PKB

Synonimy:
Produkt krajowy brutto,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - PKB (4256)

 • Ankieta Makroekonomiczna NBP: Ograniczone ryzyko wysokiej inflacji

  Ankieta Makroekonomiczna NBP: Ograniczone ryzyko wysokiej inflacji

  Mediana prognoz dla inflacji w 2021 r. to 3,4 proc., a dla PKB 3,7 proc. - wynika z wiosennej Ankiety Makroekonomicznej NBP. W kolejnych latach ceny będą rosnąc już wolniej, a gospodarka powinna przyśpieszyć. Kurs walutowy, w szczególności w reakcji na uchwałę Sądu Najwyższego w sprawie kredytów walutowych, skala i tempo pokryzysowego odbicia PKB, długookresowy wpływ ekspansji fiskalnej i monetarnej, ceny żywności, zmiany regulacyjne i administracyjne - to główne czynniki ryzyka, które nie pozostaną bez wpływu na inflację.
 • MFW aktualizuje prognozy dla Polski

  MFW aktualizuje prognozy dla Polski

  Prognoza Międzynarodowego Funduszu Walutowego dotycząca wzrostu gospodarczego Polski w wysokości 3,5 proc. w 2021 r. i 4,5 proc. w 2022 r. jest zbliżona do szacunków resortu finansów - wynika z komentarza ministra finansów Tadeusza Kościńskiego.
 • W. Brytania. Spadek PKB w 2020 r. nieco mniejszy niż podawano, ale nadal rekordowy

  W. Brytania. Spadek PKB w 2020 r. nieco mniejszy niż podawano, ale nadal rekordowy

  Zeszłoroczny spadek brytyjskiego PKB był nieco mniejszy niż wynikało z pierwszych szacunków - wyniósł 9,8 proc., a nie 9,9 proc. - ale i tak jest to najgorszy wynik od ponad 300 lat - poinformował w środę brytyjski urząd statystyczny ONS.
 • PKO BP: Trzecia fala pandemii powodem korekty prognozy wzrostu PKB

  PKO BP: Trzecia fala pandemii powodem korekty prognozy wzrostu PKB

  Trzecia fala pandemii spowodowała, że PKO BP skorygował prognozę wzrostu PKB w 2021 do 4,7 proc. z 5,1 proc. Jednocześnie analitycy banku podnieśli prognozę na 2022 do 4,7 proc. z 4,0 proc. - poinformował bank we wtorek w Kwartalniku Ekonomicznym.
 • PKB USA wzrósł w IV kw. o 4,3 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk; oczekiwano +4,1 proc. - trzecie wyliczenie

  PKB USA wzrósł w IV kw. o 4,3 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk; oczekiwano +4,1 proc. - trzecie wyliczenie

  Produkt krajowy brutto USA w IV kwartale 2020 roku wzrósł o 4,3 proc. w ujęciu zanualizowanym (SAAR) kdk - podał Departament Handlu USA w trzecim wyliczeniu. Oczekiwano +4,1 proc. Osób występujących pierwszy raz o zasiłek dla bezrobotnych było 684 tys. (w tygodniu do 20 marca). To najlepszy wynik w okresie covidowym.
 • Ekonomiści: Pandemia mniej dotkliwa dla gospodarki

  Ekonomiści: Pandemia mniej dotkliwa dla gospodarki

  Poprzeczka do osiągnięcia średniorocznego wzrostu PKB w granicach 4 proc. nie jest wysoko zawieszona - oceniają ekonomiści Banku Pekao, którzy pomimo przybierającej na sile trzeciej fali pandemii nie zmieniają prognoz na 2021 r. W swoim optymizmie nie są dzisiaj odosobnieni na rynku.
 • Eryk Łon, RPP: Nie zanosi się na szybki boom inwestycyjny

  Eryk Łon, RPP: Nie zanosi się na szybki boom inwestycyjny

  Po marcowej projekcji inflacji i PKB - prawdopodobieństwo dokonania kolejnej obniżki stóp procentowych zmniejszyło się - mówi Interii prof. Eryk Łon, członek Rady Polityki Pieniężnej. Przyznaje jednak, że w przyszłości mogą pojawić się nowe uwarunkowania, które spowodują, że potrzeba złagodzenia polityki stóp procentowych znów się pojawi. - Byłoby lepiej, gdyby potrzeba taka nie zaistniała. Jeśli jednak z jakichś powodów zaistnieje, nie będzie innego wyjścia i trzeba będzie ciąć stopy procentowe do poziomu ujemnego - dodaje.
 • Lockdown i cięcie prognoz? Ekonomiści: taka konieczność może się pojawić

  Lockdown i cięcie prognoz? Ekonomiści: taka konieczność może się pojawić

  Na razie nic nie ruszamy - mówią Interii ekonomiści pytani o potrzebę rewizji prognoz gospodarczych na 2021 rok ze względu na przybierającą na sile III falę pandemii i wolniejszy od oczekiwań postęp w szczepieniach. Kluczowa dla dynamiki wzrostu PKB, która teraz jest prognozowana w przedziale od 3 do 5 proc., będzie druga połowa roku - podkreślają analitycy.
 • Adam Glapiński, prezes NBP: Musimy być bardzo ostrożni

  Adam Glapiński, prezes NBP: Musimy być bardzo ostrożni

  - Bardzo żałuję, że w instrumentarium analitycznym nie mamy kryształowej kuli, pozwalającej przewidywać bieg wydarzeń. Ale każda ocen rozwoju sytuacji pandemicznej i tej związanej z kwestią frankową obarczona jest ryzykiem olbrzymiego błędu. To w istotny sposób komplikuje planowanie makroostrożnościowych działań Komitetu Stabilności Finansowej, skłania do dużej ostrożności - ocenił prof. Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego.
 • ​Prognoza OECD: W tym roku światowy PKB wzrośnie o 5,6 proc., a w 2022 r. wzrośnie o 4 proc.

  ​Prognoza OECD: W tym roku światowy PKB wzrośnie o 5,6 proc., a w 2022 r. wzrośnie o 4 proc.

  Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) podwyższyła swoje szacunki globalnego PKB w 2021 r. do 5,6 proc. wobec 4,2 proc. we wcześniejszej projekcji - wynika z najnowszego raportu. W 2022 r. światowy PKB ma odbić do 4 proc. vs 3,7 proc. w poprzedniej prognozie.

Filmy - PKB (32)