płace w Polsce

Artykuły - Płace w Polsce (26)

 • Najlepiej i najgorzej zarabiający w jednym miejscu. Nierówności dochodowe w Polsce

  Najlepiej i najgorzej zarabiający w jednym miejscu. Nierówności dochodowe w Polsce

  Grupa 10 proc. najlepiej zarabiających uzyskuje prawie 41 proc. dochodu wszystkich podatników – wynika z danych zebranych przez Ministerstwo Finansów.
 • "Rzeczpospolita": Biegun biedy przesuwa się na południe

  "Rzeczpospolita": Biegun biedy przesuwa się na południe

  Według Międzynarodowego Funduszu Walutowego Polska w tym roku będzie bogatsza od Portugalii - pisze w czwartek "Rzeczpospolita".
 • Narodowy Bank Polski ujawnił wysokości wynagrodzeń

  Narodowy Bank Polski ujawnił wysokości wynagrodzeń

  Narodowy Bank Polski udostępnił informacje o wysokości wynagrodzeń w tej instytucji. Ustawę nakazującą ujawnienie tych informacji przedwczoraj podpisał prezydent Andrzej Duda. 49,6 tys. zł, takie miesięcznie wynagrodzenie brutto otrzymywał dyrektor departamentu komunikacji i promocji NBP w 2018 r. Jest to najwyższa pensja w banku centralnym, nie licząc prezesa. Ujawnienie informacji o zarobkach w NBP to efekt publikacji prasowych, z których wynikało, że niektórzy pracownicy banku zarabiają około 65 tysięcy złotych miesięcznie.
 • Spółki SP obsadzone ludźmi bez kompetencji?

  Spółki SP obsadzone ludźmi bez kompetencji?

  Wydarzenia ostatnich tygodni dobitnie pokazują, że w Polsce potrzeba radykalnego zwiększenia transparentności finansów publicznych.
 • Wzrost gospodarczy Polski po 1989 r., to sukces ale...

  Wzrost gospodarczy Polski po 1989 r., to sukces ale...

  Jeśli chodzi o wzrost gospodarczy Polski po 1989 r., możemy się cieszyć sukcesem. Natomiast ocena rozwoju społeczno-ekonomicznego budzi wiele zastrzeżeń - mówi PAP prof. Janusz Kaliński, historyk i ekonomista ze Szkoły Głównej Handlowej.
 • Wynagrodzenia w NBP będą jawne

  Wynagrodzenia w NBP będą jawne

  Sejm uchwalił poselską nowelę ustawy, która ujawni zarobki kadry kierowniczej w NBP oraz będzie regulować wysokość jej wynagrodzeń. Zgodnie z nią, maksymalne wynagrodzenie np. dyrektorów, nie będzie mogło przekroczyć 0,6-krotności wynagrodzenia prezesa NBP.
 • Tyszka: Wynagrodzenie dyrektor NBP to skandaliczna sytuacja, "koryto plus"

  Tyszka: Wynagrodzenie dyrektor NBP to skandaliczna sytuacja, "koryto plus"

  Wynagrodzenie znajomej prezesa Narodowego Banku Polskiego w wysokości przynajmniej 65 tys. zł miesięcznie to skandaliczna sytuacja, to "koryto plus" - powiedział w poniedziałek wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15). Dodał, że oczekuje jawności wynagrodzeń w NBP.
 • MRPiPS przygotowało projekt ws. dodatku stażowego

  MRPiPS przygotowało projekt ws. dodatku stażowego

  Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przekazało do konsultacji publicznych projekt zmian w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Zakłada on wyłączenie tzw. dodatku stażowego z podstawy wymiaru wynagrodzenia minimalnego za pracę.
 • Zatrudnienie i wynagrodzenia w listopadzie zwyżkowały

  Zatrudnienie i wynagrodzenia w listopadzie zwyżkowały

  W listopadzie 2018 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było wyższe o 3,0% r/r i wyniosło 6232,4 tys., a przeciętne miesięczne wynagrodzenie (brutto) było wyższe o 7,7% r/r i wyniosło 4966,61 zł.
 • Pensje w Polsce pół wieku za unijną średnią

  Pensje w Polsce pół wieku za unijną średnią

  W ostatnich latach poziom średniego polskiego wynagrodzenia stale rośnie – tym samym odrabia duży dystans względem bogatszych krajów Unii Europejskiej. Aby polskie zarobki zrównały się ze średnią UE potrzeba jednak nadal aż 59 lat - wynika z raportu analityków firmy doradczej Grant Thornton.

Filmy - Płace w Polsce (1)

 • W IT, przemyśle i energetyce spodziewane są dwucyfrowe wzrosty płac

  Rynek pracy staje się coraz korzystniejszy dla pracowników. Płace idą w górę średnio o ponad 3 proc., w niektórych sektorach wzrosty są dwukrotnie wyższe, szczególnie w bardziej wyspecjalizowanych dziedzinach. W tym roku dysproporcja we wzroście wynagrodzeń będzie również widoczna. Na największe podwyżki, nawet dwucyfrowe, mają szanse pracownicy IT, energetyki i przemysłu. – Rynek pracownika widzimy przede wszystkim w tych branżach, które są związane z rosnącymi trendami, takimi jak globalizacja. Mowa na przykład o tworzeniu globalnych sieci service centers, zarządzaniu łańcuchem dostaw lub tych związanych z coraz większą digitalizacją naszego życia, to pracownicy IT, e-commerce i wszystkiego, co związane z internetem – mówi Michał Młynarczyk, dyrektor zarządzający w Hays Poland.