płace w Polsce

Artykuły - Płace w Polsce (63)

 • Kto najczęściej dorabia do pensji?

  Kto najczęściej dorabia do pensji?

  W 2019 roku uczestników Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń zapytaliśmy o to, czy dorabiali do pensji. We wszystkich branżach mediana kwot z dodatkowej pracy wyniosła 1000 zł brutto miesięcznie, oprócz służby zdrowia i energetyki, gdzie kwota ta była na poziomie 1050 zł brutto miesięcznie.
 • Jak zmieniły się zarobki Polaków w 2019 r.?

  Jak zmieniły się zarobki Polaków w 2019 r.?

  Już kolejny raz z rzędu w ramach Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń zapytaliśmy respondentów o to, jak zmieniły się ich wynagrodzenia w 2019 roku. Okazało się, że pensje większości badanych (56 proc.) były wyższe niż w roku poprzednim. Z kolei zarobki blisko 40 proc. pracowników nie zmieniły się w odniesieniu do 2018 roku. Co ciekawe, w przypadku 6 proc. były one niższe.
 • Rosną wydatki Polaków na żywność. Trend jest niepokojący

  Rosną wydatki Polaków na żywność. Trend jest niepokojący

  We wszystkich grupach społeczno-ekonomicznych gospodarstw domowych wystąpił w 2019 r. realny wzrost przeciętnych miesięcznych wydatków na osobę w stosunku do roku 2018 (od 2,5 proc. w grupie emerytów do 4,4 proc. w grupie rencistów). Wzrosły wydatki polskich konsumentów na żywność i napoje. Trend jest niepokojący, a dane GUS pokazują pomimo wzrostu dochodów polskich konsumentów udział wydatków na żywność delikatnie rośnie zamiast spadać poinformowały wiadomoscihandlowe.pl.
 • ​Tysiąc złotych różnicy pomiędzy przeciętną a średnią płacą

  ​Tysiąc złotych różnicy pomiędzy przeciętną a średnią płacą

  Najlepiej zarabiające grupy zawodowe mają pensje trzy razy wyższe niż średnia w kraju, najsłabiej - około połowę niższą niż przeciętna - wynika z danych GUS.
 • Dochody w Polsce. Rolnicy wyprzedzili rencistów

  Dochody w Polsce. Rolnicy wyprzedzili rencistów

  ​Przeciętne roczne dochody netto na jedną osobę w gospodarstwach domowych rolników wyniosły w 2018 r. 12 840 zł. Jak wyliczył GUS, roczny dochód do dyspozycji netto na jedną osobę w gospodarstwach domowych rolników (12 840) był w 2018 r. niższy niż w gospodarstwach wszystkich pozostałych grup społeczno-ekonomicznych, z wyjątkiem rencistów. W gospodarstwach pracowników wynosił 22 064 zł, pracujących na własny rachunek - 20 985 zł, emerytów - 19 382, rencistów - 15 135 zł, a ogółem - 20 219 zł. Granica ubóstwa w Polsce dla osoby dorosłej została wyliczona na 3 944 euro.
 • Raport Grant Thornton - Polska tygrysem Europy!

  Raport Grant Thornton - Polska tygrysem Europy!

  Polska nadrabia dystans do średnich wynagrodzeń w Unii Europejskiej - wynika z analizy przeprowadzonej przez analityków Grant Thornton.
 • Inflacja CPI w listopadzie wyniosła rdr 2,6 proc.- szacunek flash GUS

  Inflacja CPI w listopadzie wyniosła rdr 2,6 proc.- szacunek flash GUS

  Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2019 r. wzrosły o 2,6 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,1 proc. - podał w piątek Główny Urząd Statystyczny w szacunku flash.
 • "DGP": Podwyżki to za mało, by zatrzymać lekarzy

  "DGP": Podwyżki to za mało, by zatrzymać lekarzy

  Biurokracja, zbyt dużo godzin pracy, brak dostępu do nowoczesnych terapii - pomimo wzrostu zarobków liczba medyków decydujących się na emigrację nie spadła. Co roku wyjeżdża ich z kraju kilkuset - czytamy w czwartek w "Dzienniku Gazecie Prawnej".
 • Ustalanie wynagrodzenia na poziomie minimalnym

  Ustalanie wynagrodzenia na poziomie minimalnym

  Wynagrodzenie pracownika zatrudnionego w ramach stosunku pracy korzysta z szerokiej ochrony prawnej. Jednym z jej przejawów jest wymóg zapewnienia pracownikowi etatowemu wynagrodzenia za pracę na określonym ustawowo minimalnym poziomie. W każdym miesiącu wynagrodzenie przysługujące pracownikowi musi osiągnąć ten poziom.
 • "Gość Niedzielny": Premier o płacy minimalnej

  "Gość Niedzielny": Premier o płacy minimalnej

  Pracownik nie może być traktowany wyłącznie jako koszt. Pracownik to człowiek - podkreślił premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla "Gościa Niedzielnego". Mówiąc o planach podniesienia płacy minimalnej. Przypomniał też przedsiębiorcom, że PiS proponuje ulgi, m.in. w płaceniu ZUS.

Filmy - Płace w Polsce (1)

 • W IT, przemyśle i energetyce spodziewane są dwucyfrowe wzrosty płac

  Rynek pracy staje się coraz korzystniejszy dla pracowników. Płace idą w górę średnio o ponad 3 proc., w niektórych sektorach wzrosty są dwukrotnie wyższe, szczególnie w bardziej wyspecjalizowanych dziedzinach. W tym roku dysproporcja we wzroście wynagrodzeń będzie również widoczna. Na największe podwyżki, nawet dwucyfrowe, mają szanse pracownicy IT, energetyki i przemysłu. – Rynek pracownika widzimy przede wszystkim w tych branżach, które są związane z rosnącymi trendami, takimi jak globalizacja. Mowa na przykład o tworzeniu globalnych sieci service centers, zarządzaniu łańcuchem dostaw lub tych związanych z coraz większą digitalizacją naszego życia, to pracownicy IT, e-commerce i wszystkiego, co związane z internetem – mówi Michał Młynarczyk, dyrektor zarządzający w Hays Poland.