Biznes - PLN

Synonimy:
brak
Inne znaczenia:
PLN (Partie polityczne) ,

Artykuły - PLN (165)

 • Kursy walut: ​2-miesięczne minima na złotym

  Kursy walut: ​2-miesięczne minima na złotym

  Czwartkowy, poranny handel na rynku FX przynosi dalsze spadki eurodolar i w konsekwencji podtrzymanie presji na walutach EM, w tym PLN. Eurodolar testuje 1,1660 USD.
 • Złoty czeka na RPP

  Złoty czeka na RPP

  Kurs EUR/PLN może w najbliższych dniach wrócić na wyższe poziomy - uważają ekonomiści. Ich zdaniem, brak podaży papierów wartościowych na rynku pierwotnym oraz spodziewana gołębia retoryka płynąca z posiedzenia RPP stworzą w tym tygodniu przestrzeń dla spadku rentowności 10-latek poniżej 1,40 proc.
 • Co będzie się działo z polską walutą w 2020 r.?

  Co będzie się działo z polską walutą w 2020 r.?

  Złoty powinien się wzmacniać wobec euro i dolara. Za euro nie będziemy płacić 4,39 zł, jak to było we wrześniu 2019 r. Już z początkiem 2020 r. europejska waluta staniała do blisko 4,25 zł.
 • Co czeka Polskę i złotego w 2020 r.?

  Co czeka Polskę i złotego w 2020 r.?

  Jaka była kondycja polskiej gospodarki w mijającym roku? Jak radziła sobie złotówka i co może przynieść nadchodzący rok? Jakie są perspektywy dla głównych walut i jakie ryzyka inwestorzy powinni brać pod uwagę? Eksperci Saxo Banku skomentowali najważniejsze kwestie na przełomie roku.
 • Strefa euro ma przyszłość, ale narodowe waluty tym bardziej

  Strefa euro ma przyszłość, ale narodowe waluty tym bardziej

  Podkreślanie zalet samodzielnej polityki monetarnej przy jednoczesnym zasygnalizowaniu, że jej możliwości też się wyczerpują i czas na aktywniejszą politykę fiskalną - tak można podsumować 9. międzynarodową konferencję NBP na temat przyszłości europejskiej gospodarki.
 • Co się stanie z polską walutą po ogłoszeniu wyroku TSUE dotyczącego frankowiczów

  Ostatnie dni przyniosły duże osłabienie polskie waluty wobec franka szwajcarskiego. Frank kosztuje ponad 4 zł, najdrożej w ciągu ostatnich 12 miesięcy. To efekt ataku inwestorów spekulacyjnych, którzy chcą zarobić na wyroku TSUE, dotyczącym frankowiczów.
 • Wspólne waluty jako projekty polityczne

  Wspólne waluty jako projekty polityczne

  Historia wspólnych walut to w pierwszej kolejności historia polityczna, a nie gospodarcza. Dominującym czynnikiem powołującym wspólne waluty do życia była rywalizacja o zachowanie wpływów i stworzenia z nich narzędzia do uzależnienia politycznego i ekspansji. Odpowiedzi znajdują się częściej w opasłych tomach historii i w analizach przyczyn konfliktów oraz geopolityki niż w innych dyscyplinach naukowych.
 • Czwartek przyniósł mocną przecenę złotego

  Czwartek przyniósł mocną przecenę złotego

  Czwartek przyniósł bardzo wyraźną przecenę złotego. Kurs słabego globalnie euro w pewnym momencie zbliżył się do 4,40, dolar kosztuje sporo powyżej 3,90, zaś frank powyżej 4 złotych. Złoty traci w oczekiwaniu na wielkie luzowanie ze strony EBC.
 • Nie powinno dojść do panicznej wyprzedaży polskiej waluty

  Nie powinno dojść do panicznej wyprzedaży polskiej waluty

  W ostatnich tygodniach złoty tracił do większości walut, a istotnym wyjątkiem był jedynie funt brytyjski. Kurs dolara amerykańskiego oscylował w granicach 3,90 zł, a kurs franka szwajcarskiego zbliżył się do 4 zł.
 • Złoty może się umacniać. Euro w centrum uwagi

  Złoty może się umacniać. Euro w centrum uwagi

  Złoty ma w najbliższym czasie szanse na lekkie umocnienie się względem euro - oceniają ekonomiści. Rentowności SPW mogą pozostać na niskich poziomach ze względu na umocnienie się długu na rynkach bazowych. Dzisiaj odbędzie się głosowanie nad wotum nieufności dla włoskiego rządu, na które naciska Liga Północna. W razie wcześniejszych wyborów partia ta prowadzi w sondażach i jest w stanie umocnić swoją pozycję.

Filmy - PLN (1)

 • NBP wspiera eksport osłabiając złotego

  Państwo posiada wiele narzędzi, dzięki którymi może ratować gospodarkę przed działaniem różnorakich kryzysów. Podobnie rzecz ma się w przypadku kryzysu pandemicznego, z którym wciąż walczymy. Jedną z instytucji państwowych, która odgrywa w tym procesie ważną rolę, jest Narodowy Bank Polski. To organ, który w aktywny sposób może wspierać popyt na rynku i ruch inwestycyjny w kraju. Już na początku pandemii COVID-19 Narodowy Bank Polski podjął działania mające na celu wsparcie polskiej gospodarki w czasach kryzysu. Jedno z nich, chociaż na pierwszy rzut oka nie do końca zrozumiałe, bardzo pomogło sektorowi eksportowemu w odbiciu się od dna. Wydaje się, że Bank Centralny będzie kontynuował tę politykę nie tylko w Polsce, ale także na rynkach światowych. Będzie chciał wspierać eksporterów. Dotychczas to działanie przynosi dobre skutki. Polski eksport dosyć szybko zaczął odreagowywać, bo ożywił się już w drugiej połowie 2020 roku.