piwnice

Artykuły - Piwnice (46)

 • Mieszkać prawie w piwnicy

  Mieszkać prawie w piwnicy

  Kondygnacje podziemne budynków praktycznie zawsze przeznaczane są na komórki lokatorskie czy miejsca postojowe. W atrakcyjnych lokalizacjach w zabytkowych piwnicach znajdują się klimatyczne kawiarnie czy małe sklepiki. Kiepskie oświetlenie, wilgoć, konieczność odpowiedniej wentylacji zupełnie nie sprzyja funkcji mieszkalnej.
 • Piwnica odchodzi do lamusa. A graciarnia?

  Piwnica odchodzi do lamusa. A graciarnia?

  Miejsce na przetwory, schowek na rower, narzędzia czy nieużywane meble - tak najczęściej była wykorzystywana piwnica. Obecnie ten termin używany jest wyłącznie w przypadku mieszkań w "wielkiej płycie" i w starszych budynkach. Na nowopowstających osiedlach nie znajdziemy już piwnic, dlatego chcąc mieć miejsce do przechowywania nieużywanych na co dzień rzeczy należy kupić komórkę lokatorską. Czy oprócz nazwy zmieniło się coś jeszcze?
 • "Supermarket": Kafka w piwnicy

  "Supermarket": Kafka w piwnicy

  Himek dostaje pracę w firmie ochroniarskiej w supermarkecie. Jest Sylwester, wcześniej były święta. Ludzie kradną na potęgę. Znerwicowany kierownik sklepu grozi, że jeśli zginie jeszcze choćby jeden cukierek - strażnicy stracą pracę. Chłopcy postanawiają powziąć kroki radykalniejsze niż dotychczas, by zatrzymać falę kradzieży...
 • Lodówka, piwnica czy spiżarnia?

  Lodówka, piwnica czy spiżarnia?

  Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak wiele znaczy dobrze zorganizowana spiżarnia? Mądre zakupy i przemyślane przechowywanie żywności sprawią, że w śmieciach będzie lądować mniej jedzenia, a ty oszczędzisz sporo pieniędzy.
 • Nielegalna masarnia w hotelowej piwnicy. Zdradził ją donos na policję

  Powiatowy lekarz weterynarii nałożył 50 tys. złotych kary na właściciela hotelu w Świnoujściu w województwie zachodniopomorskim. W piwnicy ukryta była nielegalna masarnia, która mogłaby zaopatrywać niewielki sklep mięsny. Właściciel tłumaczył, że powstała na potrzeby... wesela chrześniaka.
 • Podziemia Jarosławia

  Podziemia Jarosławia

  Na początku XXI wieku zaobserwować można prawdziwy urodzaj na tworzenie podziemnych tras turystycznych w centrach starych miast. Mroczne lochy, pełne tajemnic piwnice i ociekające wodą zakamarki wydrążone płytko pod starówką, po odpowiedniej adaptacji stały się atrakcją Rzeszowa, Lublina czy niedawno Krakowa, gdzie w podziemiach Rynku Głównego zastosowano prawdziwe cuda techniki. Niebawem do tego grona mają dołączyć Przemyśl i Łowicz. Przez pewien czas miejska trasa podziemna funkcjonowała w Bystrzycy Kłodzkiej. Mało kto pamięta, że pierwszym miastem, w którym zwrócono uwagę na historyczną wartość zespołu piwnic wydrążonych pod starówką, był położony nad Sanem małopolski Jarosław.
 • Odrestaurowano zabytkową winiarnię w Piwnicy pod Fortuną

  Dawną winiarnię ozdobioną XVI-wiecznymi polichromiami można będzie niebawem oglądać w odrestaurowanej Piwnicy pod Fortuną w Lublinie. W Piwnicy urządzono też dziewięć innych sal tematycznych wyposażonych w multimedialne prezentacje historii miasta.
 • Powalone drzewa, uszkodzone dachy, zalane piwnice

  Powalone drzewa, zalane piwnice i ulice, ponad tysiąc uszkodzonych dachów to bilans burz i wichur, które przeszły w środę nad Polska. Najtrudniejsza sytuacja jest w woj. warmińsko-mazurskim; tam wciąż trwa usuwanie skutków nawałnic.

Filmy - Piwnice (1)