pochówki

Artykuły - Pochówki (-6)

 • Za miesiąc wyniki badań ws. nietypowych pochówków

  Na przełomie sierpnia i września mają być znane wyniki szczegółowych badań ludzkich szczątków i przedmiotów znalezionych na budowie Drogowej Trasy Średnicowej w Gliwicach. Jedna z tez zakłada, że pochówki te miały charakter antywampiryczny; inna, że spoczywają tam skazańcy.
 • Archeolodzy odkryli 10 pochówków z epoki brązu

  10 pochówków z epoki brązu odkryli archeolodzy w Krzyżanowicach Dolnych koło Pińczowa (woj. świętokrzyskie). Jak przyznają naukowcy zaskakujące jest bogate wyposażenie grobów sprzed ponad 3,5 tys. lat
 • Ponowny pochówek Mazurów, czyli jak gmina sprzedała cmentarz

  W Szymonce pod Rynem odbędzie się w sobotę powtórny pochówek dawnych mieszkańców tej wsi. Ich szczątki wykopał przypadkowo właściciel kupionej od gminy Ryn działki, która okazała się przedwojennym cmentarzem.
 • Miasto Ełk buduje nowy cmentarz

  Blisko 4 mln zł wyda miasto Ełk na zbudowanie nowego cmentarza komunalnego. Na obecnym kończą się miejsca na pochówki - poinformował prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz.

Filmy - Pochówki (1)

 • Niewiarygodne! Tak będą wyglądać cmentarze przyszłości

  Miejsca na Ziemi nie przybywa, a liczba zmarłych... cóż, stale się powiększa. Kolejne miasta stają w obliczu problemu wygospodarowania przestrzeni na nowe cmentarze. Rozwiązaniem tej kwestii wydają się być nekropolie pionowe, które coraz częściej pojawiają się w różnych krajach - od Brazylii po Japonię. Światowym pionierem w dziedzinie budowania pionowych cmentarzy jest Izrael. Pod Tel Awiwem wyrosła niedawno wielopiętrowa, betonowa dżungla, obok której przebiega ruchliwa autostrada. Na pierwszy rzut oka nie różni się ona niczym od gęsto zabudowanych miejskich osiedli. Niech was jednak nie zwiodą pozory. Te wieże będą domami nie dla żywych – lecz dla umarłych... W 30 pionowych konstrukcjach ulokowanych zostanie około 250 tysięcy grobów. Będą to tradycyjne grobowce, w związku z czym każda kondygnacja danej wieży będzie przypominała zwyczajny cmentarz - z tą wszakże różnica, że rozpościerać się nad nim będzie nie niebo, a betonowy sufit. Za pomocą sprytnej sztuczki architektonicznej każde piętro nekropolii będzie połączone z ziemią, tak, aby pobożni wyznawcy judaizmu mogli być chowani w duchu słów z Księgi Rodzaju: "Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz".