płace w Polsce

Artykuły - Płace w Polsce (18)

 • Dlaczego należy porównywać wynagrodzenie w rynkiem? Szczególnie w branży IT

  Dlaczego należy porównywać wynagrodzenie w rynkiem? Szczególnie w branży IT

  Czy twoja firma ma problem z retencją pracowników? Czy macie trudności z rekrutowaniem wykwalifikowanych specjalistów? Malejące bezrobocie oraz rosnące wynagrodzenie sprawiają, że pracownicy nie obawiają się już zmieniać pracy.
 • Górniczy gigant wypłaci "czternastki"

  Górniczy gigant wypłaci "czternastki"

  Jeżeli Polska Grupa Górnicza (PGG) osiągnie w tym roku ok. 200 mln zł zysku - to załoga otrzyma 30 proc."czternastki" poinformował minister energii Krzysztof Tchórzewski.
 • GUS podał ważne dane z rynku pracy

  GUS podał ważne dane z rynku pracy

  Główny Urząd Statystyczny opublikował ważne odczyty z rynku pracy - dynamikę zatrudnienia i wynagrodzenia w październiku. Z danych wynika, że zatrudnienie w średnich i dużych przedsiębiorstwach wzrosło o 4,4% r/r., natomiast wynagrodzenia w ciągu roku wzrosły aż o 7,4% i wyniosły 4574,35 zł.
 • Nowy układ zbiorowy pracy w PGG do połowy przyszłego roku

  Nowy układ zbiorowy pracy w PGG do połowy przyszłego roku

  Nasz górniczy kolos wypłaci premie barbórkowe, ale od deputatu stroni
 • Boom gospodarczy niedługo przeminie. Jak się przygotować?

  Boom gospodarczy niedługo przeminie. Jak się przygotować?

  Dynamicznie zwiększający się PKB, rosnące płace i malejące bezrobocie zawdzięczamy poprawie koniunktury w strefie euro oraz na świecie. Niestety, z dużym prawdopodobieństwem to krótkotrwały stan. Nikłe są perspektywy, by ok. 4-procentowy wzrost utrzymał się w Polsce dłużej niż przez kilka najbliższych kwartałów - pisze Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl.
 • OPZZ: Konieczny wzrost funduszu świadczeń socjalnych

  OPZZ: Konieczny wzrost funduszu świadczeń socjalnych

  OPZZ apeluje do ministra finansów i rozwoju, Mateusza Morawieckiego o odmrożenie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych i podniesienie go do 1434 zł. Niedawno wicepremier Morawiecki zaproponował, aby w 2018 r. utrzymać zamrożenie odpisu na fundusz świadczeń socjalnych na poziomie roku 2017. Rząd nie przewiduje też podniesienia płac w budżetówce, a płaca minimalna na przyszły rok ma wzrosnąć zaledwie o 100 zł.
 • Stawka godzinowa plus czy minus VAT?

  Stawka godzinowa plus czy minus VAT?

  O stawce godzinowej dla zleceniobiorców było głośno na długo przed jej wprowadzeniem. 13 złotych za godzinę dla samozatrudnionych budzi jednak wiele kontrowersji. Milczą nie tylko przepisy, lecz także ministerstwa.
 • MRPiPS proponuje 2,1 tys. zł płacy minimalnej

  MRPiPS proponuje 2,1 tys. zł płacy minimalnej

  Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w opublikowanym w czwartek projekcie rozporządzenia proponuje wzrost płacy minimalnej do 2,1 tys. zł i 13,7 zł minimalnej stawki godzinowej oraz liczy na wzrost dochodów sektora finansów publicznych i dochodów rozporządzalnych gospodarstw domowych o ponad 1 mld zł. Minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi obecnie 2 tys. zł brutto.
 • Na głowę Polaka przypada średnio 27,7 tys. dolarów PKB

  Na głowę Polaka przypada średnio 27,7 tys. dolarów PKB

  Polska gospodarka w I kwartale 2017 roku urosła o 4 proc. w ujęciu rocznym, co jest wynikiem najlepszym od ostatniego kwartału 2015 roku. W 2016 roku na głowę Polaka przypadało średnio 27,7 tys. dolarów PKB, ( ponad 100 tys zł ) co daje 68. miejsce na świecie (The World Factbook CIA). W przypadku Niemców było to 48,2 tys. dolarów (27. miejsce). To wciąż oznacza, że Polska musi się rozwijać dużo szybciej niż zachodni sąsiedzi, by zmniejszać dystans.
 • Kolejny miesiąc zaburzony przez "czternastki"

  Kolejny miesiąc zaburzony przez "czternastki"

  Zgodnie z opublikowanymi wczoraj danymi GUS, nominalna dynamika wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 9 osób zwiększyła w marcu do 5,2% r/r wobec 4,0% w lutym, kształtując się poniżej konsensusu rynkowego (4,6%) i naszej prognozy (4,3%).

Filmy - Płace w Polsce (1)

 • W IT, przemyśle i energetyce spodziewane są dwucyfrowe wzrosty płac

  Rynek pracy staje się coraz korzystniejszy dla pracowników. Płace idą w górę średnio o ponad 3 proc., w niektórych sektorach wzrosty są dwukrotnie wyższe, szczególnie w bardziej wyspecjalizowanych dziedzinach. W tym roku dysproporcja we wzroście wynagrodzeń będzie również widoczna. Na największe podwyżki, nawet dwucyfrowe, mają szanse pracownicy IT, energetyki i przemysłu. – Rynek pracownika widzimy przede wszystkim w tych branżach, które są związane z rosnącymi trendami, takimi jak globalizacja. Mowa na przykład o tworzeniu globalnych sieci service centers, zarządzaniu łańcuchem dostaw lub tych związanych z coraz większą digitalizacją naszego życia, to pracownicy IT, e-commerce i wszystkiego, co związane z internetem – mówi Michał Młynarczyk, dyrektor zarządzający w Hays Poland.