podatek bankowy

Artykuły - Podatek bankowy (115)

Filmy - Podatek bankowy (9)

 • Podatek bankowy zwiększa zadłużenie Polaków

  W ciągu pół roku każdy Polak stał się bardziej zadłużony o 1 697 zł. Dług publiczny zwiększył się o 64 mld zł. Jednak banki chętnie pożyczają rządowi, bo tak został skonstruowany wprowadzony przez rząd podatek bankowy.
 • Drożej w bankach. Sprawdź, za co zapłacisz więcej

  Klienci banków już zaczęli płacić za podatek bankowy. Już dzisiaj, każdy nowy kredytobiorca zapłaci średnio o 25 złotych więcej za na każde 100 tys. kredytu, a kolejne podwyżki nie są wykluczone – wynika z analiz Notus.
 • Za co bank może podwyższyć opłaty?

  Kredyt hipoteczny, opłaty za prowadzenie konta, wyższe koszty kredytów konsumenckich. Za jakie produkty bankowe zapłacimy więcej? (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • J. Borowski: Przez nowe podatki akcja kredytowa banków będzie rosła wolniej

  Wprowadzenie podatku bankowego zahamuje akcję kredytową w niektórych bankach, a innym pozwoli na podniesienie udziałów w rynku – uważa Jakub Borowski, główny ekonomista Crédit Agricole. Z kolei danina nałożona na sklepy obciąży częściowo dostawców i klientów. W efekcie wzrosną ceny, a spadnie konsumpcja, zyski firm i inwestycje. Ustawa o podatku od niektórych instytucji finansowych przewiduje, że od lutego m.in. banki będą obłożone tzw. podatkiem bankowym, wynoszącym rocznie 0,44 proc. wartości aktywów. Ministerstwo Finansów szacuje, że wprowadzenie podatku przyniesie wzrost wpływów budżetowych o 4,4 mld zł. Negatywnie jednak odbije się na sektorze bankowym. – Oszacowaliśmy wpływ podatku bankowego na akcję kredytową w Polsce – podkreśla Jakub Borowski, główny ekonomista Crédit Agricole. – Wpływ tego podatku jest negatywny i w naszej ocenie obniży akcję kredytową w Polsce o 15 mld zł w tym roku. Natomiast pamiętajmy też o tym, że niektóre banki mają bardzo wysokie kapitały. Mogą więc wykorzystać tę sytuację do wzmocnienia swojej pozycji konkurencyjnej na rynku i zwiększenia akcji kredytowej.