PKP

Artykuły - PKP (1109)

 • Najszybsze pociągi świata

  Najszybsze pociągi świata

  Choć w Polsce pociągi kojarzą się najczęściej z mozolną jazdą, opóźnieniami i sporą niewygodą, tak w wielu krajach stanowią one prawdziwą alternatywę dla samolotów. Przy prędkościach wynoszących nawet powyżej 500 km/h, maszyny te są w stanie przewieźć pasażerów pomiędzy odległymi miastami w krótkim czasie. Zapraszamy do przeglądu najszybszych z nich. I jeszcze jeden fakt - najwyższa średnia prędkość Pendolino na polskich trasach to 200 km/h. W praktyce bywa różnie.
 • Remont linii Kraków-Zakopane z unijnym dofinansowaniem

  Remont linii Kraków-Zakopane z unijnym dofinansowaniem

  Będzie unijne dofinansowanie dla modernizacji linii kolejowej z Krakowa do Zakopanego. W Centrum Unijnych Projektów Transportowych w Warszawie podpisano umowę o wsparciu w wysokości ponad 715 milionów złotych. Zdaniem ekspertów, znaczne skrócenie czasu podróży (do 1,5 godz) będzie możliwe dopiero po zbudowaniu blisko 60 km skrótu z podkrakowskiego Podłęża do Piekełka.
 • Wielki comeback kolejowego "igreka". Linia "Y" ułatwić ma dojazd do CPK

  Wielki comeback kolejowego "igreka". Linia "Y" ułatwić ma dojazd do CPK

  Spośród 1600 km planowych tras kolejowych w najbliższych latach priorytetem ma być budowa szybkiej linii z Warszawy przez Łódź do Wrocławia i Poznania.
 • PKP Intercity podpisało kontrakt wart ok. 1 mld zł

  PKP Intercity podpisało kontrakt wart ok. 1 mld zł

  PKP Intercity podpisało w środę ze Stadler Polska umowę na dostawę 12 nowych elektrycznych zespołów trakcyjnych. Wartość kontraktu to ponad 1 mld zł.
 • Kolejarze potrzebują więcej czasu i pieniędzy

  Kolejarze potrzebują więcej czasu i pieniędzy

  Inwestycje łapią coraz większe opóźnienie i są obawy, czy uda się wydać do 2023 r. 70 mld zł zaplanowane na modernizację torów.
 • PKP Intercity wstrzymuje sprzedaż biletów na niektóre połączenia

  PKP Intercity wstrzymuje sprzedaż biletów na niektóre połączenia

  PKP Intercity wstrzymały sprzedaż biletów na niektóre połączenia z terminem odjazdu po 18 kwietnia i po 1 maja.
 • Najstarsza polska fabryka lokomotyw ma nowego właściciela

  Najstarsza polska fabryka lokomotyw ma nowego właściciela

  Najstarsza polska fabryka lokomotyw Fablok w Chrzanowie (Małopolskie), która znajdowała się w upadłości likwidacyjnej, ma nowego właściciela. W wyniku przetargu ogłoszonego przez syndyka majątek przedsiębiorstwa nabyła branżowa firma Martech Plus z Rudy Śląskiej.
 • Polsce wciąż brak transportowego kręgosłupa. To przez nieznośny brak ciągłości

  Polsce wciąż brak transportowego kręgosłupa. To przez nieznośny brak ciągłości

  Polska wciąż w budowie. Już drugą siedmiolatkę lejemy asfalt na nowe drogi, modernizujemy tory. Dokąd prowadzą nas nowe trasy? Czy jesteśmy zadowoleni z tych inwestycji? Czy uda się załatać kłopotliwe dziury w sieci?
 • Czeka nas paraliż na torach? Podwykonawcy Astaldi grożą blokadą

  Czeka nas paraliż na torach? Podwykonawcy Astaldi grożą blokadą

  W najbliższą środę może dojść do paraliżu ruchu kolejowego w aglomeracji warszawskiej, a może nawet w całej Polsce. Podwykonawcy włoskiej firmy Astaldi grożą blokadą Centralnej Magistrali Kolejowej: ostrzeżenie przesłali do PKP PLK i m.in. do kancelarii premiera - dowiedział się reporter RMF FM Krzysztof Kot. Pod pismem podpisało się blisko 30 firm.
 • Tanie działki z haczykiem

  Tanie działki z haczykiem

  Jak wynika z analizy domiporta pl, działki oferowane przez PKP są tańsze nawet o 300 zł za metr od gruntów będących w obrocie na rynku. Są jednak wady tej oferty - liczba dostępnych działek jest niewielka, a ich lokalizacja ograniczona do terenów przy trasach kolejowych, często w mniejszych miejscowościach.

Filmy - PKP (33)

 • PKP zapowiada przywrócenie warszawskiemu Dworcowi Centralnemu oryginalnego wystroju z lat 70.

  Warszawski Dworzec Centralny – jeden z głównych symboli stolicy – trafił oficjalnie do rejestru zabytków. Pozwoli to zachować jego bryłę i układ przestrzenny w niezmienionym kształcie. Spółka PKP S.A. zapowiada też modernizację obiektu, która ma przywrócić większy ład architektoniczny wewnątrz kompleksu i wprowadzić oryginalny wystrój z lat 70. Uporządkowana zostanie m.in. przestrzeń reklamowa, a w ramach rządowego programu Dostępność Plus pojawi się szereg udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami.
 • Polsce przepadnie 67 mld zł na inwestycje kolejowe?

  Wiele inwestycji infrastrukturalnych w Polsce, w chwili obecnej jest zagrożonych. Są to przede wszystkim inwestycje kolejowe, na które przeznaczone jest, aż 67 mld zł.
 • PKP powinny płacić za wyrządzone szkody

  Gdy opóźnienie pociągu spowodowało, że nie mogliśmy na przykład skorzystać z biletów na letni festiwal, uciekł nam samolot do wakacyjnego kurortu czy dalszy przejazd innym pociągiem, istnieje szansa aby uzyskać od przewoźnika adekwatną rekompensatę.
 • Ponad tysiąc spóźnień pociągów, za które pasażerom przysługiwały odszkodowania

  Ponad 43 tys. pociągów miało spóźnienia w I kw. br., jednak były to opóźnienia nie większe niż 5 minut. Pasażer może uzyskać częściową refundację ceny biletu, gdy takie poślizgi były większe niż 60 minut. Refundacja jest wyższa, gdy opóźnienie okaże się większe niż 2 godziny. Jako pasażerowie nadal bardzo rzadko korzystamy z praw do odszkodowania.