PLN

Synonimy:
brak
Inne znaczenia:
PLN (Partie polityczne) ,

Artykuły - PLN (28)

 • Czy polska waluta nadal będzie silna?

  Czy polska waluta nadal będzie silna?

  Złoty dobrze rozpoczął rok jak prognozują eksperci BGK istnieją pewne czynniki, które mogą mu sprzyjać - przede wszystkim silny wzrost gospodarczy, wyraźnie szybszy niż w strefie EURO, a więc u głównego partnera handlowego i w obszarze walut, do których częściej się odnosimy. Z drugiej strony rozluźnianie polityk monetarnych przez banki centralne świata dobiegło końca. To może być czynnik, który polską walutę może osłabić, szczególnie w drugiej połowie roku.
 • Waluty: Nadchodzi kryzys złotego?

  Waluty: Nadchodzi kryzys złotego?

  Spadki indeksów na nowojorskiej giełdzie nie pozostały obojętne złotemu, choć reakcja na wiadomości z Wall Street przesunęła się w czasie.
 • Prof. Modzelewski: przystąpienie do strefy euro to decyzja charakterze ustrojowym i politycznym (wideo)

  Prof. Modzelewski: przystąpienie do strefy euro to decyzja charakterze ustrojowym i politycznym (wideo)

  Przystąpienie państwa członkowskiego do strefy euro jest zawsze decyzją o charakterze ustrojowym i politycznym - zapowiedział PAP prof. Witold Modzelewski. "Nie ma takich metod pomiaru, które by wskazały wyższość bądź niższość stanu, w którym jesteśmy obecnie" - dodał.
 • Stopy procentowe w górę dopiero w lipcu 2019 r.

  Stopy procentowe w górę dopiero w lipcu 2019 r.

  Zdaniem analityków CAIB, tempo wzrostu PKB w Polsce w 2017 r. wyniesie 4,5 proc. r/r, a w 2018 r. będzie równe 3,8 proc.. Wzrost PKB będzie wspierany przez zwiększenie dynamiki inwestycji związane z wyższą absorbcją środków unijnych.
 • 


Złoty i polska gospodarka na przełomie roku

  Złoty i polska gospodarka na przełomie roku

  Co może nas czekać w nadchodzącym roku? Jak zachowają się euro, dolar i frank szwajcarski? Jakie globalne ryzyka polscy inwestorzy powinni brać pod uwagę? Eksperci Saxo Banku skomentowali najważniejsze kwestie na przełomie roku.
 • Prognozy dla złotego mogą w 2018 r. wielu zaskoczyć

  Prognozy dla złotego mogą w 2018 r. wielu zaskoczyć

  Złoty ma za sobą udany rok. Dużo lepsza w tym roku, niż można to było zakładać przed dwunastoma miesiącami, koniunktura gospodarcza w Polsce, co miało swe źródła w równie zaskakująco silnym wzroście gospodarczym w Europie, przełożyła się na umocnienie polskiej waluty. W połączeniu ze świetnymi wynikami budżetu, zepchnęło to na drugi, a nawet trzeci plan strach o politykę, która jeszcze w końcówce 2016 roku budziła negatywne emocje.
 • Rząd za wynagrodzeniem na konto, gotówka tylko na wniosek pracownika

  Rząd za wynagrodzeniem na konto, gotówka tylko na wniosek pracownika

  Wprowadzenie bezgotówkowej formy wypłaty wynagrodzenia jako formy preferowanej, skrócenie przechowywania akt pracownika do 10 lat i umożliwienie archiwizowania dokumentacji pracowniczej w formie elektronicznej - przewiduje rządowy projekt nowelizacji przepisów dot. akt pracowniczych.
 • Pierwszy raz od lat waży się los stóp procentowych. Co ze złotym?

  Pierwszy raz od lat waży się los stóp procentowych. Co ze złotym?

  Ostatni raz stopy procentowe w Polsce zostały podniesione ponad 5 lat temu. Czy szybko rosnące wynagrodzenia, nasilenie się presji inflacyjnej i ok. 4-procentowy wzrost gospodarczy wystarczą, by w środę Rada Polityki Pieniężnej zmieniła nastawienie i zasugerowała podwyżki kosztu kredytu przed końcem 2018 r. - zastanawia się Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl.
 • Rezerwa Federalna nie wystraszyła rynków

  Rezerwa Federalna nie wystraszyła rynków

  Rezerwa Federalna przyznała wczoraj w komunikacie, iż przymierza się do redukcji bilansu poprzez stopniowe ograniczanie reinwestowania odsetek. A to przecież działanie o charakterze jastrzębim, en general. Umocnienie złotego, szczególnie do euro, zostało napędzone wypowiedzią wicepremiera Morawieckiego dla Bloomberga. Jego zdaniem złoty nie jest aktualnie zbyt mocny, mógłby nawet być mocniejszy, a problematyczne dla eksportu byłyby dopiero poziomy poniżej 4 zł.
 • Polski rynek finansowy wrażliwy na zawirowania na rynkach zagranicznych

  Polski rynek finansowy wrażliwy na zawirowania na rynkach zagranicznych

  Silne wzajemne powiązanie międzynarodowych rynków finansowych sprawia, że wszelkie zawirowania błyskawicznie przenoszą się do Polski. Zdaniem analityków Deloitte zawirowania na rynku walutowym będą u nas odczuwalny po pierwszym dniu, zaś turbulencje na rynkach akcji i obligacji po pięciu dniach.

Filmy - PLN (11)

 • Czy złoty pozostanie tak silną walutą jak w minionym roku

  W ostatnich dniach złoty osłabił się w relacji do euro, a zwłaszcza franka szwajcarskiego. Wiele też się działo na światowych rynkach akcji i obligacji, a wzmocnił się japoński jen. Czy przed nami duże zmiany dotyczące kursu polskiej waluty?
 • Czy polska waluta nadal będzie silna?

  Złoty powinien dobrze rozpocząć nadchodzący rok – tak prognozują eksperci BGK. Są pewne czynniki, które mogą sprzyjać umocnieniu złotego – przede wszystkim silny wzrost gospodarczy, wyraźnie szybszy niż w strefie EURO, a więc u głównego partnera handlowego i w obszarze walut, do których częściej się odnosimy. Z drugiej strony rozluźnianie polityk monetarnych przez banki centralne świata dobiegło końca. To może być czynnik, który polską walutę może osłabić, szczególnie w drugiej połowie roku.
 • Jesteśmy już gotowi na przyjęcie euro, tylko czy chcemy?

  Przed wstąpieniem do Unii Europejskiej Polska zobowiązała się do przyjęcia unijnej waluty. Obecnie spełniamy wszystkie kryteria umożliwiające wejście do strefy euro z wyjątkiem kryterium związanego z kursem walutowym.
 • Co się będzie działo z polską walutą w 2018 roku

  Mijający rok był bardzo udany dla polskiej waluty. Złoty wzmocnił się wobec wszystkich najważniejszych walut światowych. Jaki jest najbardziej prawdopodobny scenariusz na 2018 rok?