płatności bezgotówkowe

Artykuły - Płatności bezgotówkowe (45)

Filmy - Płatności bezgotówkowe (3)

  • Polska w ogonie Europy pod względem płatności bezgotówkowych

    Gotówka w obrocie w Polsce stanowi 7,4 proc. PKB. To wprawdzie mniej niż średnia dla strefy euro, ale znacznie więcej niż w Szwecji, Danii czy Wielkiej Brytanii, gdzie wskaźnik ten jest o ponad połowę niższy. W parze z upodobaniem do posługiwania się gotówką idzie wysoka liczba punktów przyjmujących wpłaty gotówkowe i niewielki udział płatności bezgotówkowych w obrocie. Statystyczny Polak wykonał w 2014 roku 48,7 transakcji bezgotówkowych kartami płatniczymi. Dla Europejczyka liczba ta jest niemal dwukrotnie wyższa i wynosi 93,2. Wyprzedzamy tym samym tylko 9 krajów UE. Pod względem liczby wydanych kart płatniczych jesteśmy na przedostatnim miejscu z wynikiem 0,94 karty na mieszkańca. Unijna średnia to 1,5 karty.
  • Rewolucja w płatnościach! Koniec z kartami?

    Zatwierdzanie transakcji płatniczych za pomocą dłoni - tak ma wyglądać przyszłość! System płatności dłonią działa już w Szwecji, na terenie kampusu Uniwersytetu w Lund. Korzysta z niego ponad 1800 osób i kilkanaście placówek usługowych: sklepów, restauracji i kawiarni. System Quixter wykorzystuje technologię PalmSecure dostarczaną przez japońską firmę Fujitsu. Polega ona na skanowaniu układu żylnego w dłoni, unikalnego dla każdego człowieka. Dla zwiększenia bezpieczeństwa, użytkownik proszony jest o podanie PIN-u przypisanego do zarejestrowanego obrazu jego dłoni. PIN – to 4 ostatnie cyfry numeru telefonu użytkownika. Twórca Quixtera, student Fredrik Leifland, uważa, że nie ma bezpieczniejszego, szybszego i wygodniejszego systemu płatności. - Zawsze przecież mamy ze sobą naszą dłoń! - mówi.
  • Polacy coraz częściej płacą kartą lub telefonem

    Mimo że ponad 80 procent transakcji dokonywanych jest w Polsce za pomocą gotówki, w tempie dwucyfrowym rośnie liczba płatności kartami, transakcji zbliżeniowych i mobilnych. Polscy konsumenci są wyjątkowo otwarci na nowinki technologiczne w tym zakresie. Dla nich kluczowa jest wygoda, dlatego nowe technologie, które dają im dostęp do pieniędzy w każdym miejscu i czasie, mają szansę zdobyć rynek - o ile zapewnią również bezpieczeństwo płatności, bo na to konsumenci zwracają szczególną uwagę. Komentuje Paweł Markowski z SIX Payment Services.