planowanie ciąży

Artykuły - Planowanie ciąży (20)

 • Planowanie ciąży. O czym trzeba pamiętać?

  Planowanie ciąży. O czym trzeba pamiętać?

  Przygotowanie do macierzyństwa powinno rozpocząć się już rok przed planowanym zajściem w ciążę. Kobieta powinna udać się na wizytę kontrolną do ginekologa i porozmawiać z lekarzem o swoich planach. Dzięki odpowiednim przygotowaniom można zmniejszyć ryzyko niepowodzenia we wczesnym okresie ciąży.
 • Handlowanie komórkami jajowymi. Ile warte są ludzkie geny?

  Handlowanie komórkami jajowymi. Ile warte są ludzkie geny?

  Ile warte są ludzkie geny? Czy kobieta, która nabyła komórki jest biologiczną matką dziecka, które urodzi? O tym w "Dzień Dobry TVN" dyskutowali ginekolog Jakub Rzepka oraz etyk prof. Paweł Łuków. - Przyjęło się odróżniać matkę biologiczną od genetycznej. Biologiczna to ta, która rodzi dziecko, a genetyczna jest źródłem materiału genetycznego. Oprócz tego, podstawowe kwestie to te, o charakterze więzi emocjonalnych - wyjaśnił Łuków.
 • Do ciąży trzeba się przygotować trzy miesiące wcześniej

  Do ciąży trzeba się przygotować trzy miesiące wcześniej

  Planujesz zajść w ciążę? Dwa, trzy miesiące wcześniej powinnaś zacząć się do tego przygotowywać. Rzucić palenie, nie pić alkoholu, prowadzić zdrowy tryb życia. Gdy już zajdziesz w ciążę, pamiętaj, że nie należy jeść za dwoje, tylko rozsądnie się odżywiać. Zakazane jest jednak odchudzanie się podczas ciąży.
 • 4 stosunki w ciągu tygodnia gwarantują możliwość zajścia w ciążę

  4 stosunki w ciągu tygodnia gwarantują możliwość zajścia w ciążę

  Ginekolog Grzegorz Południewski w studiu "Dzień Dobry TVN" opowiedział o cyklu owulacyjnym kobiety i wyjaśnił, jak można wtedy określić płodność. - 3-4 stosunki w ciągu tygodnia gwarantują możliwość zajścia w ciążę - podkreślił specjalista.
 • Kiedy najlepszy czas na drugie dziecko?

  Kiedy najlepszy czas na drugie dziecko?

  Rok temu urodziłam córkę. Myślę już o drugim maluszku, ale boję się, że Ola będzie zazdrosna. jaka różnice wieku między dziećmi jest najlepsza?
 • Rusza kampania społeczna „Płodna Polka”

  Rusza kampania społeczna „Płodna Polka”

  Jak wynika z raportu „Płodna Polka” aż 82% Polek, które nie posiadają jeszcze dzieci, nigdy nie diagnozowało się pod kątem swojej płodności, przy czym aż ponad ¼ z nich planuje ciążę po 30. roku życia.
 • Polki coraz później decydują się na pierwsze dziecko

  Polki coraz później decydują się na pierwsze dziecko

  Z badań przeprowadzonych ostatnio przez prof. Janusza Czapińskiego (Diagnoza społeczna 2013 r.) wynika, że statystyczna Polka rodzi pierwsze dziecko w wieku 29 lat.
 • Dieta wspomagająca płodność

  Dieta wspomagająca płodność

  Co jeść, aby zajść w ciążę? Prawidłowo zbilansowana dieta i zdrowy styl życia mają wpływ na zwiększenie płodności. Potwierdzają to intensywnie prowadzone od kilku lat badania nad wpływem sposobu żywienia i roli poszczególnych pierwiastków na płodność zarówno kobiety, jak i mężczyzny
 • Mięśniaki wykluczają macierzyństwo?

  Mięśniaki wykluczają macierzyństwo?

  Od kilku lat obserwujemy tendencję spadkową narodzin dzieci w Polsce. W 2010 roku urodziło się 413 tysięcy dzieci, natomiast w 2012 r. już tylko 390 tysięcy. Kobiety coraz częściej odkładają macierzyństwo na dalszy plan m.in. ze względu na karierę zawodową i zostają matkami po 35. roku życia lub później. Niestety, w tym wieku trudniej zajść w ciążę. Jednym z powodów, które utrudniają zajście w ciążę, mogą być mięśniaki macicy.
 • Coraz więcej kobiet nie chce mieć dzieci

  Coraz więcej kobiet nie chce mieć dzieci

  Coraz częściej to kobiety odsuwają myśl o dziecku. Co możesz zrobić, gdy twoja druga połówka nie dojrzała do decyzji o posiadaniu potomstwa? Jak załagodzić konflikt?