pneumokoki

Artykuły - Pneumokoki (21)

 • Innowacyjna szczepionka przeciwko grypie i pneumokokom

  Innowacyjna szczepionka przeciwko grypie i pneumokokom

  Połączenie szczepionki przeciwko grypie typu A ze szczepionki skierowanej przeciwko pneumokokom, zwiększa skuteczność obu. Taka szczepionka skojarzona może ocalić życie milionom ludzi na całym świecie - i to do tego niskim kosztem.
 • Pneumokoki zabijają. Nie zwlekaj ze szczepieniem!

  Pneumokoki zabijają. Nie zwlekaj ze szczepieniem!

  Nie milkną echa tragedii z Poznania, gdzie 14-miesięczna dziewczynka zmarła z powodu zakażenia pneumokokami. Dziecko nie było szczepione. A tylko szczepienie może zapewnić odpowiednią ochronę przed tymi groźnymi bakteriami.
 • Pneumokoki. Wyjątkowo niebezpieczne bakterie

  Pneumokoki. Wyjątkowo niebezpieczne bakterie

  Naukowcy z Uniwersytetu w Liverpoolu i Instytutu Karolińskiego w Sztokholmie dokonali przełomu w badaniach nad pneumokokami, odkryli nowy mechanizm działania wydzielanej przez te groźne bakterie toksyny, który ułatwia im oszukiwanie naszego układu odpornościowego. Odkrycie, opisane przez nich na łamach czasopisma "Nature Microbiology", może mieć istotne znaczenie przy tworzeniu nowych szczepionek. Do tej pory uważano, że owa toksyna, pneumolizyna, uszkadza błony komórek przyłączając się do cząsteczek cholesterolu. Teraz okazuje się, że blokuje również receptory istotnych komórek układu immunologicznego.
 • Meningokoki, pneumokoki w przedszkolu? Dezynfekcja nic nie da

  Meningokoki, pneumokoki w przedszkolu? Dezynfekcja nic nie da

  Meningokoki i pneumokoki to bakterie bytujące w śluzówce człowieka. Są środowiska, gdzie nosicieli może być więcej niż w całej populacji, np. w przedszkolach czy koszarach. Ale dezynfekcja pomieszczeń to nie broń na te patogeny.
 • Szczepionki - niedoceniany sojusznik ludzkości

  Szczepionki - niedoceniany sojusznik ludzkości

  Jedyne kraje, w których wciąż występuje polio, to Pakistan i Afganistan. Odra, która do niedawna była uznawana za chorobę zapomnianą, w Czechach zaatakowała już 150 osób. To wszystko przez opory przed szczepieniami ochronnymi, które ma coraz więcej osób.
 • Zaszczep swoje dzieci przeciwko pneumokokom

  Zaszczep swoje dzieci przeciwko pneumokokom

  Uwaga rodzice i opiekunowie! Jeśli wasze dziecko urodziło się w latach 2013-16 i nie było dotąd szczepione przeciwko pneumokokom, to w ciągu najbliższych trzech miesięcy będzie miało szansę uzyskać skuteczną ochronę przed tymi groźnymi bakteriami. Za darmo!
 • Śmiertelnie groźne

  Śmiertelnie groźne

  Milion dzieci rocznie umiera z powodu chorób wywołanych pneumokokami. Zapobiec temu mogą jedynie szczepienia ochronne.
 • Program szczepień przeciwko pneumokokom

  Program szczepień przeciwko pneumokokom

  ​Powszechne szczepienie niemowląt przeciwko pneumokokom zmniejszyły liczbę zachorowań.
 • Koncerny farmaceutyczne: Ceny szczepionek drastycznie podrożały

  Koncerny farmaceutyczne: Ceny szczepionek drastycznie podrożały

  Ceny szczepionek chroniących przed coraz większa liczbą zakażeń drastycznie podrożały. W Polsce część nowoczesnych szczepionek jest zalecanych, ale nie są refundowane z budżetu.
 • Polacy za biedni na szczepionki

  Polacy za biedni na szczepionki

  - Dla tysięcy rodziców ceny zalecanych szczepionek dla dzieci są zaporowe, dlatego państwo powinno je refundować - informuje "Rzeczpospolita".

Filmy - Pneumokoki (1)

 • Czym są pneumokoki?

  - Pneumokoki to bakterie bardzo rozpowszechnione u człowieka - powiedziała dr Aneta Górska-Kot. Ordynator Oddziału Pediatrycznego przy ul. Niekłańskiej w Warszawie dodała, że głównym rezerwuarem tych bakterii są małe dzieci. Jak uniknąć zarażenia pneumokokami? (Dzień Dobry TVN/x-news)