piwnica

Artykuły - Piwnica (18)

 • Mieszkać prawie w piwnicy

  Mieszkać prawie w piwnicy

  Kondygnacje podziemne budynków praktycznie zawsze przeznaczane są na komórki lokatorskie czy miejsca postojowe. W atrakcyjnych lokalizacjach w zabytkowych piwnicach znajdują się klimatyczne kawiarnie czy małe sklepiki. Kiepskie oświetlenie, wilgoć, konieczność odpowiedniej wentylacji zupełnie nie sprzyja funkcji mieszkalnej.
 • Dom z piwnicą czy bez? Czy warto budować piwnicę?

  Dom z piwnicą czy bez? Czy warto budować piwnicę?

  Budowa domu z piwnicą to coraz rzadsza inwestycja. Niegdyś była oczywistą koniecznością, kiedy piwnica służyła jako pomieszczenie do przechowywania opału na zimę. Dziś piwnica to raczej dodatkowe pomieszczenie gospodarcze, w którym znajduje się np. pralnia, siłownia, a nawet stół z bilardem.
 • W jaki sposób można sprzedać piwnicę?

  W jaki sposób można sprzedać piwnicę?

  Sprzedaż samej piwnicy lub komórki lokatorskiej jest możliwa, ale pod warunkiem, że dysponujemy pełną własnością nieruchomości (a nie spółdzielczym - własnościowym prawem do lokalu). Sprzedaż piwnicy będzie wymagała wyodrębnienia jej jako osobnego lokalu.
 • Luksusowe piwnice zwiększają wartość londyńskich nieruchomości o miliony

  Luksusowe piwnice zwiększają wartość londyńskich nieruchomości o miliony

  - Normalnie za zrobienie piwnicy kasujemy ok. 400 tys. funtów. Jednak za stumetrową piwnicę w Fullham klient zapłaci dodatkowy milion funtów - wylicza Nicholas Jeffries, partner w Nubuilds, firmie zajmującej się budową luksusowych piwnic. To bardzo popularny trend w bogatych dzielnicach Londynu.
 • Piwnica odchodzi do lamusa. A graciarnia?

  Piwnica odchodzi do lamusa. A graciarnia?

  Miejsce na przetwory, schowek na rower, narzędzia czy nieużywane meble - tak najczęściej była wykorzystywana piwnica. Obecnie ten termin używany jest wyłącznie w przypadku mieszkań w "wielkiej płycie" i w starszych budynkach. Na nowopowstających osiedlach nie znajdziemy już piwnic, dlatego chcąc mieć miejsce do przechowywania nieużywanych na co dzień rzeczy należy kupić komórkę lokatorską. Czy oprócz nazwy zmieniło się coś jeszcze?
 • Domowe zaplecze (cz. 2): Pomieszczenia gospodarcze

  Domowe zaplecze (cz. 2): Pomieszczenia gospodarcze

  W żadnym domu, a szczególnie w domu jednorodzinnym, nie może zabraknąć miejsca na kotłownię, pralnię, narzędzia czy przybory do sprzątania. Jednak nasze możliwości finansowe nie zawsze pozwalają na wybranie projektu z odpowiednią liczbą pomieszczeń gospodarczych, a tym bardziej ze strychem czy piwnicą. Dlatego też funkcje pralni, kotłowni i schowka często spełnia jedno pomieszczenie.
 • Lodówka, piwnica czy spiżarnia?

  Lodówka, piwnica czy spiżarnia?

  Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak wiele znaczy dobrze zorganizowana spiżarnia? Mądre zakupy i przemyślane przechowywanie żywności sprawią, że w śmieciach będzie lądować mniej jedzenia, a ty oszczędzisz sporo pieniędzy.
 • Co ma fiskus do domowej piwniczki z winem?

  Co ma fiskus do domowej piwniczki z winem?

  Byliśmy w tym roku w Burgundii, w każdej winnicy kupiliśmy butelkę wina do naszej domowej piwniczki. Wino nie ma przeznaczenia handlowego, wypijemy je jesienią i zimą do obiadu wspominając gorące lato we Francji. Czy nie ma problemów podatkowych z takim importem wina?
 • Zamiast piwnic budują balkony

  Zamiast piwnic budują balkony

  Mieszkania w nowym budownictwie rzadziej niż te starsze, na przykład w "wielkiej płycie", mają własną piwnicę czy komórkę lokatorską. Deweloperzy, którzy dziś stawiają nowe budynki, częściej zaopatrują za to mieszkania w balkony i tarasy. W przypadku dużych metraży może być ich nawet kilka w jednym lokalu. Niestety zdarzają się jeszcze przypadki, w których oznacza to dodatkowy wydatek, podobnie jak kupno miejsca postojowego.