podatek

Artykuły - Podatek (2284)

 • Sprzedaż mieszkania - umowa deweloperska nie zwolni z podatku

  Sprzedaż mieszkania - umowa deweloperska nie zwolni z podatku

  Od płacenia podatku dochodowego po sprzedaży mieszkania może zwolnić przeznaczenie uzyskanych pieniędzy na tzw. własne cele mieszkaniowe. Są na to trzy lata. Jednak urząd skarbowy przypomina, że samo podpisanie w tym czasie umowy deweloperskiej nie wystarczy. Prawo do zwolnienia z podatku daje dopiero uzyskanie pełnego prawa własności - podaje serwis Prawo.pl.
 • Fiskus uznał, że firma nie ma prawa do odliczenia VAT od zakupu nieruchomości

  Fiskus uznał, że firma nie ma prawa do odliczenia VAT od zakupu nieruchomości

  Zgodnie z generalną zasadą prawa podatkowego, dostawa budynków, budowli lub ich części podlega zwolnieniu z podatku od towarów i usług. Jest to regulacja istotna zwłaszcza dla przedsiębiorców, którzy jeśli skorzystają ze zwolnienia z VAT, nie będą później mogli tego VAT w swojej działalności odliczyć.
 • Nowe podatki groźniejsze niż pandemia, czyli branża rozmawia o cukrze i "małpkach"

  Nowe podatki groźniejsze niż pandemia, czyli branża rozmawia o cukrze i "małpkach"

  Brak konsultacji z producentami i handlem, szybkie tempo wprowadzania zmian prawnych oraz stawki nieadekwatne do siły nabywczej konsumentów, a także bierność na apele przedstawicieli rynku - to najważniejsze wnioski, które płyną z dyskusji, toczących się na zeszłotygodniowym Kongresie Alkohole i Napoje 2020, zorganizowanym przez Wydawnictwo Gospodarcze oraz redakcję "Wiadomości Handlowych".
 • Wzrośnie podatek od posiadania psa

  Wzrośnie podatek od posiadania psa

  Kwota, którą w 2021 r. będą mogły pobierać gminy od właścicieli czworonogów, wzrośnie. Maksymalna roczna opłata od zwierzęcia będzie o prawie 5 zł wyższa niż w tym roku. Nie wszędzie trzeba płacić za posiadanie psa. Jednak tam, gdzie samorząd uchwalił podatek, będzie on mógł wynieść od nowego roku do 130,30 zł.
 • "Rzeczpospolita": Szczep i płać podatek

  "Rzeczpospolita": Szczep i płać podatek

  ​Rząd zaleca szczepionki na grypę. Mają pomóc w walce z COVID-19. Ale firma, która sfinansuje je pracownikom, musi naliczyć im przychód i potrącić PIT - twierdzi Ministerstwo Finansów - informuje we wtorek "Rzeczpospolita".
 • Supermarkety też mają łapać deszcz

  Supermarkety też mają łapać deszcz

  6 mln zł rocznie ma wpływać z tytułu opłaty za zmniejszoną naturalną retencję od właścicieli wielkopowierzchniowych obiektów handlowych - szacuje Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
 • "DGP": Słabsze media, słabszy opór

  "DGP": Słabsze media, słabszy opór

  ​Ziobryści mają nowy pomysł utemperowania mediów. Jest nim danina od reklam - podaje "Dziennik Gazeta Prawna".
 • Spór o podatek od zagranicznych ubezpieczeń nie ustaje

  Spór o podatek od zagranicznych ubezpieczeń nie ustaje

  Nie trzeba potrącać podatku u źródła od składek ubezpieczeniowych wypłacanych za granicę - stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Dwa tygodnie temu przeciwnie orzekł WSA w Poznaniu.
 • Resort finansów: Brak przesłanek, by złagodzić warunki ulgi w podatku od darowizn

  Resort finansów: Brak przesłanek, by złagodzić warunki ulgi w podatku od darowizn

  Jak poinformowało Ministerstwo Finansów, nie ma przesłanek dla złagodzenia warunków zwolnienia z podatku od darowizn. Chodzi o obowiązek przekazywania darowizny na konto, co pozwala najbliższej rodzinie uniknąć zapłaty podatku od spadków i darowizn.
 • Modyfikacje związane z białą listą w podatku dochodowym

  Modyfikacje związane z białą listą w podatku dochodowym

  Od stycznia br., w związku z wprowadzeniem w podatku VAT przepisów dotyczących tzw. białej listy oraz mechanizmu podzielonej płatności (MPP), na gruncie podatku dochodowego zaczęły obowiązywać zaostrzone uregulowania sposobu realizacji płatności między przedsiębiorcami. Jednak od 1 lipca br. sankcje w omawianym zakresie zostały znacznie złagodzone.

Filmy - Podatek (32)

 • Emerytura bez podatku. Realny pomysł czy utopia?

  Już ponad 140 tys. osób podpisało się pod obywatelskim projektem ustawy, który zakłada, że emeryci mieliby dostawać emeryturę w kwocie brutto, a nie netto. Oznaczałoby to, że seniorzy nie odprowadzaliby od emerytury ani podatku ani składki zdrowotnej, ponieważ – jak argumentują pomysłodawcy – robili to już całe życie. Choć wcześniej propozycja była zgłaszana jako projekt poselski, została odrzucona przez Sejm. Dzięki podpisom obywateli pomysł wraca na wokandę.
 • Nawet 11 mld zł mogą odzyskać Polacy pracujący w 6 krajach UE z nadpłaconego podatku

  Polacy pracujący za granicą mają coraz większą świadomość, że mogą odzyskać nadpłacone przez ich pracodawców podatki. Mimo to do odzyskania pozostaje niebagatelna kwota 11 mld zł – wyliczyła Grupa Euro-Tax.pl dla 6 krajów (Wielkiej Brytanii, Holandii, Niemiec, Irlandii i Belgii). Rośnie także świadomość Polaków w zakresie tego, jakie zasiłki im przysługują. W części krajów można się ubiegać o zasiłek rodzinny za kilka lat wstecz.
 • Rząd chce zwiększyć podatek za wynajmowanie mieszkania

  Ministerstwo Finansów chce wprowadzić zmiany w podatku dochodowym od osób fizycznych i podatku dochodowym od osób prawnych. W ramach działań związanych z uszczelnieniem systemu podatkowego proponowane są podwyższenia podatków. Jedna ze zmian dotyczy opodatkowania przychodów z najmu mieszkania.
 • Gdzie zniknęło 15 mld zł z opodatkowania kierowców

  Posłowie PiS chcą utworzyć Fundusz Dróg Samorządowych, z którego mają być finansowane remonty.Na ten fundusz maja złożyć się kierowcy: paliwa mają podrożeć o 24-25 groszy za litr. Rząd chce uzbierać 5 mld zł rocznie, oraz dodatkowy miliard z podatku VAT. A co się dzieje z podatkiem, który już jest i miał być przeznaczany na budowę dróg? 15 mld zł znika, bo jest wydawane na inne cele.