PLN

Synonimy:
brak
Inne znaczenia:
PLN (Partie polityczne) ,

Artykuły - PLN (178)

 • Złoty czeka na RPP

  Złoty czeka na RPP

  Kurs EUR/PLN może w najbliższych dniach wrócić na wyższe poziomy - uważają ekonomiści. Ich zdaniem, brak podaży papierów wartościowych na rynku pierwotnym oraz spodziewana gołębia retoryka płynąca z posiedzenia RPP stworzą w tym tygodniu przestrzeń dla spadku rentowności 10-latek poniżej 1,40 proc.
 • Co będzie się działo z polską walutą w 2020 r.?

  Co będzie się działo z polską walutą w 2020 r.?

  Złoty powinien się wzmacniać wobec euro i dolara. Za euro nie będziemy płacić 4,39 zł, jak to było we wrześniu 2019 r. Już z początkiem 2020 r. europejska waluta staniała do blisko 4,25 zł.
 • Co czeka Polskę i złotego w 2020 r.?

  Co czeka Polskę i złotego w 2020 r.?

  Jaka była kondycja polskiej gospodarki w mijającym roku? Jak radziła sobie złotówka i co może przynieść nadchodzący rok? Jakie są perspektywy dla głównych walut i jakie ryzyka inwestorzy powinni brać pod uwagę? Eksperci Saxo Banku skomentowali najważniejsze kwestie na przełomie roku.
 • Strefa euro ma przyszłość, ale narodowe waluty tym bardziej

  Strefa euro ma przyszłość, ale narodowe waluty tym bardziej

  Podkreślanie zalet samodzielnej polityki monetarnej przy jednoczesnym zasygnalizowaniu, że jej możliwości też się wyczerpują i czas na aktywniejszą politykę fiskalną - tak można podsumować 9. międzynarodową konferencję NBP na temat przyszłości europejskiej gospodarki.
 • Co się stanie z polską walutą po ogłoszeniu wyroku TSUE dotyczącego frankowiczów

  Ostatnie dni przyniosły duże osłabienie polskie waluty wobec franka szwajcarskiego. Frank kosztuje ponad 4 zł, najdrożej w ciągu ostatnich 12 miesięcy. To efekt ataku inwestorów spekulacyjnych, którzy chcą zarobić na wyroku TSUE, dotyczącym frankowiczów.
 • Wspólne waluty jako projekty polityczne

  Wspólne waluty jako projekty polityczne

  Historia wspólnych walut to w pierwszej kolejności historia polityczna, a nie gospodarcza. Dominującym czynnikiem powołującym wspólne waluty do życia była rywalizacja o zachowanie wpływów i stworzenia z nich narzędzia do uzależnienia politycznego i ekspansji. Odpowiedzi znajdują się częściej w opasłych tomach historii i w analizach przyczyn konfliktów oraz geopolityki niż w innych dyscyplinach naukowych.
 • Czwartek przyniósł mocną przecenę złotego

  Czwartek przyniósł mocną przecenę złotego

  Czwartek przyniósł bardzo wyraźną przecenę złotego. Kurs słabego globalnie euro w pewnym momencie zbliżył się do 4,40, dolar kosztuje sporo powyżej 3,90, zaś frank powyżej 4 złotych. Złoty traci w oczekiwaniu na wielkie luzowanie ze strony EBC.
 • Nie powinno dojść do panicznej wyprzedaży polskiej waluty

  Nie powinno dojść do panicznej wyprzedaży polskiej waluty

  W ostatnich tygodniach złoty tracił do większości walut, a istotnym wyjątkiem był jedynie funt brytyjski. Kurs dolara amerykańskiego oscylował w granicach 3,90 zł, a kurs franka szwajcarskiego zbliżył się do 4 zł.
 • Złoty może się umacniać. Euro w centrum uwagi

  Złoty może się umacniać. Euro w centrum uwagi

  Złoty ma w najbliższym czasie szanse na lekkie umocnienie się względem euro - oceniają ekonomiści. Rentowności SPW mogą pozostać na niskich poziomach ze względu na umocnienie się długu na rynkach bazowych. Dzisiaj odbędzie się głosowanie nad wotum nieufności dla włoskiego rządu, na które naciska Liga Północna. W razie wcześniejszych wyborów partia ta prowadzi w sondażach i jest w stanie umocnić swoją pozycję.
 • PKO BP o inflacji i stopach procentowych w Polsce

  PKO BP o inflacji i stopach procentowych w Polsce

  Na początku 2020 r. inflacja w Polsce przekroczy przejściowo 3,5 proc., później będzie obniżać się w kierunku celu i średniorocznie w przyszłym roku wyniesie 2,8 proc. - ocenili ekonomiści PKO BP w tegotygodniowym raporcie. Ich zdaniem, stopy procentowe pozostaną jednak bez zmian co najmniej do końca 2020 r., przy bilansie ryzyka dla tej prognozy w kierunku ewentualnej podwyżki.

Filmy - PLN (30)

 • #Koronawirus - Jak epidemia wpłynie na wartość polskiej waluty?

  Co do zasady mówi się, że prognozowanie walutowe jest niemożliwe i nie należy tego robić – jednak biznes musi zakładać pewne scenariusze rozwoju. W tej chwili mówią one, że po osłabieniu, które mogliśmy już zaobserwować złoty nie powinien w najbliższym czasie znacząco stracić. Kiedy gospodarki światowe będą stopniowo wchodziły w okres odmrażania, powinna nastąpić lekka odwilż i być może lekkie umocnienie polskiej złotówki.
 • #Koronawirus - Nadchodzący kryzys zagraża polskiej walucie, ostrzegają ekonomiści

  Obserwujemy osłabienie polskiej waluty, które jest najpewniej odbiciem niepewności w światowej gospodarce. W czasach kryzysu i wahań gospodarczych inwestorzy lokują swoje środki w pewnych i bezpiecznych miejscach. Kupują więc walutę szwajcarską, a także obligacje stabilnych rządów – amerykańskiego i niemieckiego. Polski złoty taką bezpieczną przystanią nie jest. Naturalne więc, że inwestorzy wycofują swoje pieniądze z polskiego rynku. Póki co nie są to objawy kryzysu finansowego, tylko naturalnej reakcji inwestorów na zmiany gospodarcze. Jednak Narodowy Bank Polski powinien bardzo uważnie śledzić bieżące wydarzenia – by wyłapać moment, w którym zachowania na giełdzie i rynku światowym staną się niebezpieczne dla naszej waluty.
 • Najbliższe tygodnie będą niepewne dla polskiej waluty

  Złoty odrobił część strat wobec dolara, euro i franka szwajcarskiego, ale nadal będzie walutą pozostającą pod dużą presją spowodowaną niepokojem wśród inwestorów.
 • Jaka była wymienialność złotego?

  9/31 grama złota – taki parytet dla złotego ustalony został w reformie skarbowo-walutowej Władysława Grabskiego w kwietniu 1924 r. Trzy lata później, jesienią 1927 r., parytet ten został urealniony do wartości 5924,44 złotych za kilogram czystego złota. Złoty, chociaż oparty na wartości złotego kruszcu, pieniądzem całkowicie wymienialnym na inne waluty był jedynie przez kilkanaście lat, i to też z przerwami. Więcej informacji na temat historii złotego znajdziesz w filmie.