PLN

Synonimy:
brak
Inne znaczenia:
PLN (Partie polityczne) ,

Artykuły - PLN (28)

 • Euro i dolar tańsze dla Polaka, ale to się zmieni

  Euro i dolar tańsze dla Polaka, ale to się zmieni

  Wygaszenie części emocji odpowiedzialnych za tłumienie apetytu na ryzyko, pozwoliły umocnić pozycję złotego zarówno względem euro, jak i dolara. Na polską walutę wciąż jednak czyhają pułapki, które skutecznie utrudniać będą utrzymanie mocniejszej pozycji na rynku walutowym - mówi Katarzyna Orawczak, analityk rynku walutowego Ekantor.pl.
 • Stopy procentowe bez zmian do końca obecnej kadencji RPP

  Stopy procentowe bez zmian do końca obecnej kadencji RPP

  Stopy procentowe powinny pozostać na niezmienionym poziomie do końca obecnej kadencji Rady Polityki Pieniężnej - ocenił w tym tygodniu w wypowiedzi dla PAP Biznes Eryk Łon, członek RPP. Jego zdaniem, w razie spowolnienia gospodarczego bank centralny powinien rozważyć zastosowanie instrumentów niestandardowych, w tym kredytowych.
 • Dobre perspektywy dla złotówki na rynkach walutowych

  Dobre perspektywy dla złotówki na rynkach walutowych

  Słabnący dolar umacnia polską walutę, pozostając jedynie bez wpływu na wycenę GBP/PLN Marek Paciorkowski, dyrektor ds. rynków finansowych, Aforti Exchange z Grupy AFORTI o perspektywach złotego.
 • Czy czwartek wstrząśnie kursem polskiej waluty?

  Sytuacja walut z krajów wschodzących jest coraz trudniejsza. Kolejny wstrząs może wywołać czwartkowa decyzja tureckiego banku centralnego o podwyżce stóp procentowych. Spodziewać się można dużych zmian kursu złotego.
 • Kłopoty Turcji przełożą się na rynki wschodzące

  Kłopoty Turcji przełożą się na rynki wschodzące

  Pogłębiające się kłopoty Turcji zaszkodzą apetytom na ryzyko, zmuszając inwestorów do kierowania się w krótkim terminie w stronę bezpieczniejszych aktywów. Wraz z uspokajaniem się sytuacji mogą jednak pojawić się okazje dla akcji, obligacji i walut wybranych krajów wschodzących - oceniają analitycy.
 • S&P - Polska gospodarka stabilna ale ryzyko walutowe

  S&P - Polska gospodarka stabilna ale ryzyko walutowe

  Polska gospodarka jest prężna i nie widać w niej nierównowag - oceniła agencja S&P w raporcie z końca czerwca. Analitycy S&P zwrócili uwagę na możliwość spadku konkurencyjności w polskim sektorze bankowym, z uwagi na podwyższony udział państwa w branży. Polska gospodarka, "nie posiada wyraźnych nierównowag, bilansuje to wyższa podatność na zmienność kursu walutowego oraz potencjalne szoki zewnętrzne" - dodano.
 • Złoty tonie. Euro kosztuje już 4,40 zł, frank najdroższy od roku

  Złoty tonie. Euro kosztuje już 4,40 zł, frank najdroższy od roku

  Lipiec rozpoczął się dla polskiej waluty fatalnie. Notowania EUR/PLN przebiły wartość 4,40. Złoty nie radzi sobie również w parach z innymi głównymi walutami. Kurs dolara wzrósł do 3,78 PLN, za franka zapłacimy najwięcej od lipca ubiegłego roku, a funt znajduje się coraz bliżej 5 PLN - mówi analityk walutowy Ekantor.pl, Katarzyna Orawczak.
 • RPP zapowiada stabilizację stóp. Złoty odreagowywuje

  RPP zapowiada stabilizację stóp. Złoty odreagowywuje

  Poprawa sentymentu związana m.in. z uspokojeniem sytuacji we Włoszech może sprzyjać umocnieniu złotego oraz spadkom rentowności polskich obligacji - oceniają ekonomiści.
 • Niewykluczona obniżka stóp procentowych w Polsce

  Niewykluczona obniżka stóp procentowych w Polsce

  W najbliższych miesiącach nie będzie potrzeby zmiany poziomu stóp procentowych, ale przy pogorszeniu nastrojów gospodarczych może być potrzebna ich obniżka - uważa Eryk Łon, członek RPP. Jego zdaniem, polityka pieniężna nie powinna szkodzić ożywieniu inwestycji.
 • Złoty czeka na prawdziwą wojnę?

  Złoty czeka na prawdziwą wojnę?

  Obawy o wojnę, już nie tylko handlową, w teorii powinny zwiększać awersję do ryzyka. Tymczasem złotemu udaje się utrzymać silną pozycję na rynku. Bezpieczna przystań, czyli frank szwajcarski pokazuje natomiast wartości najniższe od pamiętnego czarnego czwartku - mówi Katarzyna Orawczak z Ekantor.pl.

Filmy - PLN (21)

 • Dlaczego złoty powinien się wzmocnić wobec euro, dolara i franka szwajcarskiego

  Polska waluta w najbliższych tygodniach powinna się wzmacniać wobec euro i dolara. Frankowicze też powinni mieć powody do lepszych nastrojów. W przypadku funta brytyjskiego możliwe są dwa scenariusze.
 • Czy grudzień tradycyjnie będzie dobry dla polskiej waluty?

  Grudzień był zwykle dobry dla polskiej waluty. Złoty się wzmacniał. Ta sytuacja powinna się powtórzyć.
 • Kiedyś wszyscy byliśmy milionerami

  W roku 1995 została przeprowadzona denominacja złotego. Reforma walutowa wprowadzała nową jednostkę pieniężną o nazwie „złoty” i symbol PLN. Zastąpiła ona „starego złotego” i symbol PLZ. Jeden nowy złoty odpowiadał 10 000 starych złotych. Ile kosztowało jedno jajko przed denominacją? O reformie i wynikających z niej zmianach powiedział dziennikarz TVN24 BiS Mateusz Walczak. (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Czy złoty to waluta kraju rozwiniętego, czy dopiero rozwijającego się

  Zdrowie i Uroda Infografiki Materiały prasowe Newsy Czy złoty to waluta kraju rozwiniętego, czy dopiero rozwijającego się (w miesiąc po decyzji FTSE Russell) pobierz video 26.10.2018 Ponieważ warszawska giełda została potraktowana przez FTSE Russelss jako rynek rozwinięty może pojawić się apetyt, aby podobnie była oceniana polska waluta. Także z tego powodu, że w 1996 r. Polska została przyjęta do OECD, skupiającej najbogatsze państwa świata, od tego czasu polska gospodarka jest dużo silniejsza, a w PKB na mieszkańca przeganiamy właśnie Portugalię.