menway - planety

Artykuły - Planety (13)

 • Znajdź drugą Ziemię!

  Znajdź drugą Ziemię!

  Działa już polskojęzyczna strona projektu Planet Hunters, dzięki któremu miłośnicy astronomii mogą odkrywać planety pozasłoneczne, siedząc w domu przed komputerem. Grono polskich Odkrywców Planet powinno się zatem znacznie powiększyć. Dołączysz do nich?
 • Bakterie z Czerwonej Planety

  Bakterie z Czerwonej Planety

  Najnowsze badania Marsa wskazują, że ta planeta nie jest martwa. Na ludzkość czekają tam kosmici, tyle że nie inteligentni, bo w formie mikroorganizmów.
 • Planeta, gdzie słońce zachodzi dwa razy

  Planeta, gdzie słońce zachodzi dwa razy

  Naukowcy odkryli planetę pozasłoneczną, która obiega nie jedną, ale dwie gwiazdy. O obiekcie, którego istnienie astronomowie przewidywali już wcześniej, a który udało się właśnie potwierdzić, informuje najnowsze wydanie czasopisma "Science".
 • Dlaczego te planety krążą w złą stronę?

  Dlaczego te planety krążą w złą stronę?

  Astrofizycy wiedzą już, dlaczego niektóre pozasłoneczne planety krążą wokół swoich gwiazd w "niewłaściwym" kierunku.
 • Wirtualny spacer na Marsie

  Wirtualny spacer na Marsie

  Osiem miesięcy podróży i... wreszcie można rozprostować kości. Uczestnicy eksperymentalnej podróży na Marsa, odbywającej się w centrum badawczym pod Moskwą, wyszli wczoraj na powierzchnię Czerwonej Planety - informuje Europejska Agencja Kosmiczna (ESA).
 • Mali świadkowie wielkich procesów

  Mali świadkowie wielkich procesów

  - Jeszcze nieco ponad dwieście lat temu wśród naukowców panowało przekonanie, że - jeśli pominąć komety - przestrzeń międzyplanetarna jest pusta, a meteoryty są ziemskiego pochodzenia. Dziś wiem, że tak nie jest - mówi mineralog prof. dr. hab. inż. Andrzej Manecki.
 • Kiedy naprawdę urodził się Chrystus?

  Kiedy naprawdę urodził się Chrystus?

  Wielu z nas podziela przekonanie, że Chrystus urodził się zimą, 25 grudnia, że towarzyszyła temu Gwiazda Betlejemska, i że dzień jego narodzin rozpoczyna w kalendarzu "nową erę". Tymczasem ustalenie dokładnej daty narodzin Chrystusa oraz rozwiązanie zagadki Gwiazdy jest przedmiotem wielowiekowych wysiłków uczonych, w tym astronomów.
 • Marzenia o własnej gwieździe

  Marzenia o własnej gwieździe

  Gwiazda z twoim imieniem? Choć w internecie można "kupić" nazwę obiektu astronomicznego, jedyną legalną drogą jej nabycia pozostaje dokonanie samodzielnego odkrycia. A i to czasem nie wystarcza...
 • Powrót złego boga

  Powrót złego boga

  Pół wieku temu w południowym Chile zanotowano najsilniejszy wstrząs sejsmiczny na Ziemi. Żyjący tu od tysięcy lat Indianie Mapuche wierzą, że tego dnia zwarły się ze sobą zły bóg oceanu Kai-Kai i dobry bóg lądu Tren-Tren. Nie pierwszy raz i nie ostatni...
 • Kosmici podbiją Ziemię?

  Kosmici podbiją Ziemię?

  Ufologiczne źródła podają, że podobno przybysze z kosmosu bywają na Ziemi. Faktem za to jest, że aż 20 proc. ludzkości ma pewność, iż kosmici żyją w ukryciu na naszej planecie.