PKP

Artykuły - PKP (1116)

 • Wakacyjny rozkład jazdy PKP. Spore zmiany w całej Polsce

  Powrót sezonowych połączeń nie tylko nad morze i w góry, więcej pociągów za granicę, a także szybsze czasy przejazdu między największymi miastami. W niedzielę wszedł w życie nowy kolejowy rozkład jazdy. Poza wieloma dodatkowymi kursami, zwłaszcza międzywojewódzkimi, zmieniły się godziny odjazdów w relacjach lokalnych. Wpłynęły na to m.in. planowane remonty torów.
 • Janusz Kowalski chciał usunięcia niemieckich nazw. Ministerstwo: Postulat bezzasadny

  Janusz Kowalski chciał usunięcia niemieckich nazw. Ministerstwo: Postulat bezzasadny

  Poseł Solidarnej Polski Janusz Kowalski przekonywał, że podwójne tablice - w języku polskim i niemieckim - z nazwami miejscowości na stacjach kolejowych w Chrząstowicach i Dębskiej Kuźni (Opolskie) są sprzeczne z prawem i domagał się ich usunięcia. Ministerstwo infrastruktury nie przyznało mu racji. Postulat posła uznano za bezzasadny, ponieważ w okolicach tych miejscowości mieszka mniejszość niemiecka.
 • PKP wymieni swój system informatyczny

  PKP wymieni swój system informatyczny

  Jak donosi serwis Rynek Kolejowy, PKP Informatyka w 2023 roku wymieni swój system Kurs 90. To on odpowiada między innymi za sprzedaż biletów przez internet.
 • Kolej przyjmie pod skrzydła autobusy

  Kolej przyjmie pod skrzydła autobusy

  Rząd chce połączyć ostatnie państwowe PKS-y i przekazać je PKP. Kolejarze mają już pomysły na wykorzystanie dywizji autobusowej.
 • MAP planuje wielka konsolidację PKS

  MAP planuje wielka konsolidację PKS

  Ministerstwo Aktywów Państwowych planuje wielką konsolidację państwowych przedsiębiorstw komunikacji samochodowej (PKS), miałyby one trafić albo do Agencji Rozwoju Przemysłu, albo do PKP.
 • Kolejowy plan Marshalla

  Kolejowy plan Marshalla

  Polska kolej realizuje obecnie gigantyczny, bezprecedensowy program inwestycyjny, wart 75 mld zł. Po jego zakończeniu, za 3 lata, będzie zupełnie inną koleją, nowocześniejszą i o wiele lepszą niż dzisiejsza. To zaś powinno doprowadzić do jej renesansu. Powinno, ale nie musi.
 • Najszybsze pociągi świata

  Najszybsze pociągi świata

  Choć w Polsce pociągi kojarzą się najczęściej z mozolną jazdą, opóźnieniami i sporą niewygodą, tak w wielu krajach stanowią one prawdziwą alternatywę dla samolotów. Przy prędkościach wynoszących nawet powyżej 500 km/h, maszyny te są w stanie przewieźć pasażerów pomiędzy odległymi miastami w krótkim czasie. Zapraszamy do przeglądu najszybszych z nich. I jeszcze jeden fakt - najwyższa średnia prędkość Pendolino na polskich trasach to 200 km/h. W praktyce bywa różnie.
 • Remont linii Kraków-Zakopane z unijnym dofinansowaniem

  Remont linii Kraków-Zakopane z unijnym dofinansowaniem

  Będzie unijne dofinansowanie dla modernizacji linii kolejowej z Krakowa do Zakopanego. W Centrum Unijnych Projektów Transportowych w Warszawie podpisano umowę o wsparciu w wysokości ponad 715 milionów złotych. Zdaniem ekspertów, znaczne skrócenie czasu podróży (do 1,5 godz) będzie możliwe dopiero po zbudowaniu blisko 60 km skrótu z podkrakowskiego Podłęża do Piekełka.
 • Wielki comeback kolejowego "igreka". Linia "Y" ułatwić ma dojazd do CPK

  Wielki comeback kolejowego "igreka". Linia "Y" ułatwić ma dojazd do CPK

  Spośród 1600 km planowych tras kolejowych w najbliższych latach priorytetem ma być budowa szybkiej linii z Warszawy przez Łódź do Wrocławia i Poznania.
 • PKP Intercity podpisało kontrakt wart ok. 1 mld zł

  PKP Intercity podpisało kontrakt wart ok. 1 mld zł

  PKP Intercity podpisało w środę ze Stadler Polska umowę na dostawę 12 nowych elektrycznych zespołów trakcyjnych. Wartość kontraktu to ponad 1 mld zł.

Filmy - PKP (35)

 • Warszawa - Łódź w 45 minut. Premier: Stawiamy na kolej przyszłości

  - Stawiamy na kolej przyszłości. Trasa Warszawa - Łódź w około 45 minut z centrum do centrum. Zrealizowanie takiej inwestycji to coś, co do niedawna przekraczało wyobraźnię Polaków. CPK przebuduje architekturę połączeń w ramach całej ojczyzny - zapowiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że na inwestycje kolejowe i drogowe rząd w ciągu kilku lat rząd przeznaczy ponad 200 mld zł.
 • Warszawa - Łódź w 45 minut. Premier: Stawiamy na kolej przyszłości

  - Stawiamy na kolej przyszłości. Trasa Warszawa - Łódź w około 45 minut z centrum do centrum. Zrealizowanie takiej inwestycji to coś, co do niedawna przekraczało wyobraźnię Polaków. CPK przebuduje architekturę połączeń w ramach całej ojczyzny - zapowiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że na inwestycje kolejowe i drogowe rząd w ciągu kilku lat rząd przeznaczy ponad 200 mld zł.
 • Jakie modernizacje kolejowe w 2021 roku?

  Nowy rok kalendarzowy to czas na nowe rozdania w inwestycjach kolejowych. W poprzednich latach obserwowaliśmy, że moment ten przysparza rządzącym trudności. Pomiędzy dwie perspektywy przetargowe wkrada się chaos – przez co nie jesteśmy odpowiednio przygotowani na nowe przetargi w kolejnym roku. Na szczęście, tegoroczne deklaracje Przedsiębiorstwa Robót Komunikacyjnych – które jest narodowym zarządcą infrastruktury – zapowiadają lepszą organizację przetargów. PRK ma przygotowaną dokumentację na już trwające projekty – warte 50 miliardów złotych, a także zapowiada ogłoszenie przetargów na 60 zadań – wartych kolejne 17 miliardów.
 • PKP zapowiada przywrócenie warszawskiemu Dworcowi Centralnemu oryginalnego wystroju z lat 70.

  Warszawski Dworzec Centralny – jeden z głównych symboli stolicy – trafił oficjalnie do rejestru zabytków. Pozwoli to zachować jego bryłę i układ przestrzenny w niezmienionym kształcie. Spółka PKP S.A. zapowiada też modernizację obiektu, która ma przywrócić większy ład architektoniczny wewnątrz kompleksu i wprowadzić oryginalny wystrój z lat 70. Uporządkowana zostanie m.in. przestrzeń reklamowa, a w ramach rządowego programu Dostępność Plus pojawi się szereg udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami.