plan zagospodarowania

Artykuły - Plan zagospodarowania (4)

 • Po latach Warszawa może mieć nowy plan zagospodarowania Śródmieścia

  Po latach Warszawa może mieć nowy plan zagospodarowania Śródmieścia

  Warszawa wieżowcami stoi... Jest to może na razie jeszcze zbytnia przesada, tym niemniej trzeba przyznać, że w ostatnich latach pojawiło się kilka "drapaczy chmur", które urozmaicają panoramę miasta. Wkrótce mogą przybyć kolejne. Wszystko zależy od decyzji Rady Warszawy, na którą miasto i deweloperzy czekają już sześć lat. Ten pomysł nie wszystkim przypadł jednak do gustu.
 • Centra wielu miast polskich zamieniono w grunty wiejskie

  Centra wielu miast polskich zamieniono w grunty wiejskie

  Aż 70 proc. terenu Polski nie jest objęte miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego. Na podstawie nowej ustawy obszary te stały się gruntami rolnymi, będą je mogli nabywać tylko rolnicy z wyjątkiem małych działek. Nawet tereny w centrach wielu miast stały się gruntami rolnymi.
 • Miejscowy plan zagospodarowania może spędzić ci sen z powiek

  Miejscowy plan zagospodarowania może spędzić ci sen z powiek

  Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego to bardzo ważny dokument, który definiuje jakiego rodzaju zabudowa może być realizowana w danej lokalizacji. Każdy, kto rozpatruje kupno działki, powinien w pierwszym rzędzie zapoznać się właśnie z zapisami planu. Istnieje też możliwość wpływania na kształt planu jeszcze na etapie jego powstawania oraz później - gdy jest już uchwalony. Niestety gminy mają pełną dobrowolność w braniu wniosków pod uwagę. W ostateczności pozostaje droga sądowa.
 • Budowa supermarketów powyżej 2 tys. m kw. tylko na podstawie planów zagospodarowania

  Budowa supermarketów powyżej 2 tys. m kw. tylko na podstawie planów zagospodarowania

  Supermarkety o powierzchni ponad 2000 m kw. będą budowane wyłącznie na podstawie planów zagospodarowania przestrzennego - zakłada nowela o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Senat nie zaproponował do niej w czwartek żadnych poprawek, więc trafi teraz do prezydenta.
 • Ważna zmiana w prawie o budowie supermarketów powyżej 2 tys. m kw.

  Ważna zmiana w prawie o budowie supermarketów powyżej 2 tys. m kw.

  Uchwalona w piątek nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym przewiduje, że budowa supermarketów o powierzchni powyżej 2000 m kw. odbywać się może tylko i wyłącznie na podstawie planów zagospodarowania przestrzennego.
 • Platforma Obywatelska spieszy się z nowelizacją ustawy o budowie supermarketów

  Platforma Obywatelska spieszy się z nowelizacją ustawy o budowie supermarketów

  Przez siedem lat Sejm, Senat i prezydent RP nie byli w stanie zlikwidować luki prawnej. W 2008 r. Trybunał Konstytucyjny zakwestionował bowiem ustawę o tworzeniu i działaniu wielkopowierzchniowych obiektów handlowych. Od tego czasu panowała partyzantka
 • Co znajdziemy i czego nie znajdziemy w planie miejscowym?

  Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego zawiera wiele przydatnych informacji dla inwestorów - od przeznaczenia terenu po ustalenia dotyczące infrastruktury technicznej. Nie można jednak oczekiwać zbyt dokładnych zapisów określających jakie urządzenia, sieci przesyłowe i pozostałe związane z nimi obiekty mają zostać umiejscowione w obrębie poszczególnych działek.
 • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego

  Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, uchwalany przez radę gminy lub miasta, określa szczegółowo przeznaczenie danego terenu oraz warunki zagospodarowania i możliwej zabudowy. Jest to niezwykle ważny dokument z punktu widzenia osoby, która zamierza kupić działkę i postawić na niej dom.
 • Zmiany w VAT od 1 kwietnia 2013 r.: Zwolnienie dla terenów niezabudowanych

  Zmiany w VAT od 1 kwietnia 2013 r.: Zwolnienie dla terenów niezabudowanych

  Do najważniejszych zmian, jakie zostaną wprowadzone od 1 kwietnia br. niezaprzeczalnie należy wprowadzenie do ustawy o VAT definicji terenów budowlanych. Zabieg ten ma na celu usunięcie rozbieżności pomiędzy organami podatkowymi a sądami administracyjnymi w kwestii elementów decydujących o budowlanym charakterze danego terenu w przypadku, gdy nie został wydany dla tego terenu plan zagospodarowania przestrzennego oraz stosowna decyzja, co w praktyce ma ułatwić podatnikom stosowanie przepisów w zakresie zwolnienia od podatku VAT.
 • W gminie Torzym ma powstać historyczny park rozrywki

  W gminie Torzym ma powstać historyczny park rozrywki

  W gminie Torzym (woj. lubuskie) holenderskie konsorcjum United Mementum Group wspólnie z francuskim inwestorem chce wybudować historyczny park rozrywki. W środę rada miejska Torzymia uchwaliła miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który zakłada taką inwestycję.

Filmy - Plan zagospodarowania (1)

 • Kraków może mieć problem z zagospodarowaniem

  Aż dwie trzecie inwestycji w Polsce realizuje się na podstawie warunków zabudowy, czyli słynnych "wuzetek". Powód? Brak planów zagospodarowania przestrzennego. Sytuacji miast i deweloperów nie poprawia również pochopne uchwalanie takich planów, bo - jak się okazuje - urzędnicy nie uwzględniają w nich dotychczas przyznanych warunków zabudowy. - Są wprawdzie takie miasta jak Gdańsk i Gdynia, gdzie pokrycie planami jest prawie 100-procentowe, więc wystarczające dla inwestorów i tam się realizuje inwestycje na podstawie planów. Ale są też miasta takie jak Kraków, Poznań, Łódź, w dużej mierze też Warszawa, gdzie te tereny, którymi głównie interesują się inwestorzy budowlani, nie mają planów. I tam głównie posługujemy się warunkami zabudowy - wyjaśnia Agencji Informacyjnej Newseria Jacek Bielecki, prezes Polskiego Związku Firm Deweloperskich.