów hipotecznych to główne powody nieufności zagranicznych inwestorów do polskich banków – uważa Janusz Jankowiak, główny ekonomista z Polskiej Rady Biznesu. W jego ocenie tę niepewność widać chociażby w notowaniach giełdowych spółek. – Cały czas jest dosyć duża nieufność do polskich banków. To dotyczy nie tylko niewiadomych skutków wprowadzenia podatku na aktywa bankowe,lecz także portfela kredytów hipotecznych. W dalszym ciągu nie ma jasności, jak sprawa się rozstrzygnie i jak wpłynie na wyniki wszystkich banków – mówi główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu Janusz Jankowiak. Wprawdzie od początku lutego indeks WIG-banki rósł nawet nieco szybciej niż WIG (9,8 proc. wobec 9 proc.), jednak przez ostatni rok jego straty były znacznie wyższe i przekraczały 22 proc., podczas gdy indeks szerokiego rynku stracił przez ostatnich 12 miesięcy tylko 13 proc. Do odrobienia strat wciąż więc bankom daleko. W ocenie Jankowiaka pomoc frankowiczom w jakiejś formie byłaby do rozważenia, gdyby nie było to jedno z wielu wprowadzanych jednocześnie rozwiązań, jak Fundusz Wsparcia Kredytobiorców, podatek bankowy czy składki na Bankowy Fundusz Gwarancyjny.
  • Koszt obciążeń nakładanych na banki nie może być wyższy niż ich zyski?

    5,5 mld zł z tytułu podatku bankowego i nawet 30 mld zł, jeżeli zaproponowany przez prezydenta Andrzeja Dudę projekt przewalutowania kredytów frankowych wszedłby w życie – na tyle szacowane są obciążenia, jakie będą musiałyby ponieść banki w 2016 roku. Tymczasem w ubiegłym roku sektor bankowy zarobił (licząc do listopada) niecałe 11 mld zł. – Wprowadzenie na raz wielu obciążeń na system instytucji finansowych, w tym banków, nie byłoby korzystne. Dobrą jest to, że na razie Komisja Nadzoru Finansowego analizuje skutki finansowe. Ta analiza nieco potrwa – mówi prof. Elżbieta Chojna-Duch, była członkini RPP. – Zobaczymy, jak banki odbiorą obciążenie z tytułu podatku od instytucji finansowych i jaki to będzie miało skutek dla akcji lokowania, dla akcji kredytowej. Jak same instytucje finansowe odbiorą to dodatkowe obciążenie.